جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدعلی رنگریز

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدعلی رنگریز

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدعلی رنگریز
نام پدر :رجبعلی
تاریخ تولد :۱۳۳۷/۰۲/۲۵
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۳/۲۷
محل شهادت :دهلران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به کتف

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :ورزن
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای ورزن

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی رنگریز، فرزند رجبعلی، در تاریخ ۱۳۳۷/۰۲/۲۵ در دیباج (روستای زردوان) از توابع شهرستان دامغان، متولد شد. بیش از چند سال از تولدش نمی گذشت ،که سایه ی پدر را از دست داد.از آن پس مادر مسئولیت سرپرستی و تربیت وی را به عهده گرفت. بعد از فوت پدر وضعیت اقتصادی و معیشتی به شدت به هم ریخته شده بود تا حدی که محمد علی در همان سنین پایین،برای گذران زندگی مجبور بود سخت کار کند.

به همین علت متأسفانه هیچ گاه فرصت آن را به دست نیاورد که پا در عرصه تحصیل و مدرسه قرار دهد.وقتی به سن نوجوانی رسید،از طریق کارگری به خانواده خود کمک می کرد و سرپرستی خانواده به عهده ی او بود. او برای اینکه بتواند چرخ زندگی را بچرخاند،سخت کار می کرد و برای اینکه مادر و فرزندان دیگر ،زندگی راحتی داشته باشند،تمام این سختی ها را به جان و دل می خرید.بعد از مدتی یعنی زمانی که به سن جوانی رسید،به جای پدر مرحومش که در شرکت ذوب آهن کار می کرد،به استخدام این شرکت درآمد و به عنوان کارگر در آنجا مشغول به کار شد.

او دیگر کار ثابتی پیدا کرده بود و دیگر آن وضعیت سخت،جای خود را به روزهای بهتری می داد.مدتی از استخدام او نمی گذشت که دیگر زمان رفتن به خدمت مقدس سربازی فرا رسیده بود.

و این درست موقعی بود که ارتش مزدور عراق،از زمین و آسمان حملات شدیدی را در مناطق ایران انجام می داد و مردم این مناطق با مشکلات عدیده روبرو بودند. همین مساله موجب شد داوطلبانه برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کند و راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شود. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۳/۲۷ در منطقه دهلران به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد. پیکر پاکش را پس از تشییع،در روستای ورزن به خاک سپردند.

 

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.