جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدعلی صداقتی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدعلی صداقتی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدعلی صداقتی
نام پدر :عباسعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۱/۰۶
محل تولد :روستای بق دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :معاون گروهان پیاده
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :دو شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۵/۲۵
محل شهادت :دیوان دره
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت : 

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :بق 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای بق (قبرنما)

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی صداقتی فرزند عباسعلی، در سال ۱۳۴۲ در روستای بق دامغان متولد شد. او کشاورز زاده بود و خانواده‌اش از این راه روزگار می‌گذراندند. محمدعلی تا پایان دورۀ ابتدایی را در روستای خودشان به مدرسه رفت ، بعد از آن به دلیل این که شرایط در آنجا مناسب نبود،برای ادامه تحصیل به دامغان نقل‌مکان کرد و در یک مدرسۀ راهنمایی مشغول به تحصیل شد. او طی این مدت بین روستا و شهر دائم در رفت و آمد بود و بالاخره توانست این مقطع را نیز به پایان برساند.

محمدعلی علاقه چندانی به تحصیل و درس نداشت و شاید شرایط آن روزگار چنین اقتضا می‌کرد که خیلی از نوجوانان هم سن و سال او بعد از مدتی دست از درس می کشیدند. او نیز ترک تحصیل کرد ولی چون پرتلاش و فعال بود به کارگری روی آورد و بیکار ننشست تا بتواتد به امرار معاش خانواده‌اش کمک کرده باشد. چند سالی به همین صورت گذشت و هر چه سن او بالاتر می رفت ،تلاش او برای ادامه زندگی بیشتر می شد. وقتی زمان رفتن به خدمت مقدس سربازی او فرا رسید،کشور ما درگیر جنگ تحمیلی شده بود . این دژخیمان در این مدت تا توانسته بودند مردم بی دفاع را آماج حملات وحشیانه خود قرار داده بودند و چه بسیار مردمانی که بی خانمان شده بودند و کودکانی که مادر و پدر خود را از دست دادند و شیرخوارانی که برای همیشه با زندگی وداع کردند.

شهید با دیدن چنین وضعیتی بلافاصله برای رفتن به خدمت سربازی خود اقدام کرد.او به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و از این طریق به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۵/۲۵ در منطقه ی دیوان‌دره و حین عملیات پدافندی، به اسارت عناصر خودفروخته ضدانقلاب در می‌آید و با گذشت چندین سال از این ماجرا اطلاع زیادی از وضعیت وی بدست نیامده اما شرایط موجود و اطلاعات بدست آمده ،همگی بر شهادت این پاسدار سرافراز وطن دلالت می‌کند.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.