جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد مرتضوی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمد مرتضوی

آيا كسى اجازه مى‌‌دهد كه جنايتكاران و متجاوزان دست به سوى وطن و خاكش و از همه مهم‌‌تر تجاوز به آيين و مكتب نمايد و سكوت اختيار كند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمد مرتضوی
نام پدر :سید رضا
تاریخ تولد :۱۳۵۰/۰۱/۲۱
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :خدمه 106
سن :۱۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۱/۰۴
محل شهادت :فاو
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد مرتضوی فرزند سید رضا در تاریخ  ۱۳۵۰/۰۱/۲۱ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی وارسته وشریف و از کسبه مورد احترام شهر بود .سید محمد پس از طی دوران کودکی در سن هفت سالگی وارد مدرسه شد و پس از طی دوران ابتدایی و تا مقطع سوم راهنمایی ادامه تحصیل داد. داستان زندگی نوجوانان عاشق جبهه و شهادت واقعاً شنیدنیست. وقتی صدام متجاوز به دستور استکبار جهانی به ایران حمله کرد او تنها ۹ سال داشت و می دید که برادران و نزدیکانش چگونه عاشقانه به جبهه می شتافتند و در مدرسه هم هر روز ول وله حضور معلمین و دیگران در سنگر دفاع از حق بود.

او از همان زمان لحظه شماری می کرد تا در صف مبارزان حق قرار گیرد وقتی بزرگتر شد در بسیج مدرسه ثبت نام کرد و آموزش های ابتدایی دفاعی را یاد گرفت. هربار که بانگ حضور رزمندگان در جبهه در فضای جامعه می پیچید سید محمد از اولین کسانی بود که با ترفندهای گوناگون مثل دستکاری شناسنامه , پوشیدن لباس گشاد و کفش پاشنه دار در بسیج حضور می یافت اما با جواب منفی روبرو می شد و مأیوسانه به خانه باز می گشت و در گوشه ی اتاق زانوی غم به بغل گرفته و تا ساعت ها با کسی سخن نمی گفت.

بالأخره این انتظار به سرآمد و با اصرار زیاد و در حالی که تنها ۱۵ سال بیش نداشت جواز حضور در جبهه را پیدا کرد و ابتدا می بایست در پادگان های آموزشی شهید کلاهدوز شهمیرزاد سمنان این دوره را طی کند و او با ذوق شوقی که داشت این دوره را با موفقیت طی کرد. وقتی او را با لباس رزم می دیدی هر چند لباس های گشاد بود ولی سید محمد را زیبا تر از همیشه می دیدی . او باوجود این که سن کمی داشت ولی با اندیشه بزرگش کارهای بزرگ وستودنی انجام داد .

سرانجام روح پرتلاطم این بزرگ مرد کوچک در منطقه عملیاتی فاو در تاریخ ۱۳۶۵/۰۱/۰۴ بر اثر اصابت تیر دعوت حق را لبیک گفت و جام شیرین شهادت را نوشید و به اجداد طاهرینش پیوست و در کنار دیگر دوستان شهیدش در فردوس رضای دامغان آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

اشهدان لا اله اله الله وحده لا شريك له و اشهدان محمدا عبده و رسوله

اللهم صل على محمد و آل محمد .  يا ايتها النفس المطمئنه ارجعى الى ربك راضيه مرضيه .

وصيت‌‌نامه حقير سيدمحمد مرتضوى - متولد دامغان - نام پدر سيدرضا - تاريخ تولد1350 – شماره شناسنامه 201

با سلام بر او كه پدرم و مادرم و خودم به فدايش، كسى كه بر پا كننده قسط در صحنه گيتى خواهد بود.

آرى سلام بر مهدى(عج) او برايش می‌‌جنگم و براى صاحب او الله مى‌‌ميرم و خون سرخم را به پاى عدالت او مى‌‌ريزم او كه شر مفسدان زمين را از سر مومنين و مومنات برمى‌‌چيند و اين بندگان مخلص خدا را از قفس تاريك ظلمت و فساد با كافران مى‌‌رهاند و سلامى گرم بر نايب به حق بقيه الله(عج) امام خمينى پير جماران اميد مستضعفان جهان و اجرا كننده آيات قرآن و سرشار از خلوص ايمان و نيروى قيام كننده‌‌اش در وجدان فرمانده اين نيروهاى جوان و اكنون سلامى به وسعت پرتو نور خورشيد بر تمامى رزمندگان حق گوى نبرد حق عليه باطل ، آن رزم آورانى كه لحظه اى سكوت نمى‌‌كنند و به نداى هل من ناصر ينصرنى حسين(عليه السلام ) لبيك گفتند فرياد برآوردند از جگر كه هرگز ظلم را نمى‌‌پذيريم و ياوران حسين(عليه السلام ) هستيم و درودى بى پايان به ارواح پاك شهيدان اسلام ، آنان كه به رسالت خويش عمل كردند و رفتند عروج كردند تا آسوده خاطر در جوار حق تعالى زندگى كنند.

آنان كه با خون رگ‌‌هاى گلويشان نوشتند سلام بر مهدى ، آنان كه آزادى و عدالت را غريو برآوردند و دشمن تا گلو در فساد و تباهى فرو رفته آنان را غرقه به خون كرد، چه گل‌‌هاى زيبايى كه به دست دشمنان خون آشام پرپر شدند و به ديدار معشوق خود شتافتند.

سخنى چند با پدر و مادر عزيزم :

شكر خداى را كه توفيق يافتم در راه مبارزه حق عليه باطل شركت كنم و آن‌‌چه در بدن دارم در راه خدا در طبق اخلاص نهاده تقديم ايزد منان نمايم تا آن‌‌چه را كه حسين (عليه السلام ) و يارانش پروانه‌‌وار به دور آن مى‌‌گشتند من هم به دور آن بگردم و به آن و به شوق آن بسوزم و از جام شهادت سر كشم و به آن عزيزان برسم.

آيا كسى اجازه مى‌‌دهد كه جنايتكاران و متجاوزان دست به سوى وطن و خاكش و از همه مهم‌‌تر تجاوز به آيين و مكتب نمايد و سكوت اختيار كند.

پدرم و مادرم، اكنون من مى‌‌روم و اين وظيفه شرعى و اسلامى من است، مى‌‌روم تا سنگرهاى خالى همرزمانم ، آنان كه خونشان لباس‌‌هايشان را رنگين ساخت پر نمايم كه دشمن متجاوز و بدبخت بداند كه هرگز هيچ سنگرى خالى نمی‌‌ماند و به قول امام هر پرچمى كه از دست تواناى سردارى به زمين افتد سردارى ديگر آن را برداشته و به ميدان نبرد مى‌‌شتابد.

مادر هرگز غم مخور و ناراحت نباش زيرا من سر به دامن زهرا(س) گذاشته‌‌ام، هرگز در مقابل دشمنان گريه مكن زيرا من براى حق به ميدان شتافتم .

مى دانم چقدر زجر كشيده‌‌ايد تا مرا بزرگ كنى ولى اين مسئوليت من بود كه بروم ، بدان كه من امانتى بودم در دست تو و تو بايد مرا به صاحب اصلى خود برگردانى و اكنون آن زمان است و اگر راضى نباشى امام زمان(عليه السلام ) ازشما ناراحت خواهد بود .

خواهرانم هرگز ياد مرا فراموش مكنيد و هميشه حجابتان را رعايت كنيد كه مشت محكمى است بر دهان دشمنان اسلام ، شما بايد همچون زينب(س) باشيد و رسالت من را به ديگران اهدا نماييد و شما برادرانم راهم را ادامه دهيد و هرگز از خمينى رو برنگردانيد كه شيطان را خوشحال مى‌‌كنيد

واى بر شما اگر نماز را سبك بشماريد و در دعاهايتان رزمندگان را فراموش نكنيد اگر جبهه نياز داشت برويد و هر چه اموال كه از خودم است در راه رضاى خدا خرج كنيد چون من را خوشحال و راضى خواهيد كرد.

نماز و روزه قضا براى احتياط برايم بخوانيد و از همه دوستان و آشنايان برايم حلاليت بطلبيد و از خدا برايم طلب مغفرت كنيد كه گناهكارم .

امت شهيد پرور و حزب‌‌الله، كمك به رزمندگان را ادامه دهيد و هميشه كلامتان خدا باشد و هرگز از خدا غافل نشويد و نگذاريد شيطان در شما رسوخ كند

هم‌‌كلاسي‌‌هاى عزيز، در درس كوشا باشيد و رزمم را ادامه دهيد و اگر جبهه نياز داشت نيازش را بر طرف نمايد و روحم را شاد نماييد ديگر سخنى نيست .

به اميد ظهور ولى عصر حضرت صاحب الزمان(عليه السلام ) و پيروزى رزمندگان و برافرازى پرچم لا اله الا الله در بلندترين قله جهان انشا الله  .

والسلام على المستشهدين من المومنين

سيد محمد موتضوى - 1364/12/07

خدايا خدايا تا انقلاب مهدى خمينى را نگهدار.رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما زيارت كربلا نصيب ما بگردان.

   پيوسته دلم رو به هواى تو زند         جان در تن من نفس براى تو زند

  گر بر سر خاك من گياهى رويد                       از هر برگى بوى وفاى تو زند

من از تو حيات جاودان مى‌خواهم                 نى كام دل و راحت جان مى‌‌خواهم

بى عشق و تنعم جهان مى‌‌خواهم                   چيزى كه رضاى توست آن مى‌‌خواهم

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.