جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد حسین تولی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد حسین تولی

پروردگارا، تا ما را نيامرزيده‌‌اي از اين دنيا مبر و لحظه مرگ‌‌مان را لحظه شهادت‌‌مان قرار بده، خدايا دل‌‌هاي ما را از انوار ايمانت روشن بگردان. بارالها رهبر انقلابمان اين جان جانان و قهرمان قهرمانان و روح روح‌‌ها را تا ظهور حضرت مهدي(عج) نگهدار

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد حسین تولی
نام پدر :ذوالفقار
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۱/۰۱
محل تولد :گرگان - کردکوی
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۱/۰۱
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو چپ

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدحسین تولی،فرزند ذوالفقار در تاریخ ۱۳۴۶/۰۱/۰۱  در شهرستان کرد کوی گرگان دیده به جهان گشود. او پس از گذراندن دوران کودکی، وارد دبستان شد.او از همان ابتدا علاقه ی زیادی به درس و مدرسه داشت و با جدیت و علاقه درس می خواند. پس از پایان دوره ابتدایی و راهنمایی، وارد دبیرستان شد و پس از اخذ مدرک دیپلم در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرد و موفق شد وارد دانشگاه شود.

وقتی او دانشجو بود هفت سال از جنگ تحمیلی می گذشت.جنگی نابرابر و ناجوانمردانه که بسیاری از جوانان و نوجوانان و مردان غیرتمند ایرانی در طول آن به شهادت رسیده یا اینکه به درجه ی جانبازی نایل گشته بودند و در بدنشان از این حماسه بزرگ یادگاری به جا مانده بود.

محمد حسین در این شرایط به جای قلم، اسلحه به دست گیرد و لباس رزم بپوشد و در دانشگاهی بزرگ که درس شهادت و ایثار به همگان می آموخت شرکت کند.

کلاس های این دانشگاه ، سنگرهای مقاومت و فداکاری بود که به دانشجویانش درس های بسیار بزرگی می آموخت. او به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرد کوی در آمده و از سوی این نهاد به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل، اعزام گردید.

او در شلمچه در برابراین دشمنان سیاه دل دلاورانه و شجاعانه جنگید و چون دیگر رزمندگاه سپاه حق به تکلیف خود در برابر کشورش و ملت شریف آن،جامه ی عمل پوشانید.

او سرانجام در اولین روز بهار سال ۱۳۶۶ در منطقه عملیاتی شلمچه براثر اصابت ترکش به پهلوی چپ،مانند گل های بهاری شکفت و از جام گوارای شهادت سیراب گردید و به دیگر شهدای سرافراز هشت سال دفاع مقدس پیوست.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم‌‌ الله الرحمن الرحیم

اللهم اني رضيت بهم ائمه فارضني لهم انك علي كل شي قدير

من مرگ و شهادت را بر زندگي با ظالمان ترجيح مي‌‌دهم و اين شهادت را جز سعادت

نمي‌‌دانم. امام حسين (ع)

خدايا بر محمد و آل او درود فرست و آن‌‌ها را از ما راضي و خشنود بگردان كه رضايت آن‌‌ها رضايت توست و غضب آن‌‌ها نيز غضب توست. خدايا به ما توفيق انسان كامل شدن، انساني كه خليفه‌‌الله است عنايت فرما.

خدايا شكر نعمات تو را نمي‌‌توانم بگذارم و از كثرت نعمت عاصي و نافرمان‌‌بردار شده‌‌ام، پروردگارا حب دنيا جلوي چشمانم را گرفته و مانع از ديدن عالم ملكوت تو شده، بارالها هواهاي نفساني و نفس اماره بر من غالب گشته و مانع از توفيق به ديدار تو شتافتن مي‌‌شود، معبودا با ما نه به عدالت كه با فضلت رفتار كن كه طاقت عدالت تو را نداريم و گناهان من آن‌‌قدر زياد است كه اگر به عدالت رفتار كني گرفتار دوزخ مي‌‌شوم. پروردگارا، تا ما را نيامرزيده‌‌اي از اين دنيا مبر و لحظه مرگ‌‌مان را لحظه شهادت‌‌مان قرار بده، خدايا دل‌‌هاي ما را از انوار ايمانت روشن بگردان.

بارالها رهبر انقلابمان اين جان جانان و قهرمان قهرمانان و روح روح‌‌ها را تا ظهور حضرت مهدي(عج) نگهدار و دولت مردان ما را در كارهاي اسلامي‌‌شان موفق بدار و اگر خطايي از آن‌‌ها سر مي‌‌زند توفيق جبران نمودن آن خطا را به آن‌‌ها عطا بفرما و پدر و مادرم كه بعد از تو بيشترين محبت‌‌ها را به من داشته‌‌اند، خدايا خير و سعادت دنيا و آخرت و صبر جزيل به ايشان عطا بفرما و صبر و استقامت در كارهاي حق و نصرت پيروزي را بر قوم ما عطا بفرما پروردگارا به مردم ما شرف و شجاعت و آگاهي و استقامت عطا نمودي خدايا اين نعمت‌‌ها را افزون بفرما و آن‌‌ را از ملت ما مگير.

