جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید محمد ترابی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید محمد ترابی

به قول علي(ع) هيچ چيز اين بند هاي دنيا را از جان شما پاره نمي¬كند الا با تحمل مصيبت¬ها .كمي سستي تن را بشكنيد كه خداوند همه ما را آزمايش مي¬كند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید محمد ترابی
نام پدر :سید احمد
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۸/۲۰
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مسئول مخابرات گردان پياده
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶ /۰۴/۲۹
محل شهادت :جزیره مجنون
نام عملیات :تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و دست

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان 

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید محمد ترابی فرزند سید احمد در تاریخ ۱۳۴۴/۰۸/۲۰ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدر او انسانی شریف و زحمتکش بود و بنایی می کرد و از این راه چرخه ی زندگی را می چرخاند. سید محمد پس از گذراندن دوران کودکی خویش ،وارد دبستان شد.او پس از اتمام دوره ی ابتدایی و راهنمایی وارد مقطع متوسطه شد،و تا سال سوم دبیرستان به تحصیل ادامه داد.

در سال ۱۳۶۲ وقتی ایران اسلامی مان روزهای سخت جنگ را می گذراند،شهید ترابی به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد تا در شرایط بحرانی جنگ به کشورش خدمتی کرده باشد.

ارتش عراق در سال ۱۳۵۹ با زیر پا گذاشتن قوانین حقوق بشر به چندین شهر ایران حمله کرد و در عین ناجوانمردی بسیاری از ایرانیان را به خاک و خون کشید و آنها را از خانه و کاشانه ی خویش آواره کرد.

این جنگ سال ها طول کشید و در آن سال ها تعداد بسیاری از جوانان و مردان غیور کشورمان، به شهادت رسیدند و سرانجام پس از هشت سال جنگ به پایان رسید.

شهید ترابی پس از مدتی فعالیت در سپاه پاسداران ،در سال ۱۳۶۶ به جبهه اعزام شد و در منطقه عملیاتی جنوب خدمت می کرد و در برابر دشمن غاصب می جنگید تا به همراه دیگر رزمندگان سپاه حق ،از مرزهای کشور و ملت شریف ایران دفاع و پاسداری کنند.

سرانجام شهید ترابی در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ در حالی که  ۹ روز از حضورش در منطقه می گذشت ، پس از سال ها خدمت سربازی در سپاه ، بر اثر اصابت ترکش به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد. پیکر پاک او در گلزار شهدای دامغان، فردوس رضا به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

( انا لله و انا اليه راجعون )

شهادت مي دهم به يكتايي پروردگار تبارك و تعالي و اين كه پيامبر(ص) رسول او و علي(ع) جانشين بر حق رسول اكرم(ص) مي باشد.

چون همه ما شامل آيه هايي كه در ابتدا ذكر كردم هستيم روزي به سوي خدا باز خواهيم گشت چه بهتر راه خونين را انتخاب كنيم، چرا چون ما خود را پيرو امام حسين(ع) مي دانيم بايد همانند حسين(ع)، حسين گونه زندگي كنيم و حسين گونه به شهادت برسيم.

برادران و خواهرانم، امروز رزمندگان ما حسين گونه مي جنگند و حسين گونه به شهادت مي رسند باشد كه ما ادامه دهندگان راه واقعي شهيدان باشيم بار خدايا خودت آگاه هستي كه شهادت خواست دل من و همه رزمندگان است.

من حقير چه بايد وصيت كنم تا حق تمام مردم را ادا كرده باشم مگر وصيت به اسلام و شناخت فرهنگ آن، بعضي شما انسان هاي قالبي یك جا مي رود شما كه بندهاي دلتان را با بندهاي دنيا محكم گره زده ايد و با آرزوهاي پي در پي عمري دراز را براي خود محاسبه كرده ايد كه هيچ دردي از اين رنج هاي انسان هاي محروم را درك نمي كنيد و گوش خود را گرفته ايد تا نداي پي در پي امام و گريه هاي دردآلود مادران شهيد داده و كودكان يتيم را بشنويد و چشم هايتان را بسته ايد تا مصيبت هاي مردم را به چشم نبينيد ديگر بار بايستيد كه به قول علي(ع) هيچ چيز اين بند هاي دنيا را از جان شما پاره نمي كند الا با تحمل مصيبت ها .كمي سستي تن را بشكنيد كه خداوند همه ما را آزمايش مي كند.

خداوندا تو خود شاهدي كه من حق هيچ يك از دوستان و خانواده ام را ادا نكرده ام اي كاش مي توانستم حق نعمت ولايت فقيه را ادا كنم مردم متحد باشيد كه تفرقه آرزوي ديرينه دشمنان ماست در ميدان هاي نبرد حضور پيدا كنيد كه شرافت و حفظ آبروي ما و اسلام در گرو همين جنگ است و اگر مي خواهید در قيامت پيش ابا عبدالله الحسين(ع) و شهدا روح سفيد باشيد گوش به فرمان باشيد و در سنگرهاي نماز جمعه و دعاي كميل شركت كنيد.

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

الحقير سيد محمد ترابي تاريخ 65/03/07

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.