جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی بانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی بانی

برادران و خواهران طلبه و دانشجو و دانش‌آموز در سنگرهای خود مدرسه، دبیرستان و دانشگاه‌ها با جهل و ظلمت مبارزه کنید، با دو بال علم و تقوا کمالات انسانی را به طور صعودی در مدت زمان کوتاهی طی نمایید که کشورهای اسلامی و جهان اسلام به مبلّغ و روحانی متعهد و معلم متقی در خط امام و صنعت کار و متخصص با ایمان احتیاج دارد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی بانی
نام پدر :محمد حسن
تاریخ تولد :۱۳۳۵/۰۶/۰۲
محل تولد :روستای کلا دامغان
شغل :روحانی
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مسئول تبلیغات گردان حضرت رسول قرارگاه حمزه
سن :۲۹ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۱/۱۸
محل شهادت :مریوان - شرق چوارته
نام عملیات :والفجر ۹
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش مین

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علی بانی فرزند محمد حسن در تاریخ ۱۳۳۵/۰۶/۰۲ در روستای کلا از توابع دامغان متولد شد. او از همان کودکی علاقه زیادی به درس و مدرسه داشت و در این زمینه تلاش زیادی از خود نشان می داد. مقاطع مختلف تحصیلی با موفقیت پشت سر گذاشته شد و بالاخره توانست بعد از ۱۲ سال مدر ک دیپلم دریافت نماید.بعد از فراغت از تحصیل ، او که علاقمند به مسائل مذهبی بود، به حوزه علمیه شهر مقدس قم رفت تا هر چه بیشتر با فرامین و آمموزه های ناب اسلام و قرآن مجید و اصول فقهی آشنا شود.

در همین دوران بود که در دانشکده علوم قضایی پذیرفته شد. مدت سه سال بود که در این دانشکده مشغول بود. در این زمان اشغالگران عراقی در پی جنگ تحمیلی که علیه ایران به راه انداخته بودند،بعد از چند سال ایجاد ناامنی، جنایات وحشیانه شان را به اوج رساندند.

بنابراین شهید که فردی مؤمن و انقلابی بود،تصمیم گرفت درس و تحصیل را موقتاً رها کرده و به یاری هم وطنانش بشتابد. او حتی در این میان زهرا ، فرزند دلبندش، که بیش از دو سال از تولدش نمی گذشت را تنها گذاشت تا از میهن اسلامی دفاع کند.

او از طریق جهاد سازندگی شهرستان دامغان، طی چندین مرحله موفق شد به جبهه های نبرد حق علیه باطل برود.

وی در راه استقلال وطن تا پای جان در مقابل دشمن متجاوز پایداری می نمود.و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۰۱/۱۸ در منطقه عملیاتی والفجر ۹ (مریوان) در حالی که با اتومبیل در حال تردد بود، برخورد اتومبیل با مین ، باعث شد بر جام شهادت بوسه بزند. پیکر پاک شهید پس از تشییع،در گلزار شهدای دامغان آرمید.

                                                             

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

فان الجهاد باب من ابواب الجنه ف فتحه ا... لخاصه اولیاء (خطبه 27 نهج البلاغه)

قال رسول‌ا... (ص): اشرف الموت قتل الشهاده.

قال علی (ع) : افضل الموت القتل فی سبیل‌ا....

قل ان صلاتی و نسکی و محیای و مماتی لله رب العالمین

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند                         فرزند و عیال و خانمان را چه کند

دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی                                   دیوانه تو هر دو جهان را چه کند

دوش وقت سحر از غصه نجاتم داد                               اندر آن ظلمت شب آب حیاتم داد

در طریقت پیش سالک هر چه آید خیر است

در صراط المستقیم ای دل کسی گمراه نیست

بعد از حمد و ثنا به در گاه ایزد متعال، سلام بر رسول خدا محمدمصطفی(ص)، سلام بر علی(ع) و سلام بر همه شهدای محراب و سلام بر سیدالشهدا و درود فراوان به رهبر کبیر جهان اسلام روح خدا خمینی بت‌شکن و درود بر امت همیشه در صحنه و درود بر خانواده‌های شهدا که با خون جوانان خود نهال اسلام را آبیاری نمودند و درود و سلام گرمم بر خانواده عزیزم. عزیزانم شوق به الله و شوق به جهاد در راه خدا تمام وجودم را فرا گرفته‌بود و از طرفی شوق زیارت سرور شهیدان حسین‌بن‌علی(ع)در بنده به وجود آمده بود که جان دادن برای معشوقم خیلی راحت بود.

 

ای خاک کربلا، تو مهر نماز من                       این مهر را به مهر سلیمان نمی‌دهم

من را غلامی تو، بود تاج افتخار                          این تاج را به افسر شاهان نمی‌دهم

جان می‌دهم به شوق لقای تو یا حسین            گر به سرم قدم ننهی جان نمی‌دهم

ای حسین ای سرور شهیدان تو بودی که به ما درس زندگی آموختی و بما درس ایثار و شهادت آموختی یا حسین ملت هرچه دارد از تو از خون جوشن گلرنگ تو دارد، ای حسین ما آمدیم تا راه حرمت و مسیر تکامل اهداف اسلام را هرچه زودتر باز کنیم. این حقیر سه سخن دارم، اول با عامه مردم ، دوم با طبقه طلاب و فرهنگیان و سوم با خانواده.

اما سخن اول: باید همه برادران و خواهران و همه مردم بدانند که مرگ حق است اما چه مرگی؟ مرگی که بتوان با آن هزاران هزار انسان را از منجلاب ظلمت رهایی داد و جامعه‌ای را رو به تکامل و پیشرفت سوق داد در این هنگام که دشمنان اسلام می‌خواهند با زبان و قلم و عمل به اسلام و قرآن و مکتب ضربه وارد کنند باید همه شما هوشیارانه در صحنه باشید که هر چه داریم از اسلام است و سعی کنید و همیشه و در همه حال  با رهبر کبیر انقلاب این ابرمرد، این خورشید فروزان، این ماه تابنده و این یکه‌تاز تاریخ ساز بشریت را و این تنها بازمانده امام بر حق را و این امامی که پیام‌هایش مرهم دل هر دردمند مستمند و بی‌پناهی است و خنجریست برای هر طاغوت و طاغوت صفتان و ابرجنایتکاران باشید،

تنها گذاشتن اماممان و پایمال شدن خون شهدا و حق بینوایان همان، پس آگاهانه و هوشیارانه پشتیبان اسلام و امام خمینی باشید و گول روباه‌صفتان مکار را نخورید و شما ای پدران و مادران فرزندان خود را بیشتر راهی جبهه‌ها کنید که با کمک خداوند تبارک و تعالی  هرچه زودتر کفر را از جهان براندازید و پرچم لا اله الا ا... را به رهبری امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف به اهتزاز در آورید و دعا برای امام را هرگز فراموش نکنید زیرا ایشان بود که راه اصلی را به ما نشان داد یعنی به ما هدف داد و ان‌شاءالله این حکومت را به حکومت حضرت مهدی اروحناه له الفدا متصل می‌گرداند و در دعاها و مساجد شرکت کنید که همین دعای کمیل و نمازهای جمعه بود که این‌گونه ملت بیدار شدند و نسبت به مسائل روز روشن و آگاه شدند و جوانان هوشیارانه و آگاهانه راه شهادت را انتخاب کردند و حال شما هستید که باید ادامه دهنده را ه شهدا باشید و ما به این امید به بانگ تکبیر برای رضای خدا به سوی رگبار مسلسل دشمن رفتیم که دیگران ادامه دهنده راهمان باشند و به ندای هل من ناصر ینصرنی امام حسین(ع) جواب مثبت بدهید و با خونتان درخت اسلام را آبیاری کنید.

اما سخن دوم با طلاب علوم دینی و فر هنگیان: برادران و خواهران طلبه و دانشجو و دانش‌آموز در سنگرهای خود مدرسه، دبیرستان و دانشگاه‌ها با جهل  و ظلمت مبارزه کنید، با دو بال علم و تقوا کمالات انسانی را به طور صعودی در مدت زمان کوتاهی طی نمایید که کشورهای اسلامی و جهان اسلام به مبلّغ و روحانی متعهد و معلم متقی در خط امام و صنعت کار و متخصص با ایمان احتیاج دارد. شماها خوب و بیشتر می‌توانید به اسلام خدمت کنید.

و اما چند کلمه با خانواده عزیزم: ای عزیزانم از شما عاجزانه تقاضا دارم که در مرگ بس شیرینم ناراحتی به خود راه ندهید چون مرگ در راه معبود و خدای خود آرزوی هر شخص است و من به بزرگترین آرزویم که شهادت بود رسیدم و شما باید خدا را شکر کنید که توانسته‌اید شهیدی در راه اسلام بدهید، باشد که تمامی خانواده‌های شهدا مورد لطف و رحمت خداوند قرار گیرند.

  والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.