جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدحسن فراتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدحسن فراتی

بدانید ای عزیزان ما درس ایثار و شهادت را در مکتبی خمینی از ابی عبدالله گرفتیم زیرا آن‌‌ها به ما آموختند که انسان باید قطعه قطعه شود ولی زیر بار ذلت نرود که فرمود: «هیهات من الذله.» 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدحسن فراتی
نام پدر :غلامحسین
تاریخ تولد :۱۳۲۳/۰۱/۰۳ 
محل تولد :روستای فرات دامغان
شغل :کارمند اداره پست
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده دسته پیاده
سن :۴۲ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۲۲
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۵
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدحسن فراتی، فرزند غلامحسین،در سال ۱۳۲۳/۰۱/۰۳ در روستای فرات از توابع شهرستان دامغان چشم به جهان گشود. او پس از گذراندن دوران کودکی به همراه خانواده به روستای قوشه نقل مکان کرده و در آنجا ساکن شدند. محمد حسن در قوشه وارد دبستان شده و تحصیلات خود را در مقطع ابتدایی در آنجا به پایان رساند،اما متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی تصمیم گرفت ترک تحصیل کرده و کار کند تا کمکی برای خانواده اش باشد. زندگی اش به همین صورت سپری شد تا اینکه زمان رفتن به خدمت مقدس سربازی اش فرا رسید.

پس از گرفتن کارت پایان خدمت،در اداره ی پست و تلگراف استخدام شد و در آنجا فعالیت خود را آغاز کرد. پس از این که زندگی اش در مسیر خوب و شایسته ای قرار گرفت، ازدواج کرد و حاصل این وصلت مبارک، پنج فرزند به نام های زهرا، فاطمه، زینب، ربابه و محمد می باشد. وقتی جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان آغاز شد، بسیاری از جوانان و مردان غیور ایرانی لباس رزم پوشیده و به یاری این مردم جنگزده شتافتند. شهید فراتی نیز به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درامد تا او نیز در این موقعیت حساس به یاری دیگر رزمندگان سپاه اسلام بشتابد و او نیز به وظیفه اش در قبال میهن خویش جامه ی عمل بپوشاند.

او از سوی بسیج به منطقه ی عملیاتی کربلای ۵ اعزام شد و از ابتدای جنگ تحمیلی به طور مداوم حضور پر رنگ و فعالانه ای در سنگرهای سبز جبهه داشت. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ در عملیات پیروزمندانه ی کربلای ۵، بر اثر اصابت ترکش به بدن از جام گوارای شهادت سیراب شد و به شهدای هشت سال دفاع مقدس پیوست و نام والای شهید برای همیشه در کنار نامش باقی ماند. پیکر پاک او به دامغان انتقال داده شد و در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و بدن پاکش برای همیشه در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن ارحیم

إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ

آنان‌‌که گفتند پروردگار ما خداست و برای پیمان استوار ماندند. ملائک برایشان نازل شدند و

آن‌‌ها کسانی هستند که خوفی و حزنی و اندوهی ندارند و بشارت باد شما را به بهشتی که

وعده داده‌‌شدید.

وصیت‌‌نامه این حقیر محمدحسن فراتی حمد و ثنای خداوندی را که ما را در این لحظات شریف آفرید و به ما توفیق شفیق شهادت را عطا فرمود. سلام و درود بر انبیا عظام و اولیای کرام بالاخص بر فرماندۀ عزیزمان آقا امام‌‌زمان و نایب بر حقش خمینی بت‌‌شکن، این قلب تپندۀ امت آگاه.

سلام و درود بر شهدا، اسرا و مفقودین و بر خانواده‌‌های معظم ایشان که صابر و بردبارند و سلام بر رزم‌‌آوران جبهۀ توحید. آنان‌‌که عاشقانه و عارفانه پیروند تا به زودی حرم با صفای ابی عبدالله الحسین را آزاد نمایند.

بنده، خدای بزرگ و پیامبران و اولیا بر حق و ملائک را گواه و شاهد می‌‌گیرم که هدف و مقصودم از این‌‌که به این جبهه‌‌های نور آمده‌‌ام تنها فقط برای رضای حق - تبارک و تعالی- و لبیک گفتن به ندای ملکوتی امام بزرگوارمان و بر اساس وظیفۀ شرعی خودم و در انتها برای آزادسازی کربلای امام‌‌حین کعبۀ دل‌‌های عاشقان می‌‌باشد.

بدانید ای عزیزان ما درس ایثار و شهادت را در مکتبی خمینی از ابی عبدالله گرفتیم زیرا آن‌‌ها به ما آموختند که انسان باید قطعه قطعه شود ولی زیر بار ذلت نرود که فرمود: «هیهات من الذله.» و شما ای دشمنان اسلام باید بدانید اگر بدن من در زیر چرخ‌‌های تانک دشمن با خاک یکسان شود و یا زیر گلوله‌‌های توپ‌‌های دشمن بود و این عمل چندین‌‌بار تکرار شود دست از یاری دین خدا برنخواهم‌‌داشت.

و شما ای عزیزان پدران و مادران شهدا، فرزندان شما راه خودشان را خوب شناخته و شهادت بر آنان مبارک باد. اما چند جمله به عنوان تذکر به خانوادۀ خود سخن می‌‌گویم: اولین گفتار این است. حتی یک لحظه از ذکر و یاد و فرمان خداوند و دستورات خدا غافل نباشید چون یاد خدا بودن مرتکب گناهان کوچک نخواهدشد و در مصیبت‌‌ها و سختی‌‌ها چون کوه استوار و محکم زیرا که کار برای خداوند آسان است.

و دومین تذکر که فرزندانم را خوب تربیت و آن‌‌ها در دستورات الهی آشنا سازید زیراکه خیر دنیا و آخرت خداوند به شما عطا فرماید. و شما مردم مسلمان و شهید پرور شهرمان، اگر بخواهید امام‌‌زمان (عج) از شما راضی باشد تا آخرین قطرات خون خود و نفس خود از اسلام و قرآن دفاع کنید و یک لحظه از روحانیون محترم و فرمان امام که همان فرمان رسول خدا است سرپیچی و جدا نباشید و نمازهای جماعت و جمعۀ خودتان را هرچه فشرده‌‌تر برپا بدارید.

در خاتمه از شما ملت مسلمان خواهشمندم که فرزندان شهدا را به چشم فرزند بی‌‌پدر نگاه نکنید چون این فرزندان پدرانشان زنده هستند و انتظارش از شما این است دست محبت بر سر آنان بکشید.

و در خاتمه از دعا به جان امام عزیزمان فراموش نفرمایید. ضمناً چنان‌‌چه مقدور بود جنازۀ این حقیر را در گلزار شهدای فردوس‌‌رضای شهرستان دامغان دفن نمایید برای این‌‌کههمسر و فرزندانم دسترسی به قبر من داشته‌‌باشند. خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه‌‌دار. والسلام علیکم و رحمه‌‌الله و برکاته.

محمدحسن فراتی. مورخ 1365/07/20

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE