جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا طوسی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا طوسي

پيامي كه براي امت حزب‌‌الله دارم اين است كه اين درست نيست عده‌‌اي جان خود را مي‌‌دهند و عده‌‌اي هم‌‌چون نامرداني كه اصلاً تا به حال راه جاده جبهه را نمي‌‌دانند و اين ايثار نيست اخلاص نيست مردانگي نيست كه در سايه اين رزمندگان اسلام به خوشي بپردازند و عيش و نوش كنند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا طوسي
نام پدر :صفرعلي
تاریخ تولد :۱۳۴۹/۰۶/۲۵
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :بي سيم چي گروهان
سن :۱۷ سال
خانواده چند شهید :دو شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۹/۰۲
محل شهادت :ماووت
نام عملیات :نصر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا طوسی، فرزند صفرعلی،در سال ۱۳۴۹/۰۶/۲۵ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش در شهربانی خدمت می کرد و از این طریق معاش خانوداه را تامین می نمود. شهید در موعد مقرر پا به عرصه ی تحصیل گذاشت.

پدر و مادر به تحصیل فرزندان اهمیت زیادی می دادند، بنابراین شهید هم از همان ابتدا یا علاقه و جدیت درس می خواند. دوران ابتدایی و راهنمایی با موفقیت کامل سپری شد، اما دوره ی دبیرستان را درشرایطی خاص آغاز کرد.

ارتش مزدور عراق در پی جنگ تحمیلی که علیه کشورمان به راه انداخته بودند،عرصه را هر روز بر هموطنان شریفمان تنگ تر می کردند. در این وضعیت دشوار این فرزندان غیور ایران اسلامی بودند که برای حفظ استقلال و آزادی این سرزمین مقدس به سوی جبهه های نبرد شتافتند .

شهید طوسی هم یکی از این همین غیور مردان بود که نتوانست این جسارت را از سوی دشمن متجاوز تحمل بکند. بنابراین بعد از مقطع دوم دبیرستان از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان عازم جبهه شد.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۹/۰۲ در منطقه ی غرب،عملیات نصر ۸ بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. پیکر پاک او پس از تشییع در گلزار شهدای دامغان آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالي

ان الجهاد باب من ابواب الجنه

به درستيكه جهاد دري از درهاي بهشت است.

به نام الله پاسدار حرمت خون شهيدان. با درود و سلام بر امام زمان(عج) و نايب برحقش امام خميني و با درود و سلام بر كليه رزمندگان اسلام خصوصاً رزمندگان صدر اسلام که تا به حال جان خود را هم‌‌چون شمعي سوزانده، پيامي كه براي امت حزب‌‌الله دارم اين است كه اين درست نيست عده‌‌اي جان خود را مي‌‌دهند و عده‌‌اي هم‌‌چون نامرداني كه اصلاً تا به حال راه جاده جبهه را نمي‌‌دانند و اين ايثار نيست اخلاص نيست مردانگي نيست كه در سايه اين رزمندگان اسلام به خوشي بپردازند و عيش و نوش كنند.

پيامي هم براي خانواده‌‌ام دارم اين است كه در مردن من حتي گريه نكنند و چون عده‌‌اي خوشحال مي‌‌شوند پدر جان همان‌‌طوركه قرآن مي‌‌فرمايد:

انما اموالكم و اولادكم فتنه والله عنده اجرهم عظيم .

مادر جان هميشه به ياد  زينب(س) زمان باش كارهايت را مطابق او كن كه الگو از تمام جهات است زني نمونه براي تاريخ بشريت است همان‌‌طوركه فرزندانش را در راه خدا داد و باز هم بيكار ننشست اگر مي‌‌خواهي اجر عظيمي همانند حضرت زينب(س) ببري صبر كن و ناراحت نباش كه فرزندانت را از دست دادي ناراحت از اين باش كه هنوز سه پسر ديگر داري بايد آن‌‌ها را بزرگ كرده و در راه اسلام و قرآن و آئين شريعت بدهي فكر نكني بچه همسايه‌‌ات چهار پسر دارد و يكي از آن‌‌ها تا به حال جبهه نرفته است.

خداوند مي‌‌فرمايند ما نامه عمل هر كس را به خودش مي‌‌دهيم نه بر ديگري مادر عزيز اگر بداني در نزد خداي متعال چه اجر عظيمي داري تمام مال و جانت را در نزد خدا خواهي داد و تمام كارهايت را به عبادت خداي متعال مشغول مي‌‌كني. مادر و پدر عزيز من شما جاي مناسبي در آن دنيا داريد خودتان هم نمي‌‌دانيد پس سعي كنيد كه اجر خود را با كارهاي بيهوده از بين نبريد مي‌‌گويند شخصي وقتي به درجه اعلاي مي‌‌رسد كه با خودش جاي خود را مي‌‌بيند و يا ديگران جاي او را مي‌‌بينند پس صبر كنيد كه صبر مايه بزرگي است مايه فضيلت الهي است.

به اميد پيروزي اسلام بر كفر جهاني

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.