جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدصادق گیلان

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدصادق گیلان

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدصادق گیلان
نام پدر :مسلم
تاریخ تولد :۱۳۴۳/۰۱/۰۲
محل تولد :روستای قلعه دامغان
شغل :کشاورز
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۰۱/۰۷
محل شهادت :مهران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه 
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :قلعه 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدصادق گیلان، فرزند مسلم،در تاریخ ۱۳۴۳/۰۱/۰۲ در روستای قلعه دیباج از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود.او دوران کودکی را در محیط باصفای روستا سپری کرد و در همانجا به مدرسه رفت،مقاطع تحصیلی پشت سر هم و با موفقیت طی می شد تا اینکه توانست مدرک سیکل خود را دریافت کند.

وی در ادامه به شهر دامغان عزیمت کرد و مشغول به تحصیل شد،اما بیش از یک سال طول نکشید که متأسفانه از مهر مادری محروم شد.فوت مادر ضربه ی روحی سنگینی را به او وارد ساخته بود. به علاوه بعد از این مصیبت وضعیت بسیار سختی در خانواده حکمفرما شده بود.

در این شرایط شهید دیگر نمی توانست به درس و مدرسه فکر کند،بنابراین تصمیم به ترک تحصیل گرفت وی بعد از آن از طریق کشاورزی و گاهی هم کارگری خانواده اش را برای به حرکت واداشتن چرخ سنگین زندگی یاری می کرد. چند سالی به همین منوال گذشت او دیگر آن نوجوان کوچک نبود ،بلکه تبدیل به جوانی رشید شده بود که کم کم باید به خدمت مقدس سربازی می رفت. این ایام همزمان بود با اوج گیری حملات وحشیانه ای که نیروهای بعثی عراق بر مناطق مختلف ایران انجام می دادند.شهید گیلان با مشاهده ی چنین وضعیتی بی درنگ خود را برای رفتن به خدمت مقدس سربازی معرفی کرد.او مدت خدمتش را در ژاندارمری دامغان سپری می کرد و از همانجا به جبهه ی نبرد حق علیه باطل اعزام شد.

و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۴/۰۱/۰۷ در منطقه ی عملیاتی مهران،از ناحیه ی سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به سوی معبود پرواز کرد.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.