جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حیدر بیناییان

فرازی از وصیت نامه:
شهید حیدر  بیناییان

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حیدر  بیناییان
نام پدر :یوسف
تاریخ تولد :۱۳۳۸/۰۱/۰۱
محل تولد :کلاته
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۲۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۲/۰۵/۳۱
محل شهادت :مهران
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر و کمر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای کلاته رودبار

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حیدر بیناییان فرزند یوسف در تاریخ ۱۳۳۸/۰۱/۰۱ در کلاته از توابع دامغان دیده به جهان گشود. خانواده او پرجمعیت بودند و پدرش از طریق کشاورزی نیازهای آنها را مرتفع می ساخت. شهید در روستا تا کلاس سوم ابتدایی درس خواند , اما به دلیل وضعیت موجود تصمیم گرفت ترک تحصیل کند و در کارهای کشاورزی دوش به دوش پدرش باشد و به او کمک کند و به این شکل باری از دوش او بردارد. سال ۱۳۵۷ یعنی سال پیروزی انقلاب ,زمان رفتن به خدمت سربازی او فرارسیده بود.

او که جوانی فعال و انقلابی بود بعد از به ثمر رسیدن انقلاب و تشکیل بسیج به فرمان امام ,سرپرست بسیج روستای کلاته شد. در سال ۱۳۵۹ وقتی کشور عراق جنگ را به کشور عزیزمان تحمیل کرد , او نیز چون دیگر جوانان با غیرت و دلاورمان راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شد ,تا از کیان اسلام و قرآن دفاع کند.

او دو بار به جبهه رفت و در مناطق مختلف جنگی حضور پیدا کرد و دلاورانه و جان برکف در مقابل دشمن اشغالگر ایستادگی کرد و به همراه دیگر رزمندگان سپاه اسلام با فداکاری بسیار اجازه ندادند که دست بیگانگان به کشور عزیزمان برسد.

سرانجام در تاریخ ۱۳۶۲/۰۵/۳۱ در منطقه مهران ,بر اثر اصابت ترکش به سر و کمر به دعوت حق لبیک گفت و به لقاءالله پیوست و نام پر افتخار شهید بر سینه اش حک شد.

پیکر پاک او را به زادگاهش آوردند و در آنجا به خاک سپردند و او در جایگاه ابدی خود آرمید. از شهید دو فرزند پسر به نام های عسگر و علی اصغر به یادگار مانده است.

    “راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.