جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد علی تک

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد علی تک

شكر خدا را كه ما را از نيستي به هستي كشاند و سپاس خدايي را كه بر ما منت نهاد تا توانستيم خدمتي براي اسلام كرده باشيم. بار پروردگارا ما را بيامرز، بار پروردگارا اسلام و اسلاميان و كساني كه خدمت براي اسلام مي كنند در پناه خودت نگهدار

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد علی تک
نام پدر :محمد رضا
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۵/۱۵
محل تولد :روستای رضی آباد دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :آرپی جی زن
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۱۲/۰۷
محل شهادت :جزیره مجنون
نام عملیات :خیبر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت : 

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی تک، فرزند محمد رضا، در تاریخ ۱۳۴۴/۰۵/۱۵ در روستای رضی آباد دامغان و در خانواده ای نه چندان متمکن به دنیا آمد. اوضاع کار و زندگی در روستا آن قدر سخت شد که او و خانواده اش تصمیم گرفتند به شهر مهاجرت کنند، زندگی آنها کم کم سرو سامانی به خود گرفت و اوضاع رو به بهبود رفت. شهید دوره ی ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت پشت سر گذاشت و وارد دبیرستان شد. او این مرحله را هم با موفقیت تا سال سوم دبیرستان طی کرد و بعد از آن به واسطه حمله نظامی عراق به خاک ایران که وضعیت بسیار بدی در بسیاری از مناطق به وجود آمده بود،تصمیم گرفت ترک تحصیل کند و در شرایط به وجود آمده به کمک مردم بی دفاع بشتابد.

صدام حسین ملعون با استفاده از هر وسیله ای سعی داشت به اهداف شوم خود دست پیدا کند و به دستور این اهریمن پلید روزانه بسیاری از هموطنان شریفمان در نقاط مختلف به شهادت می رسیدند.

هرچه این وضعیت سخت تر می شد و هرچه این حلقه محاصره برمردم تنگ تر می شد، مردم از پیر و جوان برای دفاع از دین و ناموس ، اشتیاق بیشتری از خود نشان می دادند.

در این هنگام محمد علی هم مانند دیگر رادمردان ایرانی، تصمیم گرفت سهمی در خلق این حماسه تاریخی و قطع پای بیگانگان از این خاک مقدس داشته باشد.

بنابراین به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از این طریق چندین بار به جبهه اعزام شد و در این مدت جانانه در برابر دشمنان اسلام جنگید و دلاوری زیادی از خود نشان داد و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۱۲/۷ در منطقه عملیاتی خیبر واقع در جزیره مجنون مفقود گردید.

پیکر مطهر این پاسدار دلاور پس از چند سال در پی تفحص، پیدا شد و در گلزار شهدای دامغان آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

اَشْهَدُ اَنْ لا اله الا الله وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَدَ رَسولُ الله وَ اَشْهَدَ انَّ اَميرالمؤمنين عَلي وَلي الله

الذين اِذا اَصابَتْهم مصيبة قالوا انا لله وَ انا اليه راجعون

با سلام درود بر منجي عالم بشريت مهدي(عج) و سلام و درود بر امام امت اين قلب تپنده مستضعفين، اين خار چشم مستكبرين، اين قوت قلب مظلومين، اين نابود كننده ظالمين، اين بت‌‌شكن زمان خميني عزيز و سلام بر مجروحين، معلولين و خانواده‌‌هاي شهداي انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي. شكر خداي را كه به ما هستي داد تا بتوانيم فكر كنيم، حركت كنيم براي رضاي او استقامت كنيم براي رضاي او و جهاد كنيم براي رضاي او.

شكر خدا را كه ما را از نيستي به هستي كشاند و سپاس خدايي را كه بر ما منت نهاد تا توانستيم خدمتي براي اسلام كرده باشيم. بار پروردگارا ما را بيامرز، بار پروردگارا اسلام و اسلاميان و كساني كه خدمت براي اسلام مي كنند در پناه خودت نگهدار الهي خالق يكتا و بي همتا ما را جزء كساني قرار بده كه بر آنها انعام و پاداشي نيك دادي نه مانند كساني كه بر آنها خشم و ذلت دادي.

شكر خداي را كه توانستم جان ناقابل را در راه خودش فدا كنم مي‌‌دانيم هر كاري آخرش پاداش دارد چه پاداشي بد و چه پاداشي خوب « هَل جَزاءُ الاِحسان الا الاِحسان » آيا پاداش نيكويي و احسان جز نيكويي و احسان است.

بايد بدانيم و به خود بقبولانيم كه همه از اين دنياي فاني رفتني هستيم اين دنيا كه ظلمت در آن سر افكنده، هيچ‌‌کس در اين دنيا نمي‌‌ماند و نخواهد ماند پس چه كنيم كه با افتخار برويم و آخرتي خوب داشته باشيم فقط يك راه كه آن راه « اِهدنا الصِّراط المُستَقيم» راهي كه كه خدا نشان داده است اين دنيا مانند قفس مي‌‌باشد.

در حديث داريم كه « الدُنيا سِجْنُ المؤمنين و جنة الكافرين » دنيا زندان مومن است و بهشت كافرين. اي مردم شهيدپرور اسلحه مرا نگذاريد زمين و راه مرا ادامه بدهيد و پشتيباني از رهبر كنيد و مانند مردم كوفه نباشيد كه حسين(ع) را تنها گذاشتند، نه ما مردم كوفه نيستيم و امام عزيز را تنها نمي‌‌گذاريم و بايد در عمل ثابت كنيم و امروز روز عمل است و اي منافقين كوردل، موشان روز و خفاشان شب بدانيد همان‌‌طوري كه در طول تاريخ نتوانستيد كاري كنيد مگر اين كه آتش خود را شعله‌‌ورتر كنيد هم در دنيا و هم در آخرت، و اي كساني كه شايعه درست مي‌‌كنيد كه اين‌‌ها مرا با زور به جبهه مي‌‌فرستند بدانيد كه ما با چشماني باز و قدم‌‌هاي استوار و قلبي پر از محبت خدا و با آن عقيده‌‌اي كه به آن ايمان داريم كه فقط خدا مي‌‌باشد مي‌‌رويم. آن‌‌كس كه تو را شناخت جان را چه كند فرزند و عيال و خاندان را چه كند ديوان كني هر دو جهانش بخشي ديوانه تو هر دو جهان را چه كند. خداوند مي‌‌فرمايد كه هر كس مرا بشناسد به من عشق مي‌‌ورزد و هر كس به من عشق ورزيده عاشقم مي‌‌شود.

آري اين مكتب اسلام و انسان سازي است ( كه ) هدف الله مي‌‌باشد و رضايت خداوند بزرگ. اي مردم عزيز و شهيد‌‌پرور بيشتر براي اسلام كار كنيد و كمتر توقع داشته باشيد. اي برادر كشاورز بيا فعاليت كشاورزيت را زياد كن و سعي كنيم خود كفا بشويم به كار خود دل گرم باشيد ان‌‌شاءالله.

مردم شهيدپرور: ان‌‌شاءالله كه مرا مي‌‌بخشيد اگر به كسي بدي كرده‌‌ام و حقي از كسي گرفته شده و داده نشده. جبهه رفتن لياقت مي‌‌خواهد و براي كسب لياقت خودسازي و انسان شدن لازم است نمي‌‌دانيد كه جبهه رفتن چه شيرين است كه انسان را به ياد مرگ مي‌‌اندازد. به قول حضرت قاسم(ع) مرگ شيرين‌‌تر است از عسل در راه خدا و شيرين‌‌تر از آن رضايت پروردگار كه ما را به خود نزديك مي‌‌كند و دربارگاهش پذيرا شده است.

اينك حرفي براي خانواده: پدر و مادر عزيزم صبر را پيشه كنيد و به ياد صحراي كربلا باشيد و به ياد حسين(ع . پدرجان اگر از من كوتاهي بوده است مرا ببخشيد و مرا حلالم كنيد و اي مادر عزيزم خدا ان‌‌شاءا… صبر عظيمي به شما عنايت بفرمايد و هروقت ناراحت بوديد فقط به ياد حضرت زهرا باشيد و بر خود افتخار كنيد كه فرزندي را هديه خداوند بزرگ كرده‌‌ايد و اگر ناراحتي و كوتاهي از من ديده‌‌ايد مرا ببخشيد و حلالم كنيد. خواهران عزيزم شما هم بايد صبر خواهر حسين  داشته باشيد وقتي به بدن برادرش رسيد كه سر نداشت بايد صبرشما زياد باشد مراببخشيد و حلالم كنيد .

والسلام

محمد علي تك، چهارشنبه 62/12/03

« شفاعت شهيد » در حديث است كه : خداوند در قيامت شفاعت سه طبقه را قبول مي‌‌كند: انبيا، علما، شهدا. شفاعت شهدا، شفاعت هدايت است. شهدا هستند كه گروه گروه مردم را از ظلمات گمراهي نجات داده و به شاهراه روشن هدايت رسانده‌‌اند.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.