جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد فرحزاد

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد فرحزاد

حسین(ع) فرمود: من و یارانم در صحنه کربلا برای شما الگو و سرمشق می‌‌باشیم و هرگاه شما هم احساس کردید که جباران و ستمگران می‌‌خواهند نورالهی را خاموش کنند شما هم مانند من و یارانم می‌‌باید جان را در طبق اخلاص گذاشته و از اسلام عزیز و از هدیه رسول‌‌الله قرآن مجید حراست و حفاظت نمائید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد فرحزاد
نام پدر :مصطفی
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۶/۰۴ 
محل تولد :روستای غنی آباد دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۱/۱۳
محل شهادت :ماووت
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره به شکم

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :غنی آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای غنی آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد فرح زاد، فرزند مصطفی ،در تاریخ  ۱۳۶۴/۰۶/۰۴ در روستای غنی آباد از توابع شهرستان دامغان چشم به جهان گشود. او در خانواده ای مذهبی متولد شد.پدرش از روحانیون مومن و انقلابی بود. شهید دوران کودکی را در محیط باصفای روستا سپری کرد و در همانجا پا به عرصه ی تحصیل نهاد. دوران ابتدایی و راهنمایی با موفقیت کامل به اتمام رسید.اما شهید دوره ی دبیرستان را در شرایطی خاص آغاز نمود.

این دوران با اوج گیری حملات نظامی مزدوران بعثی در پی جنگ تحمیلی علیه کشورمان مصادف شده بود. این نامردمان برای رسیدن به مقاصد شوم خود ،کوچکترین و بدیهی ترین حقوق انسانی را هم زیر پا می گذاشتند.آنها حتی اصول اولیه ی جنگ را هم رعایت نمی کردند. از طرف دیگر حمایت همه جانبه ی آمریکا و برخی از دول به اصطلاح غربی آن روز باعث شده بود جنایتکاران عراقی هر ورز با جسارت بیشتری به جنایاتشان در خاک ایران ادامه بدهند. شهید فرحزاد هم با توجه به اینکه خانواده ای مذهبی و تربیت خاصی داشت،با همان سن کم نتوانست این اهانت را از سوی دشمن متجاوز تاب بیاورد.

او تا پایان تحصیل که مقطع دوم دبیرستان بود، چندین مرتبه از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد. بعد از آن هم بار دیگر به عنوان پاسدار وظیفه از طریق مجموعه ی مذکور به جبهه رفت. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۷/۰۱/۱۳ در منطقه ی عملیاتی (ماووت عراق) مورد اصابت ترکش قرار گرفت و از جام گوارای شهادت سیراب شد. پیکر پاک شهید پس از تشییع در زادگاهش (روستای غنی آباد) به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

وصیت‌‌نامه محمد فرح‌‌زاد فرزند مصطفی دارای شماره شناسنامه 7927 متولد دامغان اعزامی از روستای غنی‌‌آباد دامغان.

« ولا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء ولکن لا تشعرون »

و آن کسی را که در راه خدا کشته شده است مرده نپنداید بلکه او زنده ابدی است و لیکن همه شما این حقیقت را درنخواهید یافت.( آیه 104 سوره بقره )

سلام و درود به پیشوای منجی عالم حضرت بقیه الله اعظم حضرت مهدی( عج ) و نایب برحقش امام امت.

سلام بر روح پاک شهیدان در طول تاریخ اسلام و بر شما ملت سلحشور اسلام که با ایثار و فداکاری لرزه بر اندام ابرجنایتکاران شرق و غرب انداخته‌‌اند. اینجانب محمد فرح‌‌زاد فرزند مصطفی چند سطری را به عنوان وصیت‌‌نامه معرور می‌‌دارم. اینجانب بر حسب تکلیف شرعی که احساس نمودم حفاظت و پاسداری از خون مطهر شهدا  بر همه فرد واجب می‌‌باشد و حسین(ع) فرمود:

من و یارانم در صحنه کربلا برای شما الگو و سرمشق می‌‌باشیم و هرگاه شما هم احساس کردید که جباران و ستمگران می‌‌خواهند نور الهی را خاموش کنند شما هم مانند من و یارانم می‌‌باید جان را در طبق اخلاص گذاشته و از اسلام عزیز و از هدیه رسول‌‌الله قرآن مجید حراست و حفاظت نمائید. و آن روز همان زمان است شما باید خط سرخ اباعبدالله الحسین را ادامه دهید و نگذارید که خدای نکرده خون مطهر هزاران شهید پایمال شود و در آن صورت در پیشگاه خدا و رسول و ائمه معصومین و شهدای گلگون‌‌کفن منزل نخواهید کرد.

ضمناً چند جمله‌‌ای را به عنوان وصیت‌‌نامه خصوصی من دارم وصی اینجانب ابوی بزرگوارم می‌‌باشد محل دفن روستای غنی‌‌آباد مجالس عزاداری به نحو معمولی و آبرومندانه برگزار شود از باب احتیاط یک سال نماز و روزه برایم به جا آورید و مبلغ نه هزار تومان پول دارم که آن را خرج نماز و روزه‌‌ام کنید. وصیتی به پدر و مادر عزیزم باید مرا ببخشید که در طول این مدت که در کنار شما بودم فرزند خوبی برای شما نبودم و باید مرا ببخشید و در مراسم عزاداری من لباس مشکی نپوشید و گریه نکنید که دشمنان خوشحال می شوند.

و وصیتی به برادرانم امیدوارم که راه من را ادامه دهند تا آخرین قطره خون دربدن از اسلام پاسداری دهند. و وصیتی به خواهرانم که حجاب خود را رعایت کرده و با حجاب خود مشت محکمی بر دهان دشمنان ابرقدرت بزنند. و وصیتی به دوستان امیدوارم که به جبهه روند و از دین اسلام و کتاب آسمانی قرآن پاسداری دهند و امیدوارم که مردم و اهالی روستا مرا ببخشند که اگر آزاری به آن ها رساندم. پدر گرامی‌‌ام از شما می‌‌خواهم که اگر کسی از من طلبی داشت به شما مراجعه کرد به او پرداخت نمایید.

والسلام

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE