جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید یحیی باشی پور

فرازی از وصیت نامه:
شهید یحیی باشی پور

. بارخدایا همان‌طوری که در دلم شور انداختی که به جبهه حق علیه باطل بروم حال از تو می‌خواهم که مرا بیامرزی.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :یحیی باشی پور
نام پدر :اسماعیل
تاریخ تولد :۱۳۴۰/۰۴/۰۲
محل تولد :داراب فارس - حسن آباد
شغل :کارگر
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۲/۲۲
محل شهادت :شیراز
نام عملیات : 
موضوع شهادت :پشت جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به دست و پا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :فارس
شهر :داراب
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای داراب

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید یحیی باشی پور، فرزند اسماعیل در تاریخ ۱۳۴۰/۰۴/۰۲ در روستای حسن آباد از توابع شهرستان داراب فارس دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و در اداره کشاورزی کار می کرد و از این راه چرخه زندگی را به حرکت در می آورد و حوائج خانواده را برطرف می کرد. یحیی پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی در هفت سالگی وارد دبستان شد. پس از اتمام دورع ابتدایی،وارد مقطع راهنمایی شده و تاسال دوم راهنمایی به تحصیل ادامه داد. وقتی به سن قانونی و رفتن به خدمت مقدس سربازی رسید،در لباس مقدس نظام مشغول به خدمت شد.

دوره ی سربازی اش با سال های سخت و بحرانی جنگ همزمان شده بود.جنگی ناعادلانه و نابرابر که ارتش مزدور عراق ،علیه کشورمان به راه انداخته بودند.

این ارتش از سوی چندین کشور قدرتمند،تغذیه می شد و تسلیحات پیشرفته ای در اختیار داشت. اما جوانان و مردان غیور ایرانی با در دست داشتن امکانات ساده نظامی، در برابر این اشغالگران قد علم کرده و اجازه ی تعدی و پیشروی را به آن ها ندادند. آن ها دلاورانه و جان بر کف برای دفاع و پاسداری از کشورشان جنگیدند و کشور را از وجود بیگانگان پاک کردند.

در این اوضاع نابسامان شهید باشی پور نیز از سوی ارتش به منطقه جنگی اعزام شد تا او نیز به کشورش خدمت کند.و به تکلیف شرعی اش در قبال هموطنان، جامه ی عمل بپوشاند.او به منطقه سوسنگرد اعزام و در آنجا در برابردشمن می جنگید.

سرانجام در تاریخ ۱۳۶۰/۰۶/۲۷  در منطقه جنگی مجروح گردید و در تاریخ ۱۳۶۷/۰۲/۲۲  بعد از تحمل چند سال درد و رنج به دلیل ضایعات و جراحات شدید از جام گوارای شهادت نوشید و به صف شهدای همیشه جاوید پیوست. پیکر پاک او در شهرستان شیراز به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی اش آرام گرفت.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

( انا لله و انا الیه راجعون )

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به شهدای راه حق و با درود به رهبر و امام بزرگوار امام خمینی وصیت‌نامه خود را شروع می‌کنم. حال که مدت سه سال‌ودو ماه می‌باشد که در راه اسلام و در راه مکتب و قرآن، ناموس و میهن اسلامیم ایران دو پای خود را فدا کردم هیچ‌گونه نگران نبوده و نیستم.  بارخدایا همان‌طوری که در دلم شور انداختی که به جبهه حق علیه باطل بروم حال از تو می‌خواهم که مرا بیامرزی.

بارخدایا تو را به جان مولا علی قسمت می‌دهم مرا از یاران حسین(ع) قرار دهی و چون یاران حسین یاریم کنی تا با بیان خود به منافقان کوردل بفهمانم که راه اسلام چنین است.

سلام به همسر و یار غم‌خوارم، باری همان‌طور که قبلاً هم گفتم امیدوارم که زندگی فاطمه‌وار داشته باشی و چون حبیبه و سوده مقاومت کنی تا منافقان از خدا بی‌خبر نتوانند به اسلام ضربه بزنند تا آن‌جا که می‌دانم شما برایم یک فرشته بودی چه در بیمارستان و چه در خانه تو همانا چون زینب باید الگو باشی دیگر حرفی برای تو ندارم بدان که زندگی من و تو بعد از مرگ من برای تو فایده ندارد هرچه خواستی و میلت بود با خودت به خانه مادرت می‌بری ولی مرا فراموش نکن. همیشه بر سر مزارم بیا و دعا بخوان چون من به دعاها عادت دارم.

مادرم را سلام برسان و بگو که یحیی فراموشت نمی‌کند و چون خانواده خودت بگو که یحیی فراموشکار نیست.

بلی من به جبهه رفتم تا چون منافقان از خدا بی‌خبر نتوانند قدرت را در دست بگیرند و چند کلمه‌ای درباره ماشینی که هفتاد هزار تومان پول دادم که به خودت می‌رسد کسی حق دخالت در کار تو را ندارد ولی قرآن و نماز و روزه من یادت نرود.

      خداحافظ

باشی پور 63/08/01 ، امضاء معتبر است. یحیی باشی پور

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.