جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد نجاری

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد نجاری

هر انسان باید خود را موظف بداند که در جهت تهذیب نفس و پاک نمودن دل از تمام آلودگی‌ها و زشتی‌ها کوشش نمایند باید زیافت و سختی بکشند تا بتواند از طریق این تزکیه و تهذیب تقرب به سوی الله نمائید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد نجاری
نام پدر :عباس
تاریخ تولد :۱۳۴۳/۰۶/۲۰
محل تولد :روستای غنی آباد دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۱۷ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۴/۲۶
محل شهادت :شلمچه - شرق بصره
نام عملیات :رمضان
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :غنی آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای غنی آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد نجاری ، در تاریخ ۱۳۴۳/۰۶/۲۰ در روستای غنی آباد از توابع شهرستان دامغان متولد شد. پدرش انسانی زحمتکش و شریف بود و از راه کارگری امرار معاش می کرد و نیازهای خانواده را برطرف می ساخت. شهید فرزند ارشد خانواده بود و پنج برادر و دو خواهر داشت.او دوران ابتدایی تحصیلاتش را در روستا گذراند و بعد از آن به دامغان رفت و تا سال سوم دبیرستان به تحصیل ادامه داد.

ولی با وجود شرایط سخت اقتصادی دیگر به ادامه ی تحصیل فکر نکرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی،در کردستان توسط گروهکها و عمال آمریکایی درگیریهایی به وجود آمد و باعث ناآرامی و اضطراب در این منطقه شد.

ولی با رشادتهای رزمندگان اسلام این توطئه ها خاموش شد و مردان غیور ملت ما اجازه ندادند که این منافقین و دست نشانده های کشورهای سلطه گر به مقاصد شوم خود دست یابند. شهید نیز جزء جوانان رشید و غیرتمند ایرانی بود که در کردستان حضور داشت و در مقابل این بیگانگان ایستادگی کرد.

همچنین او با تشکیل بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این مجموعه درآمد و از این طریق به سوی جبهه های حق علیه باطل شتافت تا در صحنه ای دیگر باز هم دلاورانه در مقابل دشمنان ایران اسلامی بجنگد و دست هرگونه بیگانه ای را از کشورش کوتاه کند.

او در تاریخ ۱۳۶۱/۰۴/۲۶ در منطقه شلمچه، عملیات رمضان، بر اثر اصابت گلوله به سرش، به درجه والای شهادت دست یافت .

پیکر پاکش پس از انتقال به دامغان در روستای غنی آباد به خاک سپرده شد.

زان قطره ی نور کز گلوی تو چکید                   سر تا سر این دیار آلاله دمید

     بر لوح مزار عاشقان نقش زدند                       من مات من العشق فقد مات شهید

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

و به کسانی که در راه خدا خو کشته می‌شوند نگوئید مرده‌اند بلکه آنان زنده در نزد خدا هستند و همه‌ی شما این حقیقت را نمی‌فهمید.

شکر خداوندی را که زمین را برای ما به عنوان یک دانشگاهی آفرید تا ما شاگردان این دانشگاه باشیم و پیامبران و ائمه و ولایت امر اساتید این مدرسه و دانشگاه باشند و ما دانشجویان این دانشگاه الهی وظیفه داریم که تا مدتی را که در این مکان دنیوی زندگی می‌کنیم در صدد و انجام چند مسئله اساسی باشیم:

تزکیه و خودسازی، هر انسان باید خود را موظف بداند که در جهت تهذیب نفس و پاک نمودن دل از تمام آلودگی‌ها و زشتی‌ها کوشش نمایند باید زیافت و سختی بکشند تا بتواند از طریق این تزکیه و تهذیب تقرب به سوی الله نمائید مسئله بعدی،

