جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا گیلان

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا گیلان

به خواهرانم سفارش مي‌‌كنم كه زينب‌‌گونه پيام شهدا را به گوش كر استكبار جهان و جنگ افروزان دنيا برساند و بگويند كه ما از كشته شدن در راه اسلام باكي نداريم بلكه افتخار مي‌‌كنيم زيرا سرور شهيدان امام حسين(ع) هم افتخار كرد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا گیلان
نام پدر :علی
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۱۱/۰۷
محل تولد :دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :فرمانده گروهان پياده
سن :۱۷ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۲/۰۱
محل شهادت :بانه
نام عملیات :کمین دشمن
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا گیلان، فرزند علی، در تاریخ ۱۳۴۴/۱۲/۰۷ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود.شهید دوران کودکی و نوجوانی را در همانجا گذراند وتحصیلات خود را تا سال سوم راهنمایی ادامه داد.پدر او آشپز بود و انسانی شریف و زحمتکش که در یک چلوکبابی کار می کرد.

محمدرضا نوجوانی پرتلاش و انقلابی بود و علاقه داشت در عرصه های مختلف برای آرمانهای انقلابی خود کوشا باشد،به همین دلیل وقتی ارتش مزدور عراق به بعضی از شهرهای کشورمان حمله کرد وبسیاری از هموطنان عزیزمان را به خاک و خون کشیداو نیز آرام ننشست و به همراه بسیاری از جوانان ایران زمین به صحنه های جهاد و مجاهدت در راه حق و حقیقت پا گذاشت تا به این کشور متجاوز و تمام کشورهای بیکانه بفهماند که کشور ما محل دست درازی و توطئه آنها نیست.

در این زمان او درس و مدرسه را رها کرد و چندین بار به جبهه رفت و دلاورانه و جان بر کف در راه اسلام و قرآن مبارزه کرد.او سه بار از طریق جهاد سازندگی به جبهه اعزام شد و به دعوت رهبر فرزانه ی خویش لبیک گفت.او به همراه دیگر رزمندگان سپاه اسلام ، بافداکاری می جنگیدند تا خون هموطنان و شهدای اسلام پایمال نشود.آنها می جنگیدند تا خاک وطن را که قسمتهایی از آن توسط ارتش عراق غصب شده بود،از چنگال این اهریمنان آزاد کنند. و حقیقتاً اگر این ایثارگری ها و فداکاری ها نبود معلوم نبود چه آینده ای در انتظار ملت ما و ایران همیشه آزاد ما بود.

در طول هشت سال دفاع مقدس آنها نشان دادند که آینده ای سبز را برای وطن خود رقم خواهند زد. محمد رضا وقتی برای بار چهارم از طریق بسیج به جبهه اعزام شد ،دیگر به آغوش گرم خانواده برنگشت. او در تاریخ ۱۳۶۲/۰۲/۰۱ در اولین روزهای بهار،در منطقه ی بانه، به درجه ی والای شهادت نایل گردید.پیکر پاک او به زادگاهش منتقل شد و پس از تشییع در گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

كل نفس ذائقه الموت

با حمد و سپاس برخداوند متعال و با درود و سلام بر پيامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(ص) و امامان معصوم و نائب بر حق دوازدهمين امام معصوم حضرت امام خميني و با سلام به ارواح پاك شهداي دشت‌‌هاي خوزستان وكوه‌‌هاي كردستان و با درود و سلام به جانبازان و مجروحين و مصدو مين جنگ با آرزوي شفاي عاجل براي آن‌‌ها و با آرزوي آزادي اسرا و بازگشت مفقودالأثرها به آغوش پر مهر خانواده‌‌هايشان اينك كه با ميل و رقبت خودم واحساس وظيفه شرعي و عرفي توفيق حضور در جبهه‌‌هاي نور عليه باطل را يافتم چند سطري من‌‌باب وصيت‌‌نامه به روي كاغذ مي‌‌آورم و اميد وارم كه به آن دقيقاً عمل شود.

پدر ارجمندم از محضر شما تقاضا دارم كه مرا ببخشيد و حلالم كنيد زيرا احساس مي‌‌كنم در طول زندگي نتوانستم لحظه‌‌اي از زحمات طاقت فرساي شما را جبران نمايم و ميخواهم صبر و شكيبايي را پيشه خود سازيد و افتخار نماييد كه تنها پسرش را و تنها امانت الهي را خوب نگهداري كرده و به صاحبش پس داده است.

و به خواهرانم سفارش مي‌‌كنم كه زينب‌‌گونه پيام شهدا را به گوش كر استكبار جهان و جنگ افروزان دنيا برساند و بگويند كه ما از كشته شدن در راه اسلام باكي نداريم بلكه افتخار مي‌‌كنيم زيرا سرور شهيدان امام حسين(ع) هم افتخار كرد.

و شما اي مردم قهرمان و شهيدپرور چهارده آفرين بر شما به حق كه شما دين خود را توانستيد به دينتان ادا كنيد. بر خود بباليد  وافتخار كنيد زيرا عاقبت دنيا فنا شدن است و چه خوب كه با عشق به كربلاي حسيني به سوي معشوق خود شتافتن.

من از شما تقا ضا دارم كه هم‌‌چون گذشته پشت سر امام عزيز و خط سرخ شهادت گام برداشته و تا رفع فتنه در عالم از پاي ننشينيد وآرام نگيريد زيرا شرافت و عظمت انسان در اين است.

و به همسرم سفارش مي‌‌كنم كه مانند زنان كربلاي حسيني پيام خون شهدا را به كج‌‌فهمان برسانيد و آنان را از خواب غفلت بيدار نمائيد و حقانيت جمهوري اسلامي را به جهانيان بفهمانيد و در تربيت فرزندانم كوشا باشي وآن‌‌ها را طوري به بار بياور كه از زمره باقيات الصالحات باشند   ان‌‌شاءا..

مدت يك سال نماز و روزه بدهكارم اميد است اجير گرفته وحق خداي كريم را ادا نمائيد.

والسلام

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE