جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا علی حسینی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا علی حسینی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا علی حسینی
نام پدر :حبیب الله
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۴/۰۳
محل تولد :روستای قدرت آباد دامغان
شغل :ارتشی
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده گروهان پياده
سن :۲۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۱/۱۶
محل شهادت :جاده اهواز - خرمشهر
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :سانحه رانندگی

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

محمدرضا در سوم تیرماه سال هزاروسیصدوسی‌‌وشش در روستای قدرت‌‌آباد، چشم به جهان گشود. پدرش «آقا ‌‌حبیب‌‌الله» کارمند راه‌‌آهن بود و همیشه در مأموریت. محمدرضا در زیر چتر مهربانی مادر و پدری که همواره در سفر بود بزرگ می‌‌شد. خانواده مؤمن و تلاشگر آقا‌‌ حبیب‌‌الله، زندگی در شهرهای مختلف کشور را تجربه می‌‌کردند. محمدرضا دو سال اول تحصیلات ابتدایی را در اراک و چند سال بعد را در شاهرود گذراند.

تحصیلات دوره دبیرستان را به دلیل مأموریت‌‌های مداوم پدر، در سمنان گذراند و دو سال آخر دبیرستان را همراه برادرش به تهران رفت. با نمرات عالی دیپلم گرفت. مبارزات مردم به اوج رسیده بود که او نیز در صف مبارزان قرار گرفت. از جوانان مؤمن روزگار خود بود که در مبارزات انقلابی شرکت داشت.

در سال هزاروسیصدوپنجاه‌‌وپنج، در دانشگاه افسری در تهران قبول شد. دو سال دوره تحصیلش مصادف شد با پیروزی انقلاب اسلامی و در سال پنجاه‌‌وهفت، هم‌‌زمان ‌‌با قیام مردم مسلمان و به فرمان امام(ره) پادگان را ترک کرده و به مردم پیوست.

در تاریخ یکم مهرماه سال پنجاه‌‌ونه، زمانی که به درجه ستوان دومی رسیده بود، یک روز از شروع جنگ تحمیلی می‌‌گذشت. دانشجو بود که از داوطلبان دفاع از میهن اسلامی شد و به اهواز رفت. در همان روزهای اول جنگ مجروح شد. در بیمارستان حمیدیه اهواز بستری و از آنجا به شیراز اعزام شد.

 بعد از شش ماه به‌‌عنوان فرمانده آموزش افسران نیروی زمینی در مرکز آموزش صفر ۱ مستقر و تا سال شصت‌‌وچهار در آنجا مشغول بود. در سال پنجاه‌‌ونه ازدواج کرد و حاصل این ازدواج مبارک دو فرزند است. پژمان و مژگان تمام دلخوشی او و همسرش، خانم سجادیان بودند.

دی‌‌ماه سال شصت‌‌وچهار به لشکر ۲۱ حمزه منتقل شد و قبل از عملیات والفجر ۸ فرمانده گروهان پیاده بود که در شانزدهم بهمن شصت‌‌وچهار، در مسیر شناسایی براثر اصابت ترکش به سر، جام شهادت را نوشید و به دیدار مولایش شتافت و از بند دنیا آزاد گشت.

پیکر پاکش در تاریخ بیست‌‌ویکم بهمن‌‌ماه شصت‌‌وچهار در بهشت‌‌زهرای تهران قطعه بیست‌‌وهفت آرام گرفت. دو یادگارش، مهربانی، بندگی خداوند، مهین‌‌پرستی و نظم پدر را با خود دارند.

“راهش جاوید باد”

یک دیدگاه برای “شهید محمدرضا علی حسینی”

  1. محمدرضا هاتفی گفت:

    با سلام بنده خواهر زاده شهید محمدرضا علی حسینی هستم متاسفانه چون خانواده شهید و مزارشان در دامغان نیست توجهی به ایشان نشده است ایشان از فرماندهان و تحصیل کرده های شهید دامغان هستند.. مگر در دامغان چند شهید سرلشگر داریم؟؟حق ایشان نبود اسمشان مثل خیلی از شهدای بزرگوار بسیجی در زبان مردم دامغان باشد؟؟حتی در درگیری اوایل انقلاب در کردستان هم حضور داشتند و مجروح شدند..ایشان افتخاری هستنند برای استان و شهرستان اما متاسفانه آنطور که حقشان بود از مقامشان تجلیل نشد.. خواهش میکنم حالا که به سالگرد ایشان نزدیک هستیم روزی را برای تجلیل از مقام سر لشگران شهید دامغان اختصاص دهید..

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.