جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدحسن منسوبی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدحسن منسوبی

جبهه چیزی جز به سوی خداوند رفتن نیست و لبیک گفتن به ندای هل من ناصر ینصرنی و ادامه دادن راه شهدا اسلام و انجام دادن راه و تکلیف خود و جهاد در راه خداوند که جهاد بالاترین چیزهاست.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدحسن منسوبی
نام پدر :رمضان
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۵/۰۱ 
محل تولد :بهشهر
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تخریب چی
سن :۱۹ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :عملیات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش مین

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدحسن منسوبی فرزند رمضان در تاریخ ۱۳۴۶/۰۵/۰۱ در شهرستان بهشهر چشمانش را به سوی چشمان سبز و نمناک  سرسبزترین  زمین خداوند باز کرد. آقا رمضان سال ها  با صدای سوت قطار نبض زندگی را در دست داشت و کسب روزی حلال و شکر خداوند وذکر مدام  او بزرگ ترین سرمشق تمام فرزندانش در طول زندگی اش شده بود. در شرکت ذوب آهن کار می کرد.

محمد حسن پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی همراه  خانواده آقا رمضان  دامغان رابرای ادامه زندگی انتخاب کرده بودند.تحصیلات دوره ی ابتدایی  تا سوم راهنمایی را با موفقیت به پایان رساند و بعد از آن ترک تحصیل کرد. وقتی انقلاب مردمی ایران در بهمنی که از هزاران بهار حرف میزد  به پیروزی رسید  محمدحسن خود را برای خدمت مقدس سربازی آماده میکرد در حالی که  کشورمان اوضاع سخت و نابسامانی داشت و لحظه های پر التهاب را پشت سر می گذاشت. در شهریور ماه ۱۳۵۹ بود که ارتش مزدور عراق در اقدامی وحشیانه کشور أمن حمله کرد و بسیاری از هموطنانمان را به خاک و خون کشید.

در پی این حملات ناجوانمردانه غیور مردان این سرزمین از گوشه کنار به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل می شتافتند. شهید منسوبی از همین غیور مردان بود که از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان پا در جبهه های جهاد قرار داد .نام محمد حسن در لیست مجنونیان ثبت شده بود. از گمنامی اش  ومهمانی اش در جزیره ده  سال گذشت. محمدحسن  به منطقه جنوب اعزام و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ به علت اصابت ترکش مین به شهادت رسید و مفقود گردید و پیکر مطهرش پس از  چند  سال در پی تفحص در مناطق جنگی پیدا شد و در گلزار شهدای دامغان آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

« و لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل ا... امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون »

نپندارید کسانی که در راه خدا به شهادت رسیده‌‌اند مرده‌‌اند بلکه زنده‌‌اند و در نزد خدا روزی می‌‌خورند.

با درود و سلام بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی و با درود به امت شهید پرور ایران و با درود و سلام به      خانواده‌‌های شهدا.

اینجانب محمدحسن منسوبی فرزند رمضانعلی منسوبی وصیت‌‌نامه خود را شروع می‌‌کنم. پدر و مادر جان دل من گواهی آن را می‌‌دهد که وصیت خود را شروع کنم ولی چاره ندارم ابتدا از آمدن به جبهه که چیزی جز  به سوی خداوند رفتن نیست و لبیک گفتن به ندای هل من ناصر ینصرنی و ادامه دادن راه شهدا اسلام و انجام دادن راه و تکلیف خود و جهاد در راه خداوند که جهاد بالاترین چیزهاست. و پیام من به این امت قهرمان ایران این است که خواهشمندم امام عزیزمان را دعا کنید و دعاگوی رزمندگان اسلام باشید.

پیام به شما پدر و مادرم اینست که برای من زحمت کشیده‌‌اید و من را تربیت و درس عبرت داده‌‌اید تا زیر بار ظلم نروم و راه حسین(ع) و شهیدان را ادامه دهم. اگر شهادت نصیب من شد شما باید افتخارکنید که چنین فرزندی داشتید، که در راه خدا داده‌‌اید پیام من به بستگان و دوستان من این است که راه من وشهیدان را ادامه بدهید و نگذارید اسلحه من افتاده شود و من گریه نمی‌‌خواهم من پیروزی می‌‌خواهم و چه مرگی بهتر از شهادت در راه خدا.

محمدحسن منسوبی

آن‌‌ها که برحق بودند شهید شدند. "امام خمینی"

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.