جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید عزیزالله علیزاده

فرازی از وصیت نامه:
شهید عزیزالله علیزاده

اينجانب وصيت مي‌‌کنم كه دعاها و نمازهاي جماعت و دعاي به جان امام را فراموش ننماييد و در روزهاي جمعه صفوف نماز جمعه را پر نماييد. وصيت من نسبت به مردم اينست كه وحدت را در بين خود حفظ نماييد و ياور امام باشيد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :عزیزالله علیزاده
نام پدر :محمدحسین
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۰۱/۰۱
محل تولد :تهران
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :راننده لدر
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۳/۰۸
محل شهادت :حلبچه
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به پهلو

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : برم 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای برم

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید عزیزالله علیزاده فرزند محمد حسین در تاریخ۱۳۴۷/۰۱/۰۱ در شهرستان تهران دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و در شرکت ذوب آهن کار می کرد و از طریق حقوق کارگری به زحمت چرخه ی زندگی را به حرکت در می آورد و امرار معاش می کرد.

شهید بعد از گذراندن دوران کودکی در تهران ، به همراه خانواده به دامغان نقل مکان کرده و در روستای برم ساکن شدند. او در آنجا وارد دبستان شده و پس از اتمام دوره ی ابتدایی وارد مقطع راهنمایی شده و تا سال دوم این مقطع به تحصیل ادامه داد.او نوجوانی فعال و سرشار از روح انقلابی بود.

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی طبق اظهارات خانواده اش، با وجود سن کم،فعالیت انقلابی داشت و با شروع جنگ تحمیلی ارتش عراق علیه کشورمان او جزء نوجوانانی بود که برای پاسداری ازآرمان های انقلاب اسلامی رهسپار جبهه های نبرد حق علیه باطل شد تا با حضورش به تکلیف شرعی خویش جامه ی عمل بپوشاند و دین خود را به هموطنانش ادا کند.

ارتش مزدور عراق با حملات وحشیانه ای که به چندین شهر کشورمان انجام دادند،آرامش و آسایش را از ملت عزیز ایران گرفته و جنگی ناجوانمردانه و نابرابر در ایران به راه انداختند. جوانان غیور کشورمان در پی این حملات به پا خاسته و لباس رزم پوشیده و راهی جبهه های حق و حقیقت شدند تا حق این ملت مظلوم را از ستمگران بگیرند. شهید علیزاده از سال های اولیه جنگ پا به میدان مبارزه و جهاد گذاشت و حدود ۷ سال در سنگرهای روشنی و ایثار و فداکاری حضور داشت. او دوران خدمت سربازی را نیز از سوی جهاد سازندگی در منطقه ی جنگی گذراند و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۷/۰۳/۰۸ در منطقه ی عملیاتی حلبچه بر اثر اصابت گلوله و خونریزی شدید از جام گوارای شهادت نوشید . پیکر پاک این سرباز دلاور در روستای برم در جوار دیگر یاران سفرکرده اش به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالي

« و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون »

مپنداريد آنان كه در راه خدا كشته مي‌‌شوند مردگانند بلكه آنان زنده‌‌اند و نزد خداي خويش روزي مي‌‌خورند.

من عزیزالله عليزاده با اعتقاد قلبي به وحدانيت خدا و اصول دين و پيروي از اوالامر زمان ولي فقيه وصيت خود را بدين شرح مي‌‌نويسم. پدر و مادر عزيزم شمايي كه عمري را بر سر من گذرانيديد و مرا با دست خود بزرگ كرده‌‌ايد از شما و تمامي دوستان خواهانم دقيقاً به وصيت اينجانب گوش داده و حدالامكان عمل نماييد من دوست دارم بعد از شهادت خود در روستاي برم همان محل زندگيم مرا دفن نماييد و حتماً مرا كنار همسنگر شهيدم حسين  شفيع‌‌زاده دفن نماييد.

پدر و مادر جان من آرزو دارم بعد از فراغت من به هيچ‌‌وجه ناراحت نباشيد زيرا كه من در راهي رفته‌‌ام كه هميشه جاودانه خواهم بود و اين راهي است كه همه بايد بپيمايند و از شما مي‌‌خواهم هم‌‌چون حسين و زينب راه مرا ادامه دهيد و در سوگ من استوار بوده و در صورت امكان گريه ننماييد اينجانب وصيت مي‌‌کنم كه دعاها و نمازهاي جماعت و دعاي به جان امام را فراموش ننماييد و در روزهاي جمعه صفوف نماز جمعه را پر نماييد. وصيت من نسبت به مردم اينست كه وحدت را در بين خود حفظ نماييد و ياور امام باشيد.

والسلام.  وحدت . وحدت . وحدت

عزيزاله عليزاده برمي 1362/05/18

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.