جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید ذبیح الله اسقانیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید ذبیح الله  اسقانیان

با درود و رحمت خدا بر ارواح طيبه پاك شهدا و شفاي عاجل از خدا براي مجروحين و معلولين 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :ذبیح الله  اسقانیان
نام پدر :سیف اله
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۹/۰۸
محل تولد :روستای نمکه دامغان 
شغل :دامدار - عشایر
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۰ سال 
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۲/۲۵
محل شهادت :کوشک 
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به پا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان 

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید ذبیح الله اسقانیان

تو و ناگهان باران‌های شور انگیز پاییز، سیف‌الله غرق آسمان نگاهت شد و پروانه‌وار گرد واژه آسمانی نامت، ذبیح‌الله طواف نمود؛ در هشتم آذر ماه چهل‌وچهار. تا طواف هفت شهر عشق را از طلوع آغاز تا غروب پایان در تن و روح فرزند جاری نماید.

نمکه در شمالی‌ترین نقطه شهر در نگاه شیشه‌ای خورشید و زمین محل زندگیشان بود و میعادگاه تمام سرخوشی‌ها و قرارهای ذبیح‌الله تا دوره نوجوانی. تحصیلاتش را تا پایان ابتدایی ادامه داد. در کنار پدر به کار دامداری مشغول بود. سال‌های نوجوانی او زمزمه‌های جهان و ایران به رنگ گرم آفتاب رخ تازه کرده بود. ذبیح‌الله عاشقی که از لحظه‌های پر از حادثه و التهاب خود و محال‌هایش مثل آب می‌گریخت و تا جاری تمام چشمه‌های زلال حقیقت شتاب داشت. دوره خدمت نظامش که شد در چهل دختر آموزش دید سال شصت‌وسه در لشکر ۸۱ زرهی باختران قرار گرفت. در میمک مجروح شد اما زخم تن او را بر فراز بالاترین قله‌های شهامت قرار داد و کوشک واژه‌های ناب را برای او می‌نوشت.

سیصدوشصت روز از خدمتش را می‌گذراند. قصه پرواز و سفر به هفت شهر عشق را لحظه به لحظه گذرانده بود.

قرار ماندن نداشت. بیست‌وپنجم اسفند شصت‌وچهار تنها ترکش‌ها بهانه یاریش شدند و او بی محابا قدم در وادی اهل قرار گذاشت و مقیم کوی یار شد. پیکر پاکش در گلزار شاهدان شهید آرمیده است.

          “راهش جاوید باد”        

وصیت نامه شهید

بسمه تعالي

 با درود بر رهبر كبير انقلاب اسلامي و با درود فراوان به خانواده هاي معظم شهدا و با درود و رحمت خدا بر ارواح طيبه پاك شهدا و شفاي عاجل از خدا براي مجروحين و معلولين: ان‌شاءالله.

حضور محترم خدمت داداش گرامي و خواهر مهربان سلام عرض مي‌كنم. پس از تقديم عرض سلام اميدوارم كه حال همگي شما خوب باشد و نگراني نداشته باشيد.

باري عرض مي‌شود ذبيح‌الله خدمت برادر خود قربان سلام مي‌رساند. همچنين خدمت خواهر عزيز خود سلام و دعا مي‌رساند و توفيق شما را در زندگي از خداوند خواهانم .

ناگفته نماند كه داداش گرامي ما در باختران هستيم و نگران من نباشيد من و عبدالله و عليرضا پيش هم هستيم و جايمان فعلاً خوب است و ما به همين زودي‌ها مجدداً تقسيم مي‌شويم و فعلاً آدرس دقيقي من ندارم كه براي شما بنويسم انشاالله موقعي كه تقسيم شويم براي شما آدرس خود را مي‌نويسم خدمت همه دوستان و آشنايان سلام مي رسانم ديگر عرض ندارم جز سلامتي شما را از خداوند خواهانم .

خواهرم نوشته پشت پاكت ( به اميد پيروزي حق بر كفر جهاني) را نگهدار . اين چند كلمه را به عنوان وصيت براي تو خواهرم مي‌نويسم كه بعد از شهادت من آن را به مادرم بدهيد از همه تقاضاي حلاليت و بخشش دارم اگر من شهيد شدم مي‌خواهم پيش شما خواهرها  و دوستان باشم مرا در گلزار شهدا يعني فردوس رضا دفن كنيد خواهرم اين را به كسي نشان نده مگر اين‌كه من شهيد شدم اگر فرصتي شد يك وصيت‌نامه مفصل مي نويسم.

 خداحافظ . ذبيح الله اسقانيان ـ تاريخ 05/ 11/ 63

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.