جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدرضا خسروی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدرضا خسروی

ای انسان‌‌های غالبی به کجا می‌‌روید؟ شما که بندهای دلتان را با بندهای دنیا محکم گره زده‌‌اید و با آرزوهای پی‌‌درپی عمری دراز را برای خود محاسبه نموده‌‌اید و خود را در غالب‌‌هایی محکم گره‌‌ کرده‌‌اید که هیچ دردی از دردهای انسان‌‌های محروم را درک نمی‌‌کنید و با مربوط دادن حفظ این انقلاب بر دیگران خود را از آن ساقط کرده‌‌اید و گوش خود را گرفته‌‌اید تا ندای پی‌‌درپی امام عزیزمان و گریه‌‌های دردآلود مادران شهید داده و کودکان یتیم را نشونید.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدرضا خسروی
نام پدر :حسین
تاریخ تولد :۱۳۳۱/۰۸/۲۵
محل تولد :دامغان
شغل :ارتشی
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۳۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۶/۱۵
محل شهادت :جزیره خارک
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :خفگی در آب

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدرضا خسروی فرزند حسین در تاریخ ۱۳۳۱/۰۸/۲۵ در دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش و به شغل کشاورزی مشغول بود و از این طریق چرخه زندگی را می چرخاند.

محمد رضا پس از گذراندن دوره ی کودکی، در هفت سالگی وارد دبستان شد و دوران ابتدائی را به پایان رساند. بعد از اتمام دوران دبستان به تهران رفت و بعد از مدتی به استخدام نیروی هوایی درآمد. بعد از مدتی تصمیم گرفت ازدواج کند و تشکیل خانواده دهد و حاصل زندگی مشترک او چهار فرزند می باشد که از او به یادگار مانده است.

در آن سال ها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی کشور عراق بود و هر روز شاهد فجایع بسیاری در کشورمان بودیم. شهید خسروی که درجه دار ارتش جمهوری اسلامی ایران بود بیشتر از هر زمانی وظیفه خود  می دانست او نیز راهی میدان مبارزه شده و در این اوضاع و احوال به تکلیف شرعی خویش در قبال کشورش جامعه عمل بپوشاند و دین خویش را به هموطنانش ادا کند. او در جزیره ی خارک خدمت می کرد و در برابر دشمن بعثی می جنگید.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۷/۰۶/۱۵ در منطقه جنگی (جزیره خارک) از جام گوارای شهادت نوشید و به دیار حضرت حق شتافت. پیکر پاک او در فردوس رضا، گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

    “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَالْعَصْرِ، إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ، إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ انا لله و انا الیه راجعون

شهادت می‌‌دهم به یکتایی پروردگار تبارک و تعالی و این‌‌که پیامبر(ص) رسول او و علی(ع) جانشین به حق رسول اکرم(ص) می‌‌باشد. با درود به حضور مبارک پیامبر اسلام حضرت محمد و جانشین او و یازده فرزندش که منتظر ظهور آخرین خورشید تابناک ولایت و منتظر ماندن یکی از وظایف شرعی مسلمانان است و در زمان غیبت آن حضرت پیروی از دستورات پیروی از دستوران نایب بر حقش پیر جماران بنیان‌‌گذار جمهوری اسلامی ایران بت‌‌شکن زمان امام امت خمینی بزرگ تنها مرجع واقعی مسلمانان جهان واجب و کی از فرایض بزرگ مذهبی ما مسلمانان می‌‌باشد.

اکنون که آمریکای جهان‌‌خوار و شوروی غاصب و به طور کلی غرب غارتگر و شرق غاصب در پی از بین بردن این انقلاب عظیم الهی می‌‌باشند بر همه ما واجب است که این رهبر عظیم‌‌الشان و روحانیت در خط امام را تنها نگذاریم و با پیروی از فرامین آنان در اعتلای اسلام عزیز کوشا باشیم.

من بنده گناه‌‌کار چه باید وصیت کنم تا حق تمام مردم را ادا کرده‌‌باشم. الا وصیت بر حفظ اسلام و شناخت فرهنگ آن و دل را با غلطیدن در برنامه‌‌های مکتب به اطمینان رساندن. ای انسان‌‌های غالبی به کجا می‌‌روید؟ شما که بندهای دلتان را با بندهای دنیا محکم گره زده‌‌اید و با آرزوهای پی‌‌درپی عمری دراز را برای خود محاسبه نموده‌‌اید و خود را در غالب‌‌هایی محکم گره‌‌ کرده‌‌اید که هیچ دردی از دردهای انسان‌‌های محروم را درک نمی‌‌کنید و با مربوط دادن حفظ این انقلاب بر دیگران خود را از آن ساقط کرده‌‌اید و گوش خود را گرفته‌‌اید تا ندای پی‌‌درپی امام عزیزمان و گریه‌‌های دردآلود مادران شهید داده و کودکان یتیم را نشونید. خداوندا! تو شاهدی که حق هیچ‌‌کس از دوستان و خانواده‌‌ام را ادا نکرده‌‌ام و ای کاش می‌‌توانستم حق ولایت فقیه و رهبرم را ادا کنم.

