جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید مهدی گردویی

فرازی از وصیت نامه:
شهید مهدی گردویی

بنا به حديث رسول اكرم(ص) الا ينبغي لامر مسلم ان يبيت ليله الا و وصيه تحت راسه: سزاوار نيست براي مرد مسلمان شبي را سحر كنيد مگر اين كه وصيت‌‌نامه او زير سرش باشد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :مهدی گردویی
نام پدر :حسینعلی
تاریخ تولد :۱۳۱۶/۱۱/۰۱
محل تولد :روستای طزره دامغان 
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مردمی
سن :۴۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۵۷/۱۰/۲۵
محل شهادت :دامغان
نام عملیات :شهدای انقلاب
موضوع شهادت :پشت جبهه
نحوه شهادت :ضربه مغزی

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :طزره
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای طزره

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید مهدی گردویی در سال ۱۳۱۶ در یک خانواده ی مذهبی در روستای طزره دامغان به دنیا آمد. پدرش حسینعلی،یک کشاورز زحمت کش بود و از طریق کشاورزی خانواده را تأمین می کرد. مهدی در کودکی به آموختن قرآن در روستا پرداخت و تا مقطع دوم ابتدایی درس خواند که مجبور شد ترک تحصیل کند.و با همان سن کم برای اینکه بتواند گوشه ای از مشکلات اقتصادی خانواده را سامان ببخشد،در روستا به کارگری و کار در مزرعه می پرداخت.

اما مهدی هر چه بیشتر کار می کرد، باز هم نمی توانست پاسخگوی نیازهای خود و خانواده باشد.برای همین تصمیم گرفت به جای دیگری برود و کار کند،پس به مازندران رفت و در آنجا در یک کارخانه مشغول به کار شد.پس از مدتی شرکت ذوب آهن دامغان فعال شد و شهید این را بهترین فرصت دید تا به زادگاهش برگردد و در کنار خانواده اش باشد،به همین دلیل به دامغان برگشت و مشغول به کار در ذوب آهن به مدت ۸ سال شد.از شهید ۴ فرزند دختر و ۲ فرزند پسر به یادگار مانده است.

شهادتش در تظاهرات مردمی شهر دامغان علیه مزدوران رژیم شاهنشاهی در بیست‌‌وپنجم دی هزاروسیصدوپنجاه‌‌وهفت، رقم خورد و پیکرش در گلزار شهدای روستای طزره آرام گرفت.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل ا... امواتا بل احيا عند ربهم يرزقون

گمان مبريد كساني كه در راه خدا كشته مي‌‌شوند مرده‌‌اند بلكه زنده هستند و نزد پروردگارشان روزي مي‌‌خورند.

بنا به حديث رسول اكرم(ص) الا ينبغي لامر مسلم ان يبيت ليله الا و وصيه تحت راسه:

سزاوار نيست براي مرد مسلمان شبي را سحر كنيد مگر اين كه وصيت‌‌نامه او زير سرش باشد.

اينجانب مهدي گردويي پس از اعتقاد و يقين داشتن به وحدانيت الهي و نبوت جميع انبيا و خاتميت حضرت محمد(ص) و ولايت و عصمت ائمه اطهار و حضرت فاطمه زهرا(س) و معاد روز قيامت و كليه عقايد اسلاميه اصولاً و فروعاً اقرار در حال حاضر صحت و اختيار من دون الاكراه و الاجبار در حالي که صحيح و سالم بوده وصيت مي‌‌نمايم كه علي گردويي را وصي خود قرار دادم وصيت مي‌‌كنم كه مرا در هر كجايي دنيا كه ملك خدا باشد دفن نماييد و بيست ركعت نماز وحشت برايم بخوانند و برايم طبق معمول مدت سه شبانه روز چهلم سال را تعزيه داري كنند. اينجانب نماز و روزه استجاري ندارم خمس و زكات بدهكار نيستم مبلغ 500 تومان مظالم العباد داده شود. نيابت حج و كفارات ندارم و بقيه ثلث مالم را به مصرف سه سال نماز و روزه و صد ركعت نماز آيات برسانند و در ضمن 6 ماه نماز و 15 روز روزه براي پدرم و 6 ماه نماز و روزه براي مادرم داده شود.

من تبع الهدی ، مهدي گردويي 1355/05/22

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.