جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد تقی شاهچراغ

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمدتقی  شاهچراغ

اي جوانان نكند در رختخواب ذلت بميريد كه حسين(ع) در ميدان نبرد شهيد شد. اي جوانان مبادا در غفلت بميريد كه علي(ع) در محراب عبادت شهيد شد و مبادا در حال بي‌‌تفاوتي بميريد كه علي‌‌اكبر حسين در راه حسين(ع) و با هدف شهيد شد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمدتقی  شاهچراغ
نام پدر :سید روح الله
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۰۳/۲۶
محل تولد :دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مسئول مخابرات گردان پياده
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۱۰/۲۲
محل شهادت :شلمچه
نام عملیات :کربلای ۵
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پهلو

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد تقی شاهچراغ فرزند سید روح الله در ۱۳۴۷/۰۳/۲۶ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و به بنایی می پرداخت و از این طریق امرار معاش می کرد. شهید در خانواده ای مذهبی پرورش یافت و قلب و روحش با دین اسلام آشنایی پیدا کرد.

او وارد دبستان شد و پس از اتمام دوره ی تحصیلی ابتدایی و راهنمایی وارد مقطع دبیرستان شد و تا سال سوم دبیرستان به تحصیل ادامه داد.ولی بعد با تشکل بسیج آشنایی بیشتری پیدا کرد و فعالیت خود را با این تشکل بیشتر از بیش ادامه داد.

در آن سال ها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی با کشور عراق شده بود و ملت ایران با تشکیل بسیج یعنی همان ارتش ۲۰ میلیونی به دستور امام خمینی(ره) برای مقابله با این مزدوران به پا خواسته بودند و شهید نیز از طرف بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان به جبهه رفت تا او نیز در این حماسه ی غرور آفرین ملت ایران سهمی داشته باشد و به تکلیف شرعی خود در قبال ملت شریف ایران جامه ی عمل بپوشاند.

او چندین بار به جبهه های نبرد حق علیه باطل رفت و دلاورانه به همراه دیگر رزمندگان،در مقابل اشغالگران و متجاوزان مقاومت و ایستادگی کرد تا همه ی جهانیان به خصوص کشورهای استعمارگر که درپشت صحنه عراق را تحت حمایت خود قرار داده بودن بفهمند که در کشور ایران با این ملت غیور و شریف نمی توانند به مقاصد شوم خود دست پیدا کنند.

سرانجام شهید پس از رشادت ها و دلاوری های خود در جبهه،در تاریخ ۱۳۶۵/۱۰/۲۲ در منطقه عملیاتی کربلای ۵(شلمچه) بر اثر اصابت ترکش به پهلو، به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد و به صف دیگر شهدای جاوید دفاع مقدس پیوست.

پیکر پاک این بسیجی دلاور در فردوس رضا، در جوار دیگر شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

« و قاتلوهم حتي لا تكونوا فتنه »

حمد و ثنا معبودي را كه سزاوار پرستش است و شكر مي‌‌كنم او را كه از روي لطف توفيق بزرگ شهادت را كه فخر اوليا مي‌‌باشد بر ما ارزاني داشت. سلام و درود بر حضرت رسول اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بالاخص يگانه منجي عالم بشريت حضرت ولي عصر(عج) و نائب بر حقش اميد مستضعفان جهان خميني عزيزم. سلام و درود بيكران بر روح پاك شهيدان گلگون كفن و بر اسرا بزرگوار و مفقودين عزيز و خانواده‌‌هاي گران‌‌قدرايشان.

هدف و مقصودم از جبهه آمدنم اين است: 1ـ رضاي حق 2ـ لبيك به نداي امام امت اميد مستضعفان جهان 3ـ آزادي كربلا 4ـ تكليف شرعي را ادا كرده باشم. من كوچك‌‌تر از آنم كه پيام يا سفارش و نصيحتي به امت حزب‌‌الله و دوستان و مردم دامغان كنم عزيزان شهدا درس ايثار و از خود گذشتگي را در مدرسه عشق و در مكتب حسيني از عباس‌‌ها و علي‌‌اكبر ها و قاسم‌‌بن‌‌الحسن نوجواني كه شهادت را در پيش خود از عسل شيرين‌‌تر مي‌‌داند گرفتند.

اي جوانان نكند در رختخواب ذلت بميريد كه حسين(ع) در ميدان نبرد شهيد شد. اي جوانان مبادا در غفلت بميريد كه علي(ع) در محراب عبادت شهيد شد و مبادا در حال بي‌‌تفاوتي بميريد كه علي‌‌اكبر حسين در راه حسين(ع) و با هدف شهيد شد.

اي مادران مبادا از رفتن فرزندانتان به جبهه جلوگيري كنيد كه فردا در محضر خدا نمي‌‌توانيد جواب زينب(س) را بدهيد كه تحمل 72 شهيد را نمود. همه مثل خاندان (وهب) جوان‌‌ها را به جبهه‌‌ها نبرد بفرستيد و حتي جسد او را هم تحويل نگيرد، زيرا مادر (وهب) فرمود سري را كه در راه خداوند داده‌‌ام پس نمي‌‌گيرم . برادران استغفار و دعا را از ياد نبريد كه بهترين درمان‌‌ها براي تسكين درد ماست و هميشه به ياد خدا باشيد و در راه او قدم برداريد و هرگز دشمنان بين شما تفرقه نيندازند و شما را از روحانيت متعهد جدا نكنند كه اگر چنين كردند روز بدبختي مسلمانان و روز جشن ابرقدرتهاست.

حضورتان را در جبهه‌‌هاي حق عليه باطل ثابت نگه داريد در امام بيشتر دقيق شويد و سعي كنيد عظمت او را بيابيد و خود را تسليم او سازيد و صداقت و اخلاص خود را هم‌‌چنان حفظ كنيد اگر فيض شهادت نصيبم گشت آنان كه پيرو خط سرخ امام خميني نيستند و به ولايت او اعتقاد ندارند بر من نگريند و بر جنازه من حاضر نشوند اما باشد كه دماء شهدا آنان را نيز متحول سازد و به رحمت الهي نزديكشان كند.

سلام مرا به رهبر عزيزم برسانيد و بگوييد تا آخرين قطره خونم سنگر اسلام را ترك نخواهم كرد با خداوند پيمان مي‌‌بندم كه در تمام عاشوراها و در تمام كربلاها با حسين(ع) همراه باشم. سنگرها را خالي نكنيد تا هنگامي كه همه احكام اسلام در زير پرچم اسلامي امام زمان(عج) به اجرا درآيد.

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE