جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید خسرو عربیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید خسرو عربیان

حجاب را رعایت کنید، چه مرد و چه زن که آرایش حکومت اسلام به حجاب امت اسلامی است. دیگر این‌‌که نمازها را با حضور قلب به جای آورید که نماز ستون دین است و این نماز موقعی قبول می‌‌شود که همراه با حضور قلب باشد. این را هم می‌‌دانیم که تا نماز قبول نشود هیچ عمل ما قبول نیست. از شما می خواهم که این گفته‌‌ها را عامل باشید و از خدا که من هم عامل به گفتارم باشم.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :خسرو عربیان
نام پدر :غلام
تاریخ تولد :۱۳۴۱/۰۳/۰۶
محل تولد :روستای جزن دامغان
شغل :کارمند آموزش و پرورش
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :پرسنلی گردان - پیاده
سن :۲۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۸/۱۱
محل شهادت :عین خوش
نام عملیات :محرم
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :جزن
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای جزن

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید خسرو عربیان،در تاریخ ۱۳۴۱/۰۳/۰۶در روستای جزن از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او اولین فرزند خانواده بود و تحصیلات خود را تا پایان دوره ی ابتدایی در روستای جزن گذراند. سپس به اتفاق خانواده به شهرستان دامغان مهاجرت کردند. بعد از آن نیز به دلیل علاقه ی زیادی که به درس و مدرسه داشت، تحصیلات خود را در همانجا دنبال کرد و توانست دوره ی راهنمایی و دبیرستان را هم با موفقیت کامل پشت سر گذاشته و موفق به اخذ مدرک دیپلم شود.

به گفته ی اطرافیان او جوانی مذهبی و مهربان و همدم خوبی برای مادر و دیگر افراد خانواده بود او بر انجام فرامین دینی اصرار زیادی داشت و دیگران را نیز به پیروی از دستورات دین مبین اسلام دعوت می کرد. علاوه بر این در هنگام روزهای انقلاب همراه تحصیل و شرکت در محافل مذهبی به فعالیتهای ضد رژیم آن زمان می پرداخت.

سال ۱۳۵۹ و با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان او که جوانی انقلابی و مومن و از مریدان حضرت امام (ره)بودبرای اینکه بتواند باز هم کار مفیدی انجام دهد،داوطلب رفتن به خدمت مقدس سربازی شد و به سربازی رفت. اما با توجه به پیشرفت تحصیلی خوبی که داشت و به توصیه ی خود مسئولین،از سربازی برگشت و برای ادامه ی تحصیل به دانشگاه رفت. اما باز هم نتوانست طاقت بیاورد و این بار تصمیم گرفت از طریق بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صحنه ی نبرد حق علیه باطل برود و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۸/۱۱ در عملیات محرم و در منطقه ی عین خوش به فیض شهادت نایل آمد. پیکر پاک شهید پس از تشییع در زادگاهش ،روستای جزن به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لالله و انا الیه راجعون

به درستی که ما از خدائیم و به سوی خدا باز می‌‌گردیم. اینجانب خسرو عربیان فرزند غلام به شماره شناسنامه 1491 با ایمان به یگانگی خداوند و شهادت به این‌‌که محمد(ص) رسول اوست و امیر مومنان علی(ع) ولی اوست وصیت می‌‌کنم که حکم ولایت را به جان و دل پذیرا باشید و آنچه که امام رهبر کبیر انقلاب می‌‌گوید آن‌‌ را تکلیف شرعی و قانونی بدانید، چون انسان اگر ولایت نداشته باشد هیچ عبادتش قبول نیست. از فرمایشات امام صادق(ع)

چون خداوند انسان را تکلیف می‌‌کند که حکم خدا و رسولش و ولی امرش را اطاعت کنیم یعنی حکم امام حکم خداست و ما هم بنده خدائیم باید خود را درست در اختیار حکم خدا قرار دهیم و هیچ موقع از حدود خدا تجاوز نکنیم که مورد خشم و غضب خدا قرار می‌‌گیریم. و دیگر این‌‌که حجاب را رعایت کنید، چه مرد و چه زن که آرایش حکومت اسلام به حجاب امت اسلامی است. دیگر این‌‌که نمازها را با حضور قلب به جای آورید که نماز ستون دین است و این نماز موقعی قبول می‌‌شود که همراه با حضور قلب باشد.

این را هم می‌‌دانیم که تا نماز قبول نشود هیچ عمل ما قبول نیست. از شما می خواهم که این گفته‌‌ها را عامل باشید و از خدا که من هم عامل به گفتارم باشم. و از تمامی مردمی که با من تماس داشتند طلب حلالیت و آمرزش می خواهم.

خدایا تو را شکر می‌‌کنم که در میان امتی هستم که این انقلاب و این رهبری را به او عطا کردی و خدایا از تو یاری می‌‌خواهم که بتوانم شکرگزار این دو نعمت بزرگ باشم و بتوانم تا سر حد جان در پاسداری و حفظ این انقلاب کوشا باشم  هر چند که امکان دارد لیاقت نداشته باشم که جان خود را تقدیم کنم چون می‌‌دانم که تو از مؤمنان می‌‌خری. خدایا مرا از مومنان قرار ده.

والسلام

امضاء خسرو عربیان – به تاریخ 1361/08/09

 

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.