جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا جلالیانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا  جلالیانی

اسلام زرهی آهنین است که دست فداکاران بر اندام جوان‌‌مردان خون‌‌گرم و فعال می‌‌پوشاند این جامعه فاخر در زندگی لباس شرافت و پس از مرگ حریر بهشت خواهد بود.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا  جلالیانی
نام پدر :محمدتقی
تاریخ تولد :۱۳۲۳/۰۵/۰۶
محل تولد :روستای قلعه دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده دسته پیاده
سن :۴۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۱۲/۲۴
محل شهادت :ماووت
نام عملیات :بیت المقدس ۳
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :قلعه
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا جلالیانی، فرزند محمدتقی، در تاریخ ۱۳۲۳/۰۵/۰۶ در روستای قلعه دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی زحمتکش و پر تلاش بود و به کارهای کشاورزی و مزرعه داری می پرداخت و از این راه امرار معاش می کرد و نیازهای خانواده اش را تامین می ساخت. محمد رضا پس از گذراندن دوران کودکی اش،مثل دیگر هم سالان خود، در هفت سالگی وارد دبستان شد و تا کلاس ششم ابتدایی به تحصیل ادامه داد.

اما درآن روزگار به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی که اکثر خانواده ها از آن رنج می بردند ،قادر به ادامه تحصیل نبود.او ترک تحصیل کرد و مانند پدرش به کار کشاورزی مشغول شد.

پس از اینکه خدمت سربازی اش به پایان رسید،ازدواج کرد وتشکیل خانواده داد و حاصل این زندگی هفت فرزند می باشد.

وقتی در سال ۱۳۵۹ ارتش مزدور عراق به کشورمان حمله کرد و بسیاری از هموطنانمان آواره شدند و عزیزانشان را از دست دادند،بسیاری از جوانان و مردان غیور کشورمان متحد شده و دست در دست هم دادند تا این مزدوران را از کشور بیرون کنند و آرامش وامنیت را به کشورمان بازگردانند.

شهید جلالیان نیز همچون دیگر مردان ایرانی که خودشان پدر بودند،برای اینکه آسایش را برای فرزندان خود ود یگر فرزندان ایرانی به ارمغان بیاورند،به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان،درآمده و او هم راهی جبهه های حق علیه باطل گردید تا در سنگرهای حق و حقیقت در برابر دشمنان دون صفت و سیاه دل از ملت شریف ایران دفاع و پاسداری کنند.

او سر انجام در تاریخ ۱۳۶۶/۱۲/۲۴ در منطقه عملیاتی بیت المقدس ۳ در ماووت عراق به درجه ی والای شهادت نایل گردید و در زمره ی شهدای پرافتخار هشت سال دفاع مقدس قرار گرفت.

                                               “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

با عرض سلام به ساحت مقدس ولی عصر و ارواح العالمین له الفداء و درود بر منجی انسانیت که از خدا می‌‌خواهم که از عمر من بکاهد و به عمر رهبر بیفزاید. درود فراوان به شهیدان از هابیل تا حسین و از حسین تا کربلای ایران.

سلام و درود بر شما مادر عزیز و ای برادران و ای خواهران و ای فرزندان عزیز و ای همسر، خواهش می‌‌کنم که برایم گریه نکنید و می‌‌دانم که نمی‌‌کنید اما صبر در راه خدا خیر عظیمی به شما خواهد داد زیرا که این راه انبیا است. جهاد دری دری از درهای رحمت الهی است که شما تنها به روی بندگان ویژه خداوند باز می‌‌شود.

اسلام زرهی آهنین است که دست فداکاران بر اندام جوان‌‌مردان خون‌‌گرم و فعال می‌‌پوشاند این جامعه فاخر در زندگی لباس شرافت و پس از مرگ حریر بهشت خواهد بود. آری گلگون‌‌کفنان یعنی آن‌‌هایی که در راه دین و قرآن و اسلام و عدالت به خون گلوی خود رنگین شده‌‌اند در این جهان جز افتخاری نخواهد داشت در آن روزی که مرگ بر ایشان مقدر است. بالاخره جهان را بدرود خواهند گفت.

بار خدایا! الان که دارم وصیت را می‌‌نویسم خداوندا از تو می‌‌خواهم که توفیق شهادت را نصیبم کنی که مرگ پرافتخاری است که بارها به آن نزدیک شده‌‌ام ولی نصیبم نشده‌‌است. شاید لایق شهید شدن نبودم زیرا شهید مقامی والا دارد و من فردی گناهکار و خوارم. اینک به جبهه می‌‌روم برای احیای دینم و تداوم انقلابم پای در جبهه می‌‌کنم که خداوند و امام‌‌زمان و نائب بر حق او را یاری می‌‌طلبم و از او می‌‌خواهم که هدایتم کند و به آن سوی و به آن راهی که خود صلاح می‌‌داند ببرد.

اسلام و مرادم روح‌‌الله است. آخر از وصیت‌‌نامه من این است از خانواده‌‌ام و از مادرم و از خواهرانم می‌‌خواهم که در تشییع‌‌جنازه‌‌ام گریه نکنند و صدای بانگ الله‌‌ اکبر را تکرار کنند و از پسرانم می‌‌خواهم که راه حسین(ع) را ادامه دهند. خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه‌‌دار

1365/09/29 (گردان قمر بنی‌‌هاشم یگان خدمتی رزمی)

یک دیدگاه برای “شهید محمدرضا جلالیانی”

  1. فرزند شهید گفت:

    با سلام و تشکر
    متن فوق خیلی عمومی است

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.