جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدباقر فرحزاد

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدباقر فرحزاد

ای خدا بارها تو را شکر وسپاس می‌‌گویم از این که مرا در دنیایی خلق کردی که راه تو اسلام و قرآن را بشناسم و توفیقم دادی که در راه تو قدم بردارم و در راه تو بمیرم.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدباقر فرحزاد
نام پدر :ابوالقاسم
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۵/۱۷
محل تولد :روستای غنی آباد دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :معاون گروهان پیاده
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :عملیات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به شکم و کمر و پا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدباقر فرح زاد،فرزند ابوالقاسم،در تاریخ  ۱۳۴۴/۰۵/۱۷ در روستای غنی آباد از توابع شهرستان دامغان به دنیا آمد. پدر او مردی شریف و زحمتکش بود و از طریق دامداری چرخه ی زندگی را به حرکت در می آورد. محمد باقر دوران کودکی اش را در زادگاهش سپری کرد و در هفت سالگی وارد دبستان شد. او تحصیلات خود را تا سال دوم راهنمایی ادامه داد و بعد از آن ترک تحصیل کرد.

وقتی در سال ۱۳۵۹ ارتش عراق کشورمان را هدف بمباران قرار داده و در نقاط مختلفی از کشور،ملت شریف ایران را به خاک و خون کشیدند، جوانان و مردان غیور ایرانی ساکت نماندندو به پشتیبانی از ملت مظلوم و بی دفاع کشور خویش به پا خاستند تا این بیگانگان و متجاوزان را از خاک مقدس ایران بیرون کنند.

ولی کشور ما که مدت زیادی از دوران شکوهمند انقلاب اسلامی در آن نمی گذشت، با تسلیحات بسیار اندک برای مقابله با دشمن به پا خاسته بود و اگر اندیشه ی بزرگ و همت والای مسئولین و فرماندهان و دلاوری سربازانش نبود، معلوم نبود چه سرانجامی در انتظار کشورمان می بود. شهید فرح زاد نیز به عنوان پاسدار اختیاری به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد تا او هم رهسپار جبهه ی نبرد شده و به کشورش خدمت کند. او به منطقه ی جنوب اعزام گردید و در آنجا در برابر دشمن متجاوز می جنگید.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ در منطقه ی جزیره ی مجنون، بر اثر اصابت ترکش به ناحیه ی پا و شکم و کمر به درجه ی والای شهادت نایل گشت و در صف شهدای همیشه جاوید اسلام قرار گرفت.

باقی مانده پیکر مطهرش پس از سال ها انتطار به آغوش خانواده بازگشت.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

خدا جان و مال اهل ایمان را به بهشت خریداری کرده آن‌‌ها در راه خدا جهاد می‌‌کنند که دشمنان دین را بکشند یا خود کشته شوند این وعده قطعی است بر خدا و عهدی است که در تورات، انجیل و قرآن آمده است.

درود بر پیامبر الهی حضرت محم(ص) درود بر یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) برپاکننده حکومت عدل در جهان و نایب برحقش خمینی بت‌‌شکن و سلام بر سرور آزادگان جهان سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و کلیه شهیدان راه حق و حقیقتی که با ایثار جان خود راه خونین حسین را ادامه می‌‌دهند و ما را از خواب غفلت بیدار کردند و راه قرآن را به ما نشان دادند و درود و سلام بر شما امت شهید پرور ایران.

ای خدا بارها تو را شکر و سپاس می‌‌گویم از این که مرا در دنیایی خلق کردی که راه تو اسلام و قرآن را بشناسم و توفیقم دادی که در راه تو قدم بردارم  و در راه تو بمیرم. ای خدا تو می‌‌دانی که من چقدر عاشق شهادت در راهت هستم، مرگم را در این راه قرار بده و از این که دعای همیشگی مرا به اجابت برسانی تو راشکر می‌‌کنم.

