جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد علی طباطبایی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمدعلی طباطبایی

برادران و خواهران گرامي امروز روزيست كه ما بايد امتحان پس بدهيم امروز روزيست كه بايد نشان بدهيم كه همراه حسين(ع) و براي اهداف حسين(ع) كه همان وحي الهي است از آن پاسداري كنيم نبايد مثل منافقان دورو باشيم كه اسلام از اين منافقان دورو از زمان حضرت ختمي مرتبت تا اين زمان دارد از اين‌‌ها لطمه مي‌‌خورد كه از يك طرف مي‌‌آيند مي‌‌گويند ما مسلمان هستيم ولي از طرف ديگر به اسلام لطمه وارد مي‌‌نمايند كه ان‌‌شاءالله خداوند ريشه اين منافقان دورو را قطع كند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمدعلی طباطبایی
نام پدر :سید رضا
تاریخ تولد :۱۳۴۵/۰۷/۰۸
محل تولد :دامغان
شغل :بنا
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۱۲/۲۴
محل شهادت :ماووت
نام عملیات :بیت المقدس ۳
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد علی طباطبایی فرزند سیدرضا در سال ۱۳۴۵/۰۷/۰۸ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود.اودوران کودکی اش را در دامغان سپری کرد و در هفت سالگی وارد دبستان شد.پس از اتمام دوره ی ابتدایی وارد مقطع راهنمایی شد و تا سال سوم راهنمایی ادامه تحصیل داد.

وقتی جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان آغاز شد و در پی این اقدام ناحوانمردانه بسیاری از هموطنانمان به خاک و خون کشیده شدند و خانه و کاشانه ی خود را از دست دادند،بسیاری از جوانان و غیور مردان کشورمان دست به دست هم داده و همه با هم به سوی این دشمن متجاوز حمله ور شدند تا حق هموطنان بی دفاع خویش را از آن ها بستانند.

ارتش بعثی عراق از سوی چندین کشور قدرتمند که خود مدعی حقوق بشر بودند، حمایت می شد و پیشرفته ترین تسلیحات نظامی در اختیار این ارتش قرار می گرفت. اما غیرتمندان کشورمان با دست خالی و فقط با اعتقاد محکم خویش در برابر این تسلیحات سینه سپر کرده و به دشمن اجازه ی پیشروی به خاک مقدس ایران را ندادند.

شهید طباطبایی نیز جزء جوانانی بود که او هم در شرایط حساس و بحرانی وطن خویش دلاورانه و جان بر کف راهی میدان شد. او با عضویت در بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان به جبهه اعزام گردید و در جبهه ی غرب در برابر دشمن متجاوز دلاورانه می جنگید و با تلاش و حمیت همین جوانان غیور بود که در این جنگ نابرابر ما سرانجام پیروز و سربلند شویم و خون جوانان عزیزمان به ثمر رسید. در تاریخ ۱۳۶۶/۱۲/۲۴ بود که در عملیات بیت المقدس ۳ ،در ماووت عراق، شهید طباطبایی از جام گوارای شهادت نوشید و به لقاءالله پیوست. پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم ا... الرحمن الرحي

ولاتحسبن الذين قتلوا في سبيل ا... امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون .

مپنداريد آن‌‌ها كه در راه خدا كشته شدند مرده‌‌اند نه بلكه زنده‌‌اند و نزد خدايشان روزي مي‌‌خورند.

به نام آن كسي كه من را خلق كرد و به من عقل و چشم و گوش داد كه با عقل كه به من داده فكر كنم و با چشم ببينم و با گوش بشنوم و عمل كنم چيزهايي را شنيدم و ديدم و حال آن را به مرحله عمل رساندم و حال مي‌‌خواهم بگويم كه اي آمريكا اگر با دسيسه‌‌هايت ما جوانان ايران را قطعه قطعه كني باز خونمان موج مي‌‌شود و مي‌‌گويد مرگ بر آمريكا و اگر زنده بمانيم باز هم از اماممان دست برنمي‌‌داريم و تا آخرين نفس و آخرين قطره خونمان مي‌‌جنگيم و از امام عزيز و گراميمان و اسلام حمايت و حراست مي‌‌كنيم.

برادران و خواهران گرامي امروز روزيست كه ما بايد امتحان پس بدهيم امروز روزيست كه بايد نشان بدهيم كه همراه حسين(ع) و براي اهداف حسين(ع) كه همان وحي الهي است از آن پاسداري كنيم نبايد مثل منافقان دورو باشيم كه اسلام از اين منافقان دورو از زمان حضرت ختمي مرتبت تا اين زمان دارد از اين‌‌ها لطمه مي‌‌خورد كه از يك طرف مي‌‌آيند مي‌‌گويند ما مسلمان هستيم ولي از طرف ديگر به اسلام لطمه وارد مي‌‌نمايند كه ان‌‌شاءالله خداوند ريشه اين منافقان دورو را قطع كند.

اي حسين(ع) جان اگر ما در صحراي كربلا نبوديم تو را ياري كنيم و حالا براي آزاد كردن قبر مطهرت از دست دژخيم كافر تا آخرين نفس مي‌‌جنگيم و از كشته شدن در راه تو باكي نداريم اين زمان يك زمان حساس و پرشور است كه جوان‌‌هاي امروزي همه چيز را رها كرده لذت‌‌هاي دنيوي را رها كرده و به دنبال شهادت مي‌‌روند.

خانواده‌‌هاي عزيز از شما تقاضا مي‌‌كنم كه جلوي فرزندانتان را نگيريد كه آن‌‌ها راه خودشان را پيدا كردند كه همان راه حسين(ع) است.

و پس مادر عزيز اميدوارم من را حلال كني مادر عزيزم مي‌‌دانم كه دوست داشتي من را داماد كني ولي دامادي من آن روزيست كه اسلام پيروز شود.

مادر عزيز روز شهادتم هرگز گريه نكن اگر خواستي گريه كني به ياد مصائب اباعبدالحسین گریه كن كه مظلومانه او را به شهادت رسانيدند.

مادر لباس دامادي مرا سر خاكم بياور كه من داماد شدم روز شهادت حنا ببنديد كه من داماد شدم. مادر عزيز خواهرها و برادرهاي عزيزم من را حلال كنيد. ديگر به عرايضم خاتمه مي‌‌دهم.

« قال المعصوم: القتل لنا عاده و كرامت شهاده.»

مرگ در راه خدا عادت ماست و كرامت در شهادت ماست.

سيد محمدعلي طباطبایي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.