جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید رضا ترابی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید رضا ترابی

اگر چه دنيا بسيار زيباست ولي خانه آخرت هرچه كه دنيا زيبا باشد از آن زيباتر است.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید رضا ترابی
نام پدر :سید علی اصغر
تاریخ تولد :۱۳۴۱/۰۲/۰۲
محل تولد :دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :آرپی جی زن
سن :۱۹ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۰/۰۹/۱۳
محل شهادت :بانه
نام عملیات :پاکسازي جاده بانه - سردشت
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید سید رضا ترابی فرزند سید علی اصغر در تاریخ  ۱۳۴۱/۰۲/۰۲ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. پدر ایشان انسانی شریف و زحمتکش بود و مغازه کفاشی داشت و از این طریق امرار معاش می کرد و الحمدلله از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار بود. سید رضا درسش را تا سوم دبیرستان ادامه داد وبعد از آن بیشتر به فعالیت های سیاسی در دوران افبل و بعد از انقلاب مشغول شد.

او در تظاهراتهای ضد رژیم پهلوی شرکت فعال می کرد و نوجوانی پرشور و جدی بود. او به همراه دوستان انقلابی خود از اعلامیه های امام مطلع می شدند و آنها را به گوش همه می رساندند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به فعالیتهای خود ادامه داد و به طور داوطلب به جبهه رفت و در ستاد دکتر چمران مشغول به فعالیت شد و با این شهید بزرگوار همکاری کرد.

بعد از آن به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد تااین فعالیت های با ازرش و مستمر او باز هم ادامه داشته باشد و در کنار برادران سرزمین پرافتخار ایران باز هم از این مرز وبوم پاسداری کننند.

شهید مجدداً از طرف بسیج سپاه پاسداران به جبهه اعزام شد و این بار در تاریخ ۱۳۶۰/۰۹/۱۳ در منطقه بانه به دست امال آمریکا (دموکراتها) در حالی که ۱۴ ماه در جبهه های حق علیه باطل خدمت کرد به درجه رفیع شهادت نایل آمد. پیکر پاکش در فردوس رضای دامغان ،گلزار شهدا ، به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

ولا تحسبن الذين قتلوا في سيبل ا... امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون

مپنداريد آنانكه در راه خدا كشته شده‌‌اند مردگانند بلكه آنان زنده‌‌اند و نزد پروردگارشان روزي مي‌‌خورند.

وصيت‌‌نامه اينجانب سيد رضا ترابي فرزند سيد علي اصغر شماده شناسنامه 47 صادره از دامغان اول با گفتاري از استاد شهيد آيت‌‌ا… مطهرى درباره ا امام حسين(ع) شروع مي‌‌كنم امام حسين(ع) مرگ در راه امر به معروف و نهي از منكر زينت بخشيد و به آن شكوه و جلال داد. اگر چه دنيا بسيار زيباست ولي خانه آخرت هرچه كه دنيا زيبا باشد از آن زيباتر است.

با سلام گرم بر پدر و مادرم مهربانم، حال فرصتي پيش آمده كه به ياري جبهه‌‌هاي حق عليه باطل بروم و از ياران حسين(ع) باشم زیرا سيدالشهدا براي احياء دين اسلام و مكتب قيام كرد و ما هم به فرمان امام و رهبر عزيزمان و قوت قلب براي احيای دين اسلام و مكتب و پايداري آن قيام مي‌‌كنم اگر مي‌‌خواهيد ياد شهيدان زنده بماند بكوشيد، چرا؟ چون خدا مي‌‌گويد شما را به سختي‌‌ها و حتي با خوشحالي ها امتحان مي‌‌كنم و در آخر هم تكرار مي‌‌كنم كه دست از امام و رهبر نكشيد و هميشه يار و ياور امام باشيد و من مي‌‌خواهم كه سلاح بر زمين گذارده نشود بلكه به جاي من ده‌‌ها نفر سلاح برگيرند و راه شهيدان را ادامه بدهند من حدود يك ماه در جبهه بودم و روزه نگرفتم و روزه بدهكار هستم و اگر ممكن بود مقداري نماز بدهيد براي من بخوانند.

والسلام

اللهم ايد امام الخميني ،اللهم احفظ قائدنا الخميني. اللهم انصر السلام و المسلمين و اخذل

الكفار و المنافقين. اللهم اخلص نياتنا و الرزقنا الشهادت في سبيلك.

سيد رضا ترابي

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.