خدمت پدربزرگوار و مادر گرامی و برادران و خواهران و کلیه اقوام سلام عرض می‌‌کنم و پس از سلام از همگی  شما می‌‌خواهم که مرا مورد عفو و بخشش قراردهید و از خداوند متعال می‌‌خواهم که به شما توفیق ادامه زندگی بدهد.

و من بنا بر وظیفه چند جمله‌‌ای خدمت شما عرض می‌‌کنم : آفرین به شما پدر و مادر و شما پدران و ماداران که همچین فرزندانی را تربیت می‌‌کنید. پدر و مادر تنها یک خواهش از شما دارم که فراغت مرا تحمل کنید و برای من گریه نکنید زیرا که هر قطره اشک شما آبله‌‌ای بر تن من ایجاد می‌‌شود. هرگاه که خواستید گریه کنید به یاد مظلوم کربلا و خواهرش گریه کنید.

و شما ای برادران و خواهران مبادا برمن گریه کنید و بی‌‌تابی از خود نشان بدهید خواهران شما باید زینب‌‌گونه عمل کنید همان‌‌گونه که زینب داغ 72 شهید را تحمل کرد و هیج ضعفی از خود نشان نداد. شما برادران باید حسین‌‌وار باشید و از شما انتظار هیچ‌‌گونه ضعفی و بی‌‌تابی و ناراحتی را در مقابل امت شهیدپرور و خانواده‌‌های شهدا را ندارم شما باید پدر ومادر را دلداری بدهید  و صابر باشید جبهه را فراموش نکنید از کمک به جبهه دریغ نکنید و تا آخرین لحظه امام را یاری کنید مبادا امام را تنها بگذارید خدایا من شرمنده این خانواده های شهدا و اسرا و این معلولین و مجروحین هستم که نتوانستم به آن‌‌ها سری بزنم  و آن‌‌ها را دلداری بدهم و به عیادت مجروحین بروم.

خدایا چگونه می‌‌خواهم جواب این‌‌ها را بدهم خدایا خودت مرا ببخش. ای امت شهید پرور ایران اگر امروز پاسدار انقلابمان و پاسدار خون شهیدان و پاسدار خون اسلام هستیم این مشیت الهی است که حکومت عدل الهی به دست شما در کشور شما پیاده شود و زمینه حکومت ظهور امام زمان(عج) فراهم گردد و این به واسطه و علاقه و عشق به امام حسین(ع) است.

و درود فراوان به شما مردم ایران و رزمندگان اسلام که خداوند از میان این همه جمعیت و دنیا شما را انتخاب کرد که راه امام حسین(ع) را ادامه می‌‌دهد انسان یک جان بیشتر ندارد یک بار به دنیا می آید و یک بار از دنیا می‌‌رود و کجا بهتر از این جبهه‌‌ها.

اگر انسان با شهادت در راه خدا و مانند امام حسین(ع) در صحنه نبرد با کفار شهید شود، ای جوانان به جبهه‌‌ها هجوم بیاورید که این لحظه‌‌ها، لحظه‌‌های حساس است پیروزی نهایی نزدیک است از رفتن به جبهه‌‌ها غافل نشوید که فردا پشیمان می‌‌شوید و افسوس این روزها را می‌‌خورید و در قیامت نمی‌‌توانید جواب این خون‌‌های جوانان و جواب امام حسین(ع) و یارانش را بدهید.

ای حسین جان اگر 1400 سال پیش نبودیم که به هل من ناصر ینصرنی تو لبیک بگوییم حالا به امر نایب تو امام امت خمینی بت‌‌شکن به پا خواسته‌‌ایم و تا پیروزی کامل به راهت ادامه خواهیم داد. و اسلام محمدی(ص) را در جهان پایداری می‌‌کنیم و هرگز نمی‌‌گذاریم خون تو و یارانت پایمال شود. ای پدران و مادران از رفتن فرزندانتان به جبهه ها جلوگیر نکنید که فردا در محضر خدا نمیت‌‌وانید جواب زینب(س) و این  خانواده‌‌های شهدا را بدهید.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.