2- حاکم کردن ارزش‌های اسلامی بر خود و بر جامعه است ما باید در هر کارمان یک سری از ارزش‌ها و معیارهای اسلامی را داشته باشیم که تمام اعمال و کارهایمان را براساس آن انجام دهیم که این ارزش‌ها را به عنوان قانونی برای خود و برای جامعه بدانیم و کلیه حرکتهای اسلامی اجتماعی خود را براساس این معیارها انجام دهیم و آنچه را که موفق این معیارها است انجام داده و آنچه را که خلاف آن است رد و نفی نمائیم و باید درصدد باشیم که اخلاق خود را یک اخلاق اسلامی نموده و همچنین اعمال و گفتارهای اسلامی داشته باشیم و در هر کارمان یک انگیزه خداوندی داشته باشیم و همیشه در کارهایمان بنیاد خدا باشیم.

مردم شهید پرور و خانوادۀ گرامیم می‌خواهم توجه همگی شما را به چند نکته جلب کنم هر چند که ما کوچک‌تر از آنیم که بتوانیم راه را برای شما روشن کنیم ولی به عنوان یک فرزند از ما قبول کنید، اول اینکه امروزه همه شما باید در نماز جمعه‌ها و نماز جماعات و مجالس اسلامی شرکت نمائید و بهره مند شوید. که به خدا رسیدن فقط از همین راه‌ها موفق خواهید شد. دوم اینکه شما نباید ای پدران و مادران سد راهی برای آمدن فرزندانتان به جبهه های جنگ حق علیه باطل شوید و بگذارید فرزندانتان به جبهه‌ها بیایند امروزه دیگر بهانه ای برای آن‌ها وجود ندارد و در قیامت دیگر خداوند حرفشان را پذیرا نیست.

سوم این‌‌که شما نباید هیچ‌‌گاه احکام اسلام را زیر پا بگذارید و باید شدیداً مراقب خود در جهت اجرای احکام اسلام باشید و همیشه گوش به فرمان امام بوده و برای امام و رزمندگان اسلام دعا کنید.

چهارم این‌‌که فرزندان خود را به مدارس علمی و اسلامی بفرستید و بگذارید که فرزندانتان برای مملکت ما مفید بزرگ شوند و عمر خود را بیهوده مصرف نکنند.

من از پدر و مادر و خویشانم می‌خواهم که برای من گریه نکنند که دشمنان اسلام از گریه شما سوء استفاده کرده و می‌گویند که چه قدر این‌ها ضعیف هستند و می‌خواهم که راهم را ادامه بدهند از ملت قهرمان سفارش می‌کنم که از کمک به جبهه های جنگ کوتاهی نفرمایند و پشتیوانه رزمندگان باشند و مردم در پشت جبهه دست این منافقان کور دل را قطع بکنند و نگذارند این چنین عزیزان را از ملت بگیرند و کشور را عزادار بکنند.  من از خانواده‌‌ام می‌خواهم که حدود 10 روز از سال‌های گذشته روزه واجب دارم که برایم ترتیبش را بدهند و مدت این چند روز هم که در ماه مبارک در جبهه بودم و کفارۀ نمازها را هم که نخوانده‌ام بدهند خیلی نخواهد شد.

محل دفن در روستایمان غنی‌‌آباد در کنار قبر رضا و اسماعیل جعفرآبادی باشد.

دیگر عرضی ندارم به جز سلامتی شماها و سلامتی اما عزیز از درگاه خداوند و سلامتی رزمندگان اسلام و پیروزی کامل جنود اسلام بر جنود کفر و امید دارم که پرچم خونین اسلام آبیاری شده از خون شهیدان در تمام گیتی به احتراز درآید و خواهان طولانی شدن عمر اما به درازای نور خورشید و من می‌خواهم که بر سر قبرم دعای وحدت بخوانید و دیگر عرض ندارم. من شهید از تمام شما خداحافظی می‌کنم تا روز قیامت هم‌‌دیگر را ببینیم خداحافظ.

تاریخ ماه مبارک رمضان روز 10 مورخه 1361/04/21

برادر شهید محمد نجاری

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE