جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد رهبری

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد رهبری

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد رهبری
نام پدر :محمدحسن
تاریخ تولد :۱۳۴۹/۱۲/۰۱
محل تولد :دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۱۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزیره مجنون
نام عملیات :عملیات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به شکم و پا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد رهبری، فرزند محمدحسن، در تاریخ ۱۳۴۹/۱۲/۰۱ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدر او از کسبه ی محترم دامغان بود و از راه درآمد مغازه، چرخه ی زندگی را می چرخاند و امرار معاش می کرد. محمد پس از گذراندن دوران کودکی،در هفت سالگی وارد دبستان شد و تا سال پنجم ابتدایی به تحصیل ادامه داد.بعد از ترک تحصیل،تصمیم گرفت حرفه ای بیاموزد و به کاری مشغول شود. او به شغل رانندگی لودر مشغول شد و از این طریق درآمدی به دست می آورد.

وقتی ارتش بعثی عراق در شهریور ۱۳۵۹ کشورمان را هدف بمباران قرار داد و بسیاری از هموطنانمان را به خاک و خون کشید،سربازان و مردان غیور ایرانی در همان شروع جنگ لباس رزم پوشیده و اسلحه به دست گرفتند و به یاری هموطنان خویش در مناطق جنگ زده شتافتند تا این دشمنان متجاوز و اشغالگر را از خاک مقدس ایران بیرون کنند. شهید رهبری نیز به همین منظور و برای عمل کردن به تکلیف شرعی خویش به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و از سوی این ارگان به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام گردید.

او در منطقه ی جنوب در کنار دیگر رزمندگان سپاه حق در مقابل دشمن دلاورانه می جنگید و حقیقتاً همین دلاوری ها و رشادت های این سربازان غیور بود که ما توانستیم در برابر این دشمن که از سوی چندین کشور قدرتمند حمایت می شد، مقاومت کنیم و اجازه ی پیشرفت دشمن را به خاک وطن ندهیم و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ بود که شهید رهبری در جزیره ی مجنون، بر اثر اصابت تیر به شکم و پا،از جام گوارای شهادت نوشید و به جمع یاران سفر کرده ی خود پیوست. پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان،به خاک سپرده شد.

 

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.