جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید عباسعلی رنگریز

فرازی از وصیت نامه:
شهید عباسعلی رنگریز

من از شما تقاضا دارم كه هم‌‌چون گذشته پشت سر امام عزيز و خط سرخ شهادت گام برداشته و تا رفع فتنه در عالم از پاي ننشينيد و آرام نگيريد زيرا شرافت و عظمت اسلام در اين است.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :عباسعلی رنگریز
نام پدر :جمشید
تاریخ تولد :۱۳۳۸/۰۶/۰۹
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :کارگر ذوب آهن
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :نیروی تدارکات
سن :۲۷ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۰۴
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۴
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید عباسعلی رنگریز، فرزند جمشید، در تاریخ ۱۳۳۸/۰۶/۰۹ در دیباج(روستای زردوان)، از توابع شهرستان دامغان به دنیا آمد. فضای خانوادگی شهید به گونه ای بود که او از همان ابتدا در یک شرایط مذهبی و معتقد به اصول اسلامی و انقلابی رشد کرده بود. شهید تحصیلات خود را در زردوان آغاز کرد اما بعد از اینکه دوره ی ابتدایی را با موفقیت کامل به پایان رساند، بنا بر شرایط اقتصادی موجود تصمیم به رها کردن تحصیل گرفت.

از آن به بعد برای اینکه کمکی به خانواده اش کرده باشد به کارگری پرداخت. او هنوز نوجوانی اش را به طور کامل پشت سر نگذاشته بود که مادرش را از دست داد و این حادثه ی غم بار ، ضربه ی سنگینی را به روحیه ی او وارد ساخت. با رسیدن به سنین جوانی، شهید به عضویت شرکت زغال سنگ البرز شرقی درآمد و همکاری خود را به عنوان کارگر با این مجموعه آغاز کرد. او مدتی بعد، ازدواج کرد و از این وصلت فرخنده صاحب دو فرزند دختر و یک پسر شد.

با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان و شرایط نامساعدی که بر جامعه آن روز ایران حاکم شده بود، شهید تصمیم گرفت از طریق عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به یاری هموطنانش بشتابد. او از این طریق چندین مرحله توفیق حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل را پیدا نمود و طی این مراحل در راه سرافرازی اسلام و میهن ،از جان و دل مایه گذاشت. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۰۴ در منطقه ی عملیاتی کربلای ۴ (شلمچه) مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به دیدار معشوق شتافت.پیکر پاک شهید، پس از تشییع در زادگاهش آرام گرفت.

 

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

كل نفس ذائقه الموت

با حمد و سپاس فراوان بر خداوند متعال و با درود و سلام برپيامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(ص) و امامان معصوم و نائب برحق دوازدهمين امام معصوم، حضرت امام خميني و با سلام به ارواح پاك شهداي دشت‌‌هاي خوزستان وكوه‌‌هاي كردستان و با درود و سلام به جانبازان و مجروحين و مصدومين جنگ و با آرزوي شفاي عاجل براي آن‌‌ها و با آرزوي آزادي اسرا و بازگشت مفقودالأثرها به آغوش پر مهر خانواده‌‌هايشان.

اينك كه با ميل و رغبت خودم و احساس وظيفه شرعي و عرفي توفيق حضور در جبهه‌‌هاي نور عليه باطل را يافتم چند سطري من باب وصيت‌‌نامه به روي كاغذ مي‌‌آورم و اميدوارم كه به آن دقيقاً عمل شود. پدر ارجمندم از محضر شما تقاضا دارم كه مرا ببخشيد و مرا حلال كنيد زيرا احساس مي‌‌كنم در طول زندگي نتوانستم لحظه‌‌اي از زحمات طاقت‌‌فرساي شما را جبران نمايم و مي‌‌خواهم صبر و شكيبائي را پيشه خود سازيد و افتخار نمایيد كه تنها پسرتان را و تنها امانت الهي را خوب نگهداري كرده و به صاحبش پس داده‌‌ايد و به خواهرانم سفارش مي‌‌كنم كه زينب‌‌گونه پيام خون شهدا را به گوش كر استكبار جهاني و جنگ افروزان دنيا برسانيد و بگويند كه ما از كشته شدن در راه اسلام باكي نداريم، بلكه افتخار مي‌‌کنيم زيرا سرور شهيدان امام حسين(ع) هم افتخار كرده و شما اي مردم قهرمان و شهيدپرور چهارده، آفرين بر شما كه به حق دين خود را نسبت به اسلام ادا كرديد بر خود بباليد و افتخار كنيد زيرا عاقبت دنيا فنا شدن است و چه خوب كه با عشق به كربلاي حسيني و به سوي معشوق خود شتافتن.

من از شما تقاضا دارم كه هم‌‌چون گذشته پشت سر امام عزيز و خط سرخ شهادت گام برداشته و تا رفع فتنه در عالم از پاي ننشينيد و آرام نگيريد زيرا شرافت و عظمت اسلام در اين است. به همسرم سفارش مي‌‌كنم كه مانند زنان كربلاي حسيني پيام خون شهدا را به كج‌‌فهمان برسانيد و آنان را از خواب غفلت بيدار نمایيد و حقانيت جمهوري اسلامي را به جهانيان بفهمانيد و در تربيت فرزندانم كوشا باش و آن‌‌هارا طوري به بار بياور كه از زمره باقيات صالحات باشند. ان‌‌شاءالله  از شما تقاضا دارم كه  هم‌‌چون گذشته پشت سر امام عزيز و خط سرخ شهادت گام برداشته و تا رفع فتنه در عالم از پاي ننشينيد.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.