ملت عزيز اي ملت باشعور و قدردان عزم‌‌تان را در رسيدن به اهداف الهي و اسلامي آهنين‌‌تر نماييد. جوپانان سلحشور در دو سنگر رزم و دانش حضور داشته باشيد و شهيد چمران را الگوي رفتار خود در اين زمينه قرار دهید.

پدر و مادرم برادران و خواهرم؛ مبادا وقتي كه شهيد شدم براي شهادت من گريه كنيد. اگر گريه مي‌‌كنيد گريه‌‌تان براي جدايي ظاهري ما باشد و آن هم طوري نباشد كه دشمن از آن سوءاستفاده نمايد و صبر و استقامت را پيشه خود سازيد كه هر كس خود را به گروهي شبيه كنند اميد است.

كه از آنان باشد و هم‌‌چنين از شما حلاليت مي‌‌طلبم ا‌‌ن‌‌شاءالله بنده را حلال نماييد و نيز از همه فاميل و دوستان و آشنايان طلب حلاليت دارم و اما سخني هم با مسلمانان ديرفهم و كج‌‌فهم و بي‌‌تفاوت دارم ، شما اي كساني كه وقتي سؤال مي‌‌کنند از شما كه چه ديني را داريد مي‌‌گوييد مسلمانم و زماني از شما سؤال مي كنند اصول دين شما چند تا است مي‌‌گوييد توحيد ـ نبوت ـ معاد ـ امامت ـ عدل آيا به اين اصول دين واقعاً معتقديد آيا سخن خدا را در قرآن نمي‌‌بينيد كه مي‌‌فرمايد جهاد كنيد چه بسا چيزهايي كه شما از آن خوشتان نمي‌‌آيد و آن به ضرر شماست و چه بسا چيزهايي كه از آن بدتان مي‌‌آيد اما به نفع شماست پس سخن شما مسلمانان سطحي و ظاهري از اين‌‌كه صلح تحميلي را خواستاريد چه معنايي جز همان آيه قرآن دارد كه به ظاهر خوب و مفيد است اما در واقع نابود كننده‌‌تر است.

صلح با صدام همانند صلحيست كه به امام علي(ع) در جنگ صفين آن را تحميل كردند و ما ديگر به ابوموسي اشعري‌‌ها و عمروعاص‌‌هاي زمان‌‌مان اجازه اين كار نمي‌‌دهيم و اما از نبوت شما سؤال مي كنند و پيامبر اسلام محمد(ص) را رسول خدا و راستگو و امين وحي مي‌‌دانيد ولي آيا به اين سخن آن حضرت كه در جنگ احد يا بدر فرمودند اعتقاد داريد؟ آن هم از قول جبرئيل و جبرئيل از قول خداوند كه هيچ‌‌كس در اين جهان نمي‌‌ميرد مگر آن كه آخرين ذره روزي خود را بخورد شما اي مسلمانان ديرفهم براي چه از جنگيدن با جانوران موزي آدم‌‌نماي جنايتكار وابسته به عوامل استكبار جهاني و ارتجاع منطقه هراس داريد آيا از مردن مي‌‌ترسيد پس سخن پيامبر اسلام(ص) را چگونه قبول داريد؟ و از معاد از شما سئوال مي‌‌كنند مي‌‌گوييد آن را قبول داريم مي‌‌گويم چگونه و چطور به بهشت مي‌‌رويد و از جهنم خلاصي مي‌‌يابيد؟

بعضي از شماها كتاب دعا را در  مي‌‌آوريد و فلان دعا را نشان مي‌‌دهيد كه هركس فلان دعا را بخواند بهشت از آن او مي‌‌شود و آتش جهنم بر او سرد مي‌‌شود و عده ديگري هم تسبيح چرخان و وردگويان و بعضاً نماز بدون علم خواندن بهشت را تصاحب مي‌‌كنيد و خيلي راحت از برزخ رهايي مي يابيد و به قول خودتان آدم‌‌هاي زرنگي هم هستيد و اين سخن معصومين كه بهشت در زير سايه شمشيرهاست را فراموش مي‌‌كنيد و سخن خدا را كه مي‌‌فرمايد تا رفع فتنه جهاد كنيد از ياد مي‌‌بريد و از آن سخن خدا كه مي‌‌فرمايد در راه خدا و در راه مردان و زناني كه مورد ظلم واقع شدند و مظلوم مي باشند قيام و جهاد كنيد اظهار بي‌‌اطلاعي مي‌‌كنيد و يا خود را به بي‌‌اطلاعي مي‌‌زنيد و البته بهانه‌‌هايي هم ممكن است داشته باشيد ولي به قول شهيد مظلوم بهشتي، بهشت را به بها مي دهند نه به بهانه و از امامت از شما سؤال مي‌‌كنند مي‌‌گوييد آن‌‌ها را قبول داريم و جان ما فداي آن‌‌ها، حب علي(ع) را داريم كه زمين و آسمان به هم برسد ما را باكي نيست.

آري فقط حب علي(ع) كه در اكثر جنگ‌‌هاي پيامبر اسلام(ص) شركت جسته و در جنگ احد 70 زخم كاري برداشته همان علي(ع) كه چهار هزار نفر را در يك جنگ از دم تيغ  مي‌‌گذراند و اوست كه مي‌‌فرمايد از دنياي شما سه چيز را دوست دارم ضربت با شمشير ـ اكرام به ضعيف وآري ضربت با شمشير و اكرام به ضعيف، علي (ع) به خاطر اين كه دست‌‌بندي از زني كه مسلمان هم نمي‌‌باشد كه عده‌‌اي ياغي به غارت مي‌‌برند  مي‌‌فرمايد اگر كسي از غصه اين كار بميرد مورد ملامت نيست آيا تو اي مسلماني كه بي اعتنا به مسائل جامعه هستي و اي كسي كه فقط حب علي(ع) را داريد آيا به آن چيزي كه امام علاقه دارد و آن را دوست دارد علاقه داري؟ آيا جوابت آري است آيا نمي‌‌بيني كه چه غارت‌‌هايي صدام و صداميان در كشورت كردند و آيا نمي‌‌بيني چه ظلم و ستم‌‌هايي در كشورهاي اسلامي توسط سران خائن به اسلام به مستضعفين مي‌‌شود آيا اين همه خفت و نكبت و ذلت و اسارت براي شما عده‌‌اي كه الحمدلله اندك و معدود مي‌‌باشيد براي تكان دادن و بيدار شدن از اين خواب غفلت كافي نيست؟

آيا اين سخن رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران را نشنيده‌‌ايد كه مكتبي كه شهادت دارد اسارت ندارد پس تن به ذلت دادن شما براي چيست اين بندهاي اسارت دنيوي كه به دست و پاهاي شما بسته شده و مانع از جهاد شما شده براي چيست وقتي از عدل خداوندي سؤال مي‌‌كنيم، مي‌‌گوييد قبول دارم اما در عمل باور نداريد اگر فقط همان يك آيه خداوند را قبول مي‌‌داشتيد و در مرحله اولش به معاد و توحيد اعتقاد راسخ داشتيد كه خداوند مي‌‌فرمايد هركس ذره‌‌اي خوبي كند سزايش را مي‌‌بيند و هركس ذره‌‌اي بدي كند سزايش رامي‌‌بيند.

اين همه ترديد ، شك و دودلي در آن‌‌ها وجود نمي‌‌داشت و راحت كارهاي خير را انجام مي‌‌داد خلاصه كلام اين كه كسي از مرگ آن هم مرگ شرافتمندانه (شهادت) مي‌‌ترسد بايد يك تجديد نظر در اعتقادش به اصول دين به توحيد، نبوت، معاد، عدل، امامت بكند در پايان اگر از كسي حقي دارم آن را   مي‌‌بخشم و اگر كسي از من حقي دارد اگر ببخشيد چه بهتر و اگر نبخشيد آن را از خانواده‌‌ام طلب نمايد پدر و مادرم صبر و استقامت را پيشه خود كنيد.

محمد حسين تولي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

70-486 Study Guide C2150-533 Exam HP0-417 Study Guide 4A0-107 IT Exam E22-189 Dumps CCFP-KR Exam PDF 250-223 PDF HAAD-RN Exam PDF JN0-561 IT Exam 650-303 Exam CWSP-205 Dumps 310-025 Dumps 1Z0-535 PDF E20-097 PDF JN0-322 IT Exam 000-597 VCE 920-197 Exam 1Z1-055 PDF HP2-Q06 Certification C_TSCM62_66 PDF GG0-200 Certification 000-114 PDF PH0-100 Exam C2040-408 Exam HP2-W102 Certification CX-310-302 Exam JN0-730 VCE 050-724 Certification ACSO-IPG-CTT-13-02 IT Exam EE0-065 VCE LOT-980 Exam 050-876-CNI(3000) Study Guide 1Z1-221 Dumps M2040-642 PDF 920-215 Exam ST0-086 Dumps C9550-606 IT Exam 010-010 Exam PDF HP0-603 Exam PDF C2180-371 Dumps PEGACSA71V1 IT Exam C2080-471 Exam 70-981 Exam PDF C2010-653 Dumps HP0-914 IT Exam HP0-500 Exam CT0-101 PDF HHS Exam PDF 650-281 Dumps 000-742 PDF 310-815 Study Guide 270-551 Certification 1Z0-430 Exam COG-385 VCE HP0-J50 Certification ZJN0-643 Exam 1Z1-863 IT Exam 1Z0-041 Exam HP0-538 IT Exam C4040-122 Study Guide 000-365 Exam PDF 310-540 Certification M2180-667 PDF EE0-302 VCE 050-703 Exam PDF HP0-276 VCE 9A0-142 Exam PDF