جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید قربانعلی افضلی

فرازی از وصیت نامه:
شهید  قربانعلی افضلی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی : قربانعلی افضلی
نام پدر :عباسعلی
تاریخ تولد :۱۳۲۴/۰۴/۰۶
محل تولد :روستای دشتبو دامغان
شغل :ارتشی
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :گروه شناسایی
سن :۳۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۰/۰۹/۲۲
محل شهادت :سرپل ذهاب
نام عملیات :مطلع الفجر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :تویه دروار- دشتبو
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دشتبو

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید قربانعلی افضلی

تیر ماه از راه رسید و عباسعلی دلش پر بود از عطر سیب های سرخ دشتبو، در میان دشت و در کنار بلندای روز های تیر ماه سال بیست و چهار، چون سواری نشسته بر مرکب زندگی ، بوی آب ، بوی عشق می داد و فرزندش قربانعلی را در آغوش گرفته بود.

سبک بال و محکم مثل باد در مسیر بندگی قدم بر می داشت. قربانعلی در کنار پدر درس های زندگی در تار و پود وجودش می نشست. تحصیلاتش را تا ششم ابتدایی در زادگاهش، دشتبو گذراند.

تویه دروار بود و کودکی و کوچه باغ های خاطرات و ردپای این سوار کوچک دشتبو. قربانعلی برای ادامه تحصیل دانشکده افسری شیراز را برگزید و تا درجه ستوانی ادامه داد. او شبیه آبشار جاری بود و سخت. مهربان بود و یار. در زمان تحصیل و کار ازدواج کرده بود. حالا پس از سال ها تلاش و زندگی پدر ۴ فرزند شده بود. سال های مبارزه و دفاع از میهن، سوار یکه تاز دشتبو داوطلب میدان نبرد بود و رهسپار دشت های عبور، تا نا کجای  سرزمین دوست گریخته بود. قدم هایش استوار تر از هر زمان در بیست و دوم آذر ماه شصت رو به سوی سرزمین غرب و سرپل ذهاب تاختن آغاز نمود.

آنجایی که نه رد پایی ماند و نه رد خون از او ، تنها خاطرات زخم ها و انتظار و لحظه های پر درد عبور از آن و قربانعلی چله نشین این ثانیه و این انتظار شد.

این تک سوار عشق بی نام و نشان همراه شد با گلوله هایی که پیام آوران رهایی اش شدند در لحظه عروج و هیچ کس جز خدا رد پای خونی اش را نیافت.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.