جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید شمسعلی ایثاری

فرازی از وصیت نامه:
شهید شمسعلی  ایثاری

از تمام ملت شهید پرور و همشهریان عزیز به ویژه خانواده‌ام استدعا دارم با تمام وجود دست از امام عزیز برندارند و قدر این نعمت الهی را بدانند اگر کوچک‌ترین سستی از خودتان نشان دهید مورد خشم خداوند کریم و شهدا قرار خواهید گرفت

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :شمسعلی  ایثاری
نام پدر :موسی
تاریخ تولد :۱۳۰۶/۰۷/۰۲
محل تولد :روستای تویه رودبار دامغان
شغل :عشایر
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مسئول تعاون خط
سن :۵۹ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزیره مجنون 
نام عملیات :تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و سینه

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :تویه رودبار
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای تویه رودبار

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

دوم مهر سال هزاروسیصدوشش، در روستای تویه‌‌رودبار دامغان، فرزند دیگر موسی و شرف به دنیا آمد. سه برادر و یک خواهر دارد. پدرش کشاورز بود. در کودکی تعلیم و یادگیری قرآن را زیر نظر استاد خود مرحوم ملامحمود و کربلایی محمد ایثاری گذراند و سواد خواندن و نوشتن قرآنی را یاد گرفت.

در جوانی دوست داشت روحانی شود؛ اما نتوانست. به گفته خودش، همیشه افسوس پوشیدن لباس روحانیت را در دل داشت. ازدواج کرد و چهار پسر و چهار دختر از او به یادگار مانده است.

در دوران انقلاب در مبارزه علیه رژیم شاه حضور داشت. بچه‌های روستا را به خواندن و یادگیری قرآن و حتی خواندن دعا در ماه رمضان تشویق می‌کرد. چند نفر از جوان‌های روستا، با راهنمایی او مداح یا طلبه شدند و یکی از آن‌ها نیز شهید شد.

در سال هزاروسیصدوشصت، از طرف بسیج به جبهه اعزام شد. در طول هشتصدوشصت روز حضور در جبهه، سه بار مجروح شد. تا زمانی که به‌خوبی زخم‌هایش بهبود پیدا نمی‌کرد، به خانه برنمی‌گشت.

بار اول از ناحیه کتف در مهاباد مجروح شد. همان قسمت از دست مجروح‌‌شده‌اش، در مکه به‌ خاطر تصادف با ماشین آسیب دیده‌ بود. در  والفجر۸ و کربلای۵ تا نزدیکی شهادت رفت؛ اما به این فیض دست پیدا نکرد. شش ماه هم در جبهه لبنان بود.

حاج‌‌ شمسعلی که تشنه شهادت بود، در بیست‌ونهم تیر سال هزاروسیصدوشصت‌وشش، در عملیات تک جزیره جنوبی به‌عنوان تعاون گردان به شهادت رسید و مفقودالجسد شد. مزارش در گلزار شهدای روستای تویه‌رودبار دامغان است. او فقط نمای قبر دارد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون – کل نفس ذائقة الموت

با سلام و درود بر سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت ابا عبدا... الحسین و یاران با وفایش و با سلام و درود بر مهدی، قائم آل محمد(ص) و نایب بر حقش خمینی کبیر روح ا... الموسوی، بت‌شکن و درهم کوبنده طاغوتیان و ظالمان که تمام مسلمانان جهان را از زیر یوق استبداد و استکبار جهانی از خواب غفلت بیدار نمود و بر علیه طاغوتیان فرا خواند و سلام و درود بر این ملت شهید پرور ایران که شجاعانه و آگاهانه به هل من ناصر امام امت و رهبرآگاه و بیدار لبیک گفتند و در صحنه حق علیه باطل آماده نبرد شدند و دشمنان داخلی و خارجی را از مملکت اسلامی ایران بیرون کردند و حکم خدا و انبیاء را پیاده کردند و سلام و درود بر تمام شهدا از صدر اسلام تاکنون که با خون پاک‌شان اسلام عزیز را آبیاری نمودند و درود و سلام بر تمام مفقودین، اسرا، مجروحین و معلولین روحی و جسمی که دشمنان بعثی را دیوانه کردند و در شکنجه‌ها استقامت کردند و سلام و درود بر خانواده‌هایشان که چنین فرزندانی را در دامن پاکشان تربیت نمودند و با عقل ثابت کردند که پیرو راه حسین(ع) و عاشق واقعی سالار شهیدان هستند و دین خود را به اسلام عزیز ادا نمودند که آزاد زندگی کنیم پس این جنگ تحمیلی سرنوشت‌ساز می‌باشد و شهدا بزرگترین مسئولیت را به ما واگذار نمودند.

