جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمود عبدالهی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمود عبدالهی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمود عبدالهی
نام پدر :رحمت اله
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۶/۰۱
محل تولد :دامغان
شغل :تعمیرگاه تلویزیون
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۱/۲۲
محل شهادت :تنگه چزابه
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

در نخستین روز شهریور ‌هزاروسیصدوسی‌وشش در شهرستان دامغان به دنیا آمد. تحصیلاتش را تا اول دبیرستان در شهرستان دامغان ادامه داد و بعد از آن برای ادامۀ تحصیل و کار عازم تهران شد و در ضمن کار به تحصیلاتش در دبیرستان‌های شبانه ادامه داد. محمود از همان کودکی دارای هوش و استعداد سرشاری بود. علاقۀ شدیدی به رشتۀ برق و الکترونیک داشت. در ایام تحصیل و کار چندین دورۀ کارآموزی را در رشتۀ الکترونیک گذراند. در سن هفده‌‌سالگی وارد ارتش و پس از گذراندن دوران آموزشی در پادگان حشمتیۀ تهران مشغول کار شد.

چون روح لطیف و سرشار از محبت او با جو پادگان سازگاری نداشت، تصمیم گرفت که از ارتش بیرون بیاید.

چندین بار استعفا داد؛ اما نه‌‌تنها استعفایش پذیرفته نشد، بلکه مورد تهدید مقامات هم قرار گرفت؛ تا جایی که این مسائل باعث شد مدت‌های زیادی را در زندان به‌‌‌‌سر ببرد.

تمام درجه‌هایش را از او گرفتند و فقط حقوق سربازی را به او می‌دادند. او هم‌‌چنان در زندان به‌‌سر می‌برد تا در بحبوحۀ انقلاب با استعفای او موافقت می‌شود؛ به شرط این‌‌که مبلغی را به‌‌عنوان غرامت به ارتش بپردازد و آن‌ها در عوض کارت پایان ‌‌خدمت به او بدهند. او غرامت را می‌پردازد اما هم‌‌چنان در بند دژخیمان باقی می‌‌‌‌ماند تا سرانجام در بیست‌‌و‌‌دوم‌‌ بهمن سال هزاروسیصدوپنجاه‌‌وهفت هم‌‌زمان با پیروزی انقلاب و بازشدن‌‌ زندان‌ها توسط مردم مسلمان از زندان آزاد می‌گردد و پس از چند ماه موفق به دریافت گواهی‌نامه پایان خدمت می‌شود.

سال هزاروسیصدوپنجاه‌‌وهشت به دامغان بازمی‌گردد. در خیابان شهید مطهری اقدام به بازنمودن مغازه تعمیرگاه رادیو و تلویزیون می‌نماید.

با شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه به صف شیرمردان مدافع میهن می‌پیوندد. در بهار سال شصت ازدواج می‌کند که حاصل زندگی مشترک او یک دختر است.

در تاریخ بیست‌‌وششم‌‌ اسفند‌‌ماه سال شصت برای دومین بار داوطلبانه عازم جبهۀ بستان می‌شود. سرانجام در تاریخ بیست‌‌ودوم فروردین‌‌ماه سال هزاروسیصدوشصت‌‌ویک در تنگۀ چزابه روح پاک محمود در جوار رحمت حق آرام می‌گیرد و بر خوان «عند ربهم یرزقون» می‌نشیند و برای همیشه در یاد و خاطره مردمان میهنش جاودانه می‌شود.

پیکر پاکش در فردوس‌‌رضای دامغان در جوار بقیۀ همسنگرانش دفن می‌شود.

“راهش جاوید باد”

۲ دیدگاه برای “شهید محمود عبدالهی”

 1. فاطمه گفت:

  او پدر من است.
  پدری که هرگز ندیدمش.
  اما آوازه خوبیهایش از هر نقطه ای به گوش می رسد.
  او شاید دیگر درین کره خاکی نباشد اما نامش جاودان است.
  به داشتنش افتخار میکنم

 2. نورا گفت:

  درود و صد درود

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.