جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد علی ترابی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمدعلی  ترابی

حال ای پدر ارجمندم مرا حلال کن چون کاری برایت انجام نداده‌ام و حق پسری را آن¬طورکه می‌بایست ادا نکرده¬ام با استقامت باش و صبر را پیشه کن.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمدعلی  ترابی
نام پدر :سید محمود
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۴/۱۱
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۱۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۸/۱۱
محل شهادت :عین خوش 
نام عملیات :محرم
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش خمپاره به پهلو

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد علی ترابی در تاریخ ۱۳۴۶/۰۴/۱۱ در خانواده ی مذهبی و متدین در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش آقا سید محمود ترابی از روحانیون مبارز و متعهد شهر می باشد. و خانواده او از جمله خانواده هایی است که در قبال این انقلاب زحمت های فراوان و زیادی کشیده اند. پدر بزرگ و عموی پدر او نیز از کسانی بودند که از زمان مشروطیت در صف اول مبارزه بودند و در این راه خطرات و رنج های زیادی را به جان خریدند.

محمد علی نیز در چنین خانواده ای و در کنار پدری همچون آقا سید محمود که در حال حاضر نیز در شهرستان دامغان از احترام و اعتبار والایی برخوردار می باشد و در دامان مادر محترمه و پاکدامنش به فردی مذهبی و مؤمن و پایبند به عقاید اسلامی تبدیل شد.

او تحصیلاتش را تا سال اول دبیرستان ادامه داد و در آن سال ها که کشورمان روزهای پر التهاب و سختی را می گذراند ، او نیز فکرش جای دیگری بود و به گفته مادرش، عقیده داشت که درس و مدرسه تا همین قدر برایش کافی است چون آن چیزهایی که نیاز داشت در قلبش و ذهنش جای دارد و همین عقاید قلبی او،باعث عاقبت بخیری و سعادتش می شود.

او در انجام کارهای فنی و تعمیر لوازم برقی ، علاقه و تبحر خاصی داشت و نوجوانی کوشا و با استعداد بود. او در زمان جنگ تحمیلی به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و داوطلبانه و جان بر کف به جبهه های حق علیه باطل رفت تا به عقاید اسلامی و دینی اش جامه ی عمل بپوشاند و وظیفه اش را در قبال ایران و ملت شریف آن ادا کند. در مدتی که در جبهه بود ، فقط سه بار به دیدن خانواده اش آمد.

او وقتی که در اهواز بود، پدر و مادرش به سفر پر فیض حج مشرف شدند و او تلفنی از پدر و مادرش خداحافظی کرد و از آن ها حلالیت طلبید.

مادرش می گوید: « او نتوانست برای خداحافطی به دامغان بیاید و تلفنی از ما خداحافظی کرد. من به او گفتم ، سوغاتی برایت چه بیاورم؟ او فقط گفت: من یک ساعت می خواهم و دیگر چیزی لازم ندارم. »

 در یکی از شب هایی که ما در مکه بودیم، من خواب عجیبی دیدم و سراسیمه از خواب بیدار شدم و خوابم را برای آقا تعریف کردم. پدر محمد علی به من گفت: آفرین خواب خوبی دیده ای ، نمره ات بیست می شود و وقتی او این طور گفت ، من آرام گرفتم.

وقتی از سفر حج برگشتیم، من در بین همه دنبال او می گشتم ولی اورا ندیدم، حس کردم اتفاقی افتاده و من از آن بیخبرم. ولی کم کم اطرافیان به ما گفتند که محمد علی شهید شده است.

این خبر برایم خیلی سخت بود.پدرش به من گفت به این دلیل به تو گفتم نمره ات بیست می شود، خوابت تعبیر شد. ولی من آرام وقرار نداشتم ، بی تاب بودم.

با خودمی گفتم: محمد علی هیچ وقت از ما چیزی نخواسته بود، او فقط یک بار در طول زندگی کوتاهش از من چیزی خواسته بود،پس چرا صبر نکرد سوغاتیش را بگیرد.

اما در این میان اتفاق جالبی افتاد و  محمد علی به خوابم آمد و گفت: « ساعتی که برایم سوغاتی آوردی، به یکی از دوستانم که فردا به دیدنت می آید ،بده آخر او ساعت ندارد و همین طور هم شد، دوستش آمد و من ساعت را به او دادم و کمی آرام گرفتم. »

من بارها او را در خواب دیده ام، او همیشه در خواب می گوید: « مادرم نگران من نباش، من علمدار حضرت ابوالفضل هستم. » و من با این خواب ها و دیدارها آرام می گیرم و خوشحالم که فرزندم به آرزویش رسیده است.

محمد علی در تاریخ ۱۳۶۱/۰۸/۱۱ در شوش منطقه عین خوش بر اثر اصابت ترکش به درجه والای شهادت نایل آمد. پیکر مطهر او، در گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

 

همرنگ حضور باغ آغاز شوم                     با قافله نسیم دمساز شوم

   آلاله ی پرپر دیار عشقم                               هر صبح به سوی کربلا باز شوم

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر روح خدا امید مستضعفان نایب بر حق آقا صاحب الزمان (عج) خمینی عزیز سلام بر آیت الله منتظری امید امام و امت و سلام بر شهیدان انقلاب اسلامی و خانواده های شهدا این صابران در راه خدا و جانبازان انقلاب اسلامی شهیدان زنده پس از عرض سلام امید است حال یکایک از خانواده خودم خوب بوده و در پناه خداوند رحمان و رحیم و در مصیبت ولی عصر ارواحنا روحی له الفدا موفق و مؤید باشدی ان شاءالله.

باری عرض من نشود هرگاه از احوالات اینجانب فرزند خود خواسته باشید به شکر خداوند خوب همیشه و به دعاگویی شما مشغول می‌باشم می‌خواستم در این نامه در مورد موقعیت خودم بنویسم من بعد از مدتی که در پایگاه خودمان بودیم یعنی در اهواز ما را به جبهه دهلران فکه در منطقه عین خوش اعزام کردند البته این جا یک منطقه عملیاتی است و عملیات‌ها را از این نامه می‌گوییم خیلی خیلی نزدیک است و من ان شاءالله بعد از یک مرحله از عملیات اگر سالم بودم به دامغان می‌آیم برای مرخصی پدر و مادر عزیزم ان شاءالله که سالم از سفر حج برگشته باشید و حالتان کاملاً خوب باشد و ایام ماه مبارک محرم دعا کنید امام را و رزمندگان را خلاصه وقتتان را نگیرم حالم خوب است فقط کمی هوا گرم است و گوش من از سر و صدا ناراحت است الحمد الله غذا خوب است و بقیه کارهایم درست شده است و شما همه به آرزویتان رسیده‌اید حالا دیگر فقط فکر خدا هستم و همه کارهایم برای رضای خداست خلاصه همه کارهایم درست شده است.

حال ای پدر ارجمندم مرا حلال کن چون کاری برایت انجام نداده‌ام و حق پسری را آن¬طورکه می‌بایست ادا نکرده ام با استقامت باش و صبر را پیشه کن.

ای مادر مهربان و عزیزم من برای تو کاری انجام نداده‌ام و شما چقدر شب‌ها برای من بیداری کشیدی تا من را به حدش دادی به هر حال پدر و مادر عزیزم از شما می‌خواهم مرا حلال کنید و از من راضی باشید و در ضمن به همه بستگان برادران و خواهر عزیزم سلام برسانید و از همه آن‌ها از قول من عذر خواهی کنید.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.