پس امروز بر همه ملت واجب است در جبهه نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کنند که جهاد فی سبیل‌ا... از فروع دین اسلام است و سلام و درود بر تمام رزمندگان اسلام و روحانیت پیرو خط امام که با تبلیغات شجاعانه و آگاهانه مردم را قبل از ورود امام به ایران به مسائل روز آشنا کردند و دشمنان اسلام و قرآن را معرفی نمودندکه بدانند پیرو خط امام حسین(ع) و معصومین و ادامه‌دهنده راه پیامبران بودند. از صدر اسلام تاکنون مخالفان اسلام و مردم، قشر و گروه متعددی بودند ولی روحانیت اسلام را از تمام خطرات با خون خودشان حفظ نمودند و امام عزیز فرمودند اگر روحانیت عزیز را از مردم جدا کنند اسلام در معرض خطرقرار خواهد گرفت و دشمن می تواند به هدف پلید خود دست برسد.

به برکت خون شهیدان مردم را از روحانیت جدا نمی‌توانند بکنند بلکه روز به روز طرفداران انقلاب و روحانیت بیشتر می‌شوند و هرچه دشمنان خون‌خوار اسلام تبلیغات کنند با یأس و ناامیدی مواجه خواهند شد لذا از تمام ملت شهید پرور و همشهریان عزیز به ویژه خانواده‌ام استدعا دارم با تمام وجود دست از امام عزیز برندارند  و قدر این نعمت الهی را بدانند اگر کوچک‌ترین سستی از خودتان نشان دهید مورد خشم خداوند کریم و شهدا قرار خواهید گرفت و خدا را شکر بر این حقیر منّت نهاد و در سال 1360 به ندای هل من ناصر رهبرم لبیک گفتم و بر خود واجب دانستم که به جبهه نبرد حق علیه  باطل بروم و به وصایای شهیدان جامعه عمل بپوشم و اسلحه یکی از آن عزیزان را به دست بگیرم.

آن عاشقان الله که پاسداری از میهن اسلامی و ناموس کشورمان کردند وظیفه‌ام بود که با عمل ثابت کنم که عاشق امام حسین(ع) هستم و این درس را از شهدا آموختم چندین بار از ناحیه بدن مجروح شدم ولی جبهه را ترک نکردم و دانستم مرگ از جانب خداست هم‌چون مولایم علی(ع) مکرراً از خدا درخواست می‌کردم  که مرگم را شهادت در راهش قرار دهد در این حال به اعتقاد خودم به یقین اخلاص باقی ماندم اگر خدا خون بی‌ارزشم را قبول کند و ان‌شاءا... امیدوارم  به حق محمد و آل محمد که قبول کند و شربت شهادت اخروی را نصیبم فرماید و به آرزویم برسم.

و شما ای فرزندان عزیز و برادران و برادر زادگانم اگر خداوند لیاقت شهادت واقعی را نصیبم فرمود برای من گریه نکنید زیرا سعادت عظیم نصیبتان شده اجر بزرگی خواهید داشت مبادا راهی که بنده حقیر عبد خدا انتخاب کردم و به هدف اصلی رسیدم سبک بشمارید بلکه قوی‌تر و صابر و شاکر باشید و کمر همت بربندید تا فرزندان و برادران و برادرزادگان و تمام امت حزب‌ا... را تشویق کنید که در راه خدا قیام کنند و بجنگند و فدا شوند این یک وظیفه، امر الهی می باشد. اسلام در خطر است و باید به یاری اسلام شتافت.

پس از شهادتم لباس سپاه نپوشید و عزاداری طولانی نکنید و مخالفان اسلام را شاد نکنید و خرج زیاد برایم نکنید فرزندانم موظفند بعد از شهادتم سنگرم را خالی نگذارند اگرچه آن‌ها هم شهید شوند این یک وظیفه شرعی است که به فروع  دین عمل کنیم و اگر به وصیتم عمل نکنید پیرو شیطان خواهید بود اگر مفقود نشدم جسدم را در کنار پدرم یا شهید شعبانعلی ایثاری دفن نمائید فرزندان عزیزم موظفند تا خون در رگشان هست پیرو خط امام حسین(ع) و امام امت باشند امام امت را تنها نگذارید بعد از شهادتم مزاحم بنیاد شهید نشوید به خدای یکتا توکل کنید که یار و یاور بندگان است و شب‌های جمعه دعای کمیل و شب‌های چهارشنبه دعای  توسل را فراموش نکنید و مسجد تویه غریب است آن‌ را خالی نگذارید ما هرچه داریم از مسجد و از خدا و از نماز و راه حسین‌بن‌علی(ع) داریم. دنیا فانی می‌باشد. دعا به جان امام امت را فراموش نکنید با آرزوی پیروزی نهایی رزمندگان اسلام بر تمام جهان کفر.

"والسلام علی من التبع الهدی"

حاج شمسعلی ایثاری

مورخه 64/12/25

یک دیدگاه برای “شهید شمسعلی ایثاری”

  1. .h.a.s گفت:

    کجایی ای شهید روستای تویه که ببینی چه میکنند … .

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.