ای کاش می‌‌توانستم مفهوم گریه‌‌های نیمه‌‌شب امم را درک کنم. ای کاش دردی از دردهای مردم معصوم را درمان می‌‌کردم و ای کاش می‌‌توانستم حق دوستان را به جا آورم. خدایا هر کدام از برادرانم که به شهادت می‌‌رسند می‌‌دانی که زخمی جانکاه بر قلب ریشم به جای می‌‌گذارند و تنها وصایا و هدف آن‌‌هاست که مرا آرامش دیگری می‌‌بخشد. خداوندا! ملت ما را آن‌‌چنان ایمانی عطا کن تا در جریانات پیچیده اجتماعی فرو نریزند و آن‌‌چنان ایمانی به مجاهدان ما همراه با فرهنگ اسلامی عطا کن تا انعطاف‌‌های سخت آن‌‌ها را نلرزاند و رهبر ما را با جوان‌‌های ما پیوند آهنین عطا فرما.

چند جمله سفارش به خانواده‌‌ام، پدر بسیار عزیز و مهربانم من نتوانستم حق فرزندی را نسبت به شما به جا بیاورم ان‌‌شاءالله مرا به بزرگواری خودتان می‌‌بخشد. پدرم می‌‌دانم که مدت زیادی است با دست‌‌رنجت و دست‌‌های پینه‌‌بسته‌‌ات رنج کشیدی تا مرا بزرگ نمایی تا بتوانم عصای دست پیریت باشم ولی نتوانستم پسر خوبی برایت باشم امیدوارم مرا عفو نمایی.

همسر مهربانم وصایای زیادی با شما دارم، اول این‌‌که در مدت زندگی از شما بدی ندیدم ولی در مقابل بدی بسیار به شما روا داشتم چرا که نتوانستم زندگی خوبی را برای شما فراهم نمایم امیدوارم که مرا عفو نمایید. همسرم شما را سفارش می‌‌کنم به تقوای الهی. در این راه تلاش بسیار نمایید که بتوانید پیام‌‌رسان خون شهدا باشید.

البته من نمی‌‌دانم لیاقت آن را دارم که خون ناقابل خود را در راه اسلام نثار کنم یا نه؟ اگر خداوند این توفیق را به اینجانب عطا کرد مبادا از بیعت با امام سر باز زنید و همواره پیرو فرمان آن حضرت و روحانیت مبارز باشید. شما و دخترانم را سفارش می‌‌کنم به حفظ حجاب که با حفظ آن می‌‌توانید مشت محکمی بر دهان دشمنان و منافقان بزنید و ادامه تحصیل آنان را می‌‌خواهم. علیرضا و محمودرضا پیرو راه امام‌‌حسین(ع) و کوشا جهت حفظ اسلام باشند همواره گوش به فرمان پیر جماران نمایند تا رستگار شوند و سفارش می‌‌کنم سلاح شهدا و بنده بر زمین نماند فرزندانم آن را بردارند و با دشمنان قرآن همواره در ستیز باشند.

خواهرم شما هم به جای مادرم بودید و به جای خواهرم درست شبیه به امام‌‌حسین(ع) که زینب کبری(س) هم خواهر و هم مادر برای آن حضرت بودند. خواهرم من برادر خوبی برای شما نبودم. می‌‌دانم شما بزرگوارید و مرا می‌‌بخشید. خواهرم مبادا در انظار مردم گریه نمایی که دشمنان شاد می‌‌شوند. مبادا لباس مشکی بر بچه‌‌های من بپوشانید و شما و بستگان را نیز به این امر سفارش می‌‌کنم.

خواهرم در نهان هرچه خواستید بر مظلومیت آقا امام‌‌حسین(ع) گریه نمایید. از دوستان خوبم تمنا دارم مرا عفو نمایند و صفوف نمازهای جمعه و جماعت را هر چه باشکوه‌‌تر برگزار نمایید.

به امید پیروزی رزمندگان اسلام محمدرضا خسروی 1366/05/10

     

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE