جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد حسین تولی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد حسین تولی

پروردگارا، تا ما را نيامرزيده‌‌اي از اين دنيا مبر و لحظه مرگ‌‌مان را لحظه شهادت‌‌مان قرار بده، خدايا دل‌‌هاي ما را از انوار ايمانت روشن بگردان. بارالها رهبر انقلابمان اين جان جانان و قهرمان قهرمانان و روح روح‌‌ها را تا ظهور حضرت مهدي(عج) نگهدار

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد حسین تولی
نام پدر :ذوالفقار
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۱/۰۱
محل تولد :گرگان - کردکوی
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۱/۰۱
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو چپ

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدحسین تولی،فرزند ذوالفقار در تاریخ ۱۳۴۶/۰۱/۰۱  در شهرستان کرد کوی گرگان دیده به جهان گشود. او پس از گذراندن دوران کودکی، وارد دبستان شد.او از همان ابتدا علاقه ی زیادی به درس و مدرسه داشت و با جدیت و علاقه درس می خواند. پس از پایان دوره ابتدایی و راهنمایی، وارد دبیرستان شد و پس از اخذ مدرک دیپلم در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرد و موفق شد وارد دانشگاه شود.

وقتی او دانشجو بود هفت سال از جنگ تحمیلی می گذشت.جنگی نابرابر و ناجوانمردانه که بسیاری از جوانان و نوجوانان و مردان غیرتمند ایرانی در طول آن به شهادت رسیده یا اینکه به درجه ی جانبازی نایل گشته بودند و در بدنشان از این حماسه بزرگ یادگاری به جا مانده بود.

محمد حسین در این شرایط به جای قلم، اسلحه به دست گیرد و لباس رزم بپوشد و در دانشگاهی بزرگ که درس شهادت و ایثار به همگان می آموخت شرکت کند.

کلاس های این دانشگاه ، سنگرهای مقاومت و فداکاری بود که به دانشجویانش درس های بسیار بزرگی می آموخت. او به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرد کوی در آمده و از سوی این نهاد به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل، اعزام گردید.

او در شلمچه در برابراین دشمنان سیاه دل دلاورانه و شجاعانه جنگید و چون دیگر رزمندگاه سپاه حق به تکلیف خود در برابر کشورش و ملت شریف آن،جامه ی عمل پوشانید.

او سرانجام در اولین روز بهار سال ۱۳۶۶ در منطقه عملیاتی شلمچه براثر اصابت ترکش به پهلوی چپ،مانند گل های بهاری شکفت و از جام گوارای شهادت سیراب گردید و به دیگر شهدای سرافراز هشت سال دفاع مقدس پیوست.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم‌‌ الله الرحمن الرحیم

اللهم اني رضيت بهم ائمه فارضني لهم انك علي كل شي قدير

من مرگ و شهادت را بر زندگي با ظالمان ترجيح مي‌‌دهم و اين شهادت را جز سعادت

نمي‌‌دانم. امام حسين (ع)

خدايا بر محمد و آل او درود فرست و آن‌‌ها را از ما راضي و خشنود بگردان كه رضايت آن‌‌ها رضايت توست و غضب آن‌‌ها نيز غضب توست. خدايا به ما توفيق انسان كامل شدن، انساني كه خليفه‌‌الله است عنايت فرما.

خدايا شكر نعمات تو را نمي‌‌توانم بگذارم و از كثرت نعمت عاصي و نافرمان‌‌بردار شده‌‌ام، پروردگارا حب دنيا جلوي چشمانم را گرفته و مانع از ديدن عالم ملكوت تو شده، بارالها هواهاي نفساني و نفس اماره بر من غالب گشته و مانع از توفيق به ديدار تو شتافتن مي‌‌شود، معبودا با ما نه به عدالت كه با فضلت رفتار كن كه طاقت عدالت تو را نداريم و گناهان من آن‌‌قدر زياد است كه اگر به عدالت رفتار كني گرفتار دوزخ مي‌‌شوم. پروردگارا، تا ما را نيامرزيده‌‌اي از اين دنيا مبر و لحظه مرگ‌‌مان را لحظه شهادت‌‌مان قرار بده، خدايا دل‌‌هاي ما را از انوار ايمانت روشن بگردان.

بارالها رهبر انقلابمان اين جان جانان و قهرمان قهرمانان و روح روح‌‌ها را تا ظهور حضرت مهدي(عج) نگهدار و دولت مردان ما را در كارهاي اسلامي‌‌شان موفق بدار و اگر خطايي از آن‌‌ها سر مي‌‌زند توفيق جبران نمودن آن خطا را به آن‌‌ها عطا بفرما و پدر و مادرم كه بعد از تو بيشترين محبت‌‌ها را به من داشته‌‌اند، خدايا خير و سعادت دنيا و آخرت و صبر جزيل به ايشان عطا بفرما و صبر و استقامت در كارهاي حق و نصرت پيروزي را بر قوم ما عطا بفرما پروردگارا به مردم ما شرف و شجاعت و آگاهي و استقامت عطا نمودي خدايا اين نعمت‌‌ها را افزون بفرما و آن‌‌ را از ملت ما مگير.

ملت عزيز اي ملت باشعور و قدردان عزم‌‌تان را در رسيدن به اهداف الهي و اسلامي آهنين‌‌تر نماييد. جوپانان سلحشور در دو سنگر رزم و دانش حضور داشته باشيد و شهيد چمران را الگوي رفتار خود در اين زمينه قرار دهید.

پدر و مادرم برادران و خواهرم؛ مبادا وقتي كه شهيد شدم براي شهادت من گريه كنيد. اگر گريه مي‌‌كنيد گريه‌‌تان براي جدايي ظاهري ما باشد و آن هم طوري نباشد كه دشمن از آن سوءاستفاده نمايد و صبر و استقامت را پيشه خود سازيد كه هر كس خود را به گروهي شبيه كنند اميد است.

كه از آنان باشد و هم‌‌چنين از شما حلاليت مي‌‌طلبم ا‌‌ن‌‌شاءالله بنده را حلال نماييد و نيز از همه فاميل و دوستان و آشنايان طلب حلاليت دارم و اما سخني هم با مسلمانان ديرفهم و كج‌‌فهم و بي‌‌تفاوت دارم ، شما اي كساني كه وقتي سؤال مي‌‌کنند از شما كه چه ديني را داريد مي‌‌گوييد مسلمانم و زماني از شما سؤال مي كنند اصول دين شما چند تا است مي‌‌گوييد توحيد ـ نبوت ـ معاد ـ امامت ـ عدل آيا به اين اصول دين واقعاً معتقديد آيا سخن خدا را در قرآن نمي‌‌بينيد كه مي‌‌فرمايد جهاد كنيد چه بسا چيزهايي كه شما از آن خوشتان نمي‌‌آيد و آن به ضرر شماست و چه بسا چيزهايي كه از آن بدتان مي‌‌آيد اما به نفع شماست پس سخن شما مسلمانان سطحي و ظاهري از اين‌‌كه صلح تحميلي را خواستاريد چه معنايي جز همان آيه قرآن دارد كه به ظاهر خوب و مفيد است اما در واقع نابود كننده‌‌تر است.

صلح با صدام همانند صلحيست كه به امام علي(ع) در جنگ صفين آن را تحميل كردند و ما ديگر به ابوموسي اشعري‌‌ها و عمروعاص‌‌هاي زمان‌‌مان اجازه اين كار نمي‌‌دهيم و اما از نبوت شما سؤال مي كنند و پيامبر اسلام محمد(ص) را رسول خدا و راستگو و امين وحي مي‌‌دانيد ولي آيا به اين سخن آن حضرت كه در جنگ احد يا بدر فرمودند اعتقاد داريد؟ آن هم از قول جبرئيل و جبرئيل از قول خداوند كه هيچ‌‌كس در اين جهان نمي‌‌ميرد مگر آن كه آخرين ذره روزي خود را بخورد شما اي مسلمانان ديرفهم براي چه از جنگيدن با جانوران موزي آدم‌‌نماي جنايتكار وابسته به عوامل استكبار جهاني و ارتجاع منطقه هراس داريد آيا از مردن مي‌‌ترسيد پس سخن پيامبر اسلام(ص) را چگونه قبول داريد؟ و از معاد از شما سئوال مي‌‌كنند مي‌‌گوييد آن را قبول داريم مي‌‌گويم چگونه و چطور به بهشت مي‌‌رويد و از جهنم خلاصي مي‌‌يابيد؟

بعضي از شماها كتاب دعا را در  مي‌‌آوريد و فلان دعا را نشان مي‌‌دهيد كه هركس فلان دعا را بخواند بهشت از آن او مي‌‌شود و آتش جهنم بر او سرد مي‌‌شود و عده ديگري هم تسبيح چرخان و وردگويان و بعضاً نماز بدون علم خواندن بهشت را تصاحب مي‌‌كنيد و خيلي راحت از برزخ رهايي مي يابيد و به قول خودتان آدم‌‌هاي زرنگي هم هستيد و اين سخن معصومين كه بهشت در زير سايه شمشيرهاست را فراموش مي‌‌كنيد و سخن خدا را كه مي‌‌فرمايد تا رفع فتنه جهاد كنيد از ياد مي‌‌بريد و از آن سخن خدا كه مي‌‌فرمايد در راه خدا و در راه مردان و زناني كه مورد ظلم واقع شدند و مظلوم مي باشند قيام و جهاد كنيد اظهار بي‌‌اطلاعي مي‌‌كنيد و يا خود را به بي‌‌اطلاعي مي‌‌زنيد و البته بهانه‌‌هايي هم ممكن است داشته باشيد ولي به قول شهيد مظلوم بهشتي، بهشت را به بها مي دهند نه به بهانه و از امامت از شما سؤال مي‌‌كنند مي‌‌گوييد آن‌‌ها را قبول داريم و جان ما فداي آن‌‌ها، حب علي(ع) را داريم كه زمين و آسمان به هم برسد ما را باكي نيست.

آري فقط حب علي(ع) كه در اكثر جنگ‌‌هاي پيامبر اسلام(ص) شركت جسته و در جنگ احد 70 زخم كاري برداشته همان علي(ع) كه چهار هزار نفر را در يك جنگ از دم تيغ  مي‌‌گذراند و اوست كه مي‌‌فرمايد از دنياي شما سه چيز را دوست دارم ضربت با شمشير ـ اكرام به ضعيف وآري ضربت با شمشير و اكرام به ضعيف، علي (ع) به خاطر اين كه دست‌‌بندي از زني كه مسلمان هم نمي‌‌باشد كه عده‌‌اي ياغي به غارت مي‌‌برند  مي‌‌فرمايد اگر كسي از غصه اين كار بميرد مورد ملامت نيست آيا تو اي مسلماني كه بي اعتنا به مسائل جامعه هستي و اي كسي كه فقط حب علي(ع) را داريد آيا به آن چيزي كه امام علاقه دارد و آن را دوست دارد علاقه داري؟ آيا جوابت آري است آيا نمي‌‌بيني كه چه غارت‌‌هايي صدام و صداميان در كشورت كردند و آيا نمي‌‌بيني چه ظلم و ستم‌‌هايي در كشورهاي اسلامي توسط سران خائن به اسلام به مستضعفين مي‌‌شود آيا اين همه خفت و نكبت و ذلت و اسارت براي شما عده‌‌اي كه الحمدلله اندك و معدود مي‌‌باشيد براي تكان دادن و بيدار شدن از اين خواب غفلت كافي نيست؟

آيا اين سخن رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران را نشنيده‌‌ايد كه مكتبي كه شهادت دارد اسارت ندارد پس تن به ذلت دادن شما براي چيست اين بندهاي اسارت دنيوي كه به دست و پاهاي شما بسته شده و مانع از جهاد شما شده براي چيست وقتي از عدل خداوندي سؤال مي‌‌كنيم، مي‌‌گوييد قبول دارم اما در عمل باور نداريد اگر فقط همان يك آيه خداوند را قبول مي‌‌داشتيد و در مرحله اولش به معاد و توحيد اعتقاد راسخ داشتيد كه خداوند مي‌‌فرمايد هركس ذره‌‌اي خوبي كند سزايش را مي‌‌بيند و هركس ذره‌‌اي بدي كند سزايش رامي‌‌بيند.

اين همه ترديد ، شك و دودلي در آن‌‌ها وجود نمي‌‌داشت و راحت كارهاي خير را انجام مي‌‌داد خلاصه كلام اين كه كسي از مرگ آن هم مرگ شرافتمندانه (شهادت) مي‌‌ترسد بايد يك تجديد نظر در اعتقادش به اصول دين به توحيد، نبوت، معاد، عدل، امامت بكند در پايان اگر از كسي حقي دارم آن را   مي‌‌بخشم و اگر كسي از من حقي دارد اگر ببخشيد چه بهتر و اگر نبخشيد آن را از خانواده‌‌ام طلب نمايد پدر و مادرم صبر و استقامت را پيشه خود كنيد.

محمد حسين تولي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE