جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حمیدرضا ملایی

فرازی از وصیت نامه:
شهید حمیدرضا ملایی

خدا را هزار مرتبه شکر که توانستم در مکتب حسین(ع) اسم‌‌نویسی کنم و شاگرد حسین ابن علی(ع) باشم. مکتبی که در آن شهادت را می‌‌آموزند و درس ایثار را در بین یکایک بچه‌‌ها یاد می دهند در این مکتب حسین(ع) معلم است و شاگرد ممتازهایی هم‌‌چون قاسم ، علی‌‌اکبر و علی‌‌اصغر دارد و شاگردهای معمولی آن رزمندگانی هستند که در جبهه شهید می‌‌شوند و من جز یکی از شاگردهای او هستم که در حال آموختن این درس هستم و امیدوارم من هم مثل شاگرد اول های این کلاس باشم.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حمیدرضا ملایی
نام پدر :یوسف
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۰۷/۱۹ 
محل تولد :تهران
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۶ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۱۲/۲۴
محل شهادت :شرق دجله
نام عملیات :بدر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله تانک به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حمیدرضا ملایی در تاریخ ۱۳۴۷/۰۷/۱۹  در تهران و پاییز های خاطره انگیزش  متولد شد. حاج یوسف به جهت داشتن کارهای متعدد در زمینه جرثقیل و  تجهیزات کشاورزی دارای شرایط مساعد اقتصادی بود. حمیدرضا فرزند دوم خانواده بود. یک برادر و دو خواهر دیگر هم داشت. دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در تهران سپری کرد و برای  ادامه  زندگی به دامغان آمدند.

حمیدرضا تا اول دبیرستان درس خواند این در حالی بود که کشور عزیزمان ایران آماج حملات کینه توزانه استکبار شرق و غرب شده بود. اخلاق و رفتار حمیدرضا بگونه ای بود که هر کس با یک بار هم کلام شدن با او جذبش می شد.حمید رضا در مدرسه عشق ثبت نام نمود. درس را برای همیشه کنار گذاشت وبه  عضویت بسیج درآمد و متعاقب آن تصمیم گرفت به جبهه برود اما با ممانعت خانواده مواجه شد ولی اوتصمیم خود را گرفته بود و هیچ چیز نمی توانست جلودارش باشد لذا بعد از طی آموزش های نظامی راهی جبهه شد.

اولین تجربه حضور حمیدرضا در جبهه به مجروحیتش انجامید و به دامغان آمد .والدینش خوشحال بودند که  حمیدرضا  توان رفتن ندارد و خواهد ماند و به درس و بحث می پردازد  زیرا او دلش را در سرزمین خاک  و گلوله  آتش و صدای مناجات هم رزمانش و توسل شان در شب های عملیات جا گذاشته بود. پس آن لحظه ها را  با هیچ چیز  دیگر عوض نمی کرد. وقتی همه را متعجب کرده بود که تصمیم گرفت بار دیگر به جبهه برود این در حالی بود که کاملاً بهبود نیافته بود .بار دوم حضورش در جبهه های غرب منجر به اسارتش بدست ضد انقلاب شده بود. این گروه ضد انقلاب برای آزادی حمید رضا تقاضای پول کرده بودند .حمید رضا آنقدر برای پدر عزیز بود که حاجی حاضربود تمام زندگیش را بدهد تا خواسته های آنها را اجابت کند.

بعد از آزادی تطمیعهای پدرش جهت ممانعتش به جبهه اثری نبخشید و این عاشق چندین بار دیگر به جبهه رفت و هر بار عطشش بیشتر می شد گویی حمیدرضا و جبهه دو دوست جدا نشدنی بودند و یا این که گمشده اش را فقط در جبهه می یافت. سرانجام این دلاور بسیجی بعد از رشادت های فراوان در تاریخ  ۱۳۶۳/۱۲/۲۴ در عملیات بدر (شرق دجله ) به مرادش رسید و جرعه نوش شربت شیرین شهادت شد. شهید حمیدرضا ثابت کرد که در راه رسیدن به معبودش مجروحیت , اسارت و ….. نمی تواند جلودارش باشد. پیکر پاک او بعد تشییع باشکوه توسط همرزمان و امت شهید پرور در جایگاه ابدیش فرودس رضا دامغان آرمید.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

« إن ا... یحب الذین یقاتلون فی سبیل ا... صفا کأنهم بنیان مرصوص»

به درستی که خدا دوست می‌‌دارد کسانی که پیکار می‌‌کنند در راه خدا مانند سدی محکم

به نام ا... که هستیم  از اوست و روح و روان به سوی او پرواز می‌‌کند. سلام بر امام زمان سلام بر امام خمینی. درود بر شهیدان که با خونشان درخت اسلام را آبیاری کرده‌‌اند. خدا را هزار مرتبه شکر که توانستم در مکتب حسین(ع) اسم‌‌نویسی کنم و شاگرد حسین ابن علی(ع) باشم. مکتبی که در آن شهادت را می‌‌آموزند و درس ایثار را در بین یکایک بچه‌‌ها یاد می دهند در این مکتب حسین(ع) معلم است و شاگرد ممتازهایی هم‌‌چون قاسم ، علی‌‌اکبر و علی‌‌اصغر دارد و شاگردهای معمولی آن رزمندگانی هستند که در جبهه شهید می‌‌شوند و من جز یکی از شاگردهای او هستم که در حال آموختن این درس هستم و امیدوارم من هم مثل شاگرد اول های این کلاس باشم.

پروردگارا! از تو می‌‌خواهم که من را در این کلاس در هیچ رتبه‌‌ای مردود نشوم که حسین‌‌بن علی (ع) مرا از مکتب خود بیرون نکند و من این را در این مکتب درک کرده‌‌ام  که شهادت به طور اتفاقی روی نمی دهد. ای امام، جان‌‌ها همه فدای تو که از سلاله پاک فاطمه‌‌ای و دست پرورده مکتب حسین. ای امت حزب‌‌الله این امام بود که ما را دوباره متولد ساخت از نیستی به هستی مان کشاند. امامی که با توطئه‌‌های پی در پی مبارزه کرد و توانست به یاری خدا، انقلاب و اسلام را تا به اینجا برساند. ای امت محافظ امام باشید به سخنان پندآمیز و گوهر بار او گوش فرا دهید و این قدر قلب نازنینش را درد نیاورید.

بعضی ها هی نق می‌‌زنند و می‌‌گویند چرا این کم است آن گران است. ای کوردل‌‌ها مگر جنگ جهانی اول و دوم یادتان رفته که قحطی بود چرا این قدر دولت را در منگنه می‌‌گذارید چرا نمی‌‌گذارید کارش را به نحوا احسن انجام دهد. ای برادر و خواهرها این‌‌ها همه آزمایش است آزمایشی که خدا به هر نحوی از انسان‌‌ها می‌‌کند. سعی کنید با روی سفید از پیشگاه خدا بیرون آیید که سرفراز برای اسلام باشید. امام حسین(ع) هم در ظهر عاشورا در کربلا آن طور آزمایش شد می‌‌بینید که در پیش همه به ویژه خدا عزیز است.

به تمام مادرانی که جگر گوشه خود را از دست داده‌‌اند توصیه می‌‌کنم که هیچ‌‌گونه ناراحتی نداشته باشند چون که فرزندانشان برای خدا رفته اند و کار برای خدا هیچ گونه ناراحتی و خستگی ندارد. پروردگارا خودت صبر جلی به این خانواده عنایت فرما.

ای عزیزان ایرانی و مادر و پدرم اگر من لیاقت یافتم و به جمع شهدا رفتم خدایی ناکرده برای من گریه نکنید چون در عاشورا وقتی که امام حسین(ع) و یارانش شهید شدند کسی بر بالین آن‌‌ها نبود که گریه کند کسی نبود برای علی‌‌اکبر گریه کند. اگر شما برای من گریه کنید دشمنان خدا خوشحال می‌‌شوند. ای مردم، ای مادرم و ای پدرم یک جسد مرده گریه ندارد شما برای روح گناهکار من گریه کنید. البته در خفا. معلوم نیست که من شهید شوم خدا مرا قبول کند پس از شما التماس دعا دارم مادرم هرچه وسیله شخصی دارم تقدیم به بی‌‌بضاعت‌‌ها و یتیم ‌‌ا و بچه‌‌های شهدا بکنید چون امامان روی یتیم‌‌ها خیلی تکیه کرده‌‌اند.

در ضمن هر جا که مادرم خواست مرا دفن کنید. مادر و پدرم امیدوارم اجر و ثواب شما را خدا بدهد چون شماها بودید که من را در دامان پاک خود بزرگ کردید و خدا را  شکر می‌‌کنم که مانند بعضی از بچه‌‌ها ولگرد و بی‌‌تفاوت نبودم و در پایان از همه عزیزانی که مرا می‌‌شناسند خواهش می‌‌کنم که مرا حلال کنند. دیگر عرضی ندارم جز صبر در کارهایتان و دعا برای من.

فرزند حقیر شما و بنده ناچیز خدا حمید اهواز 1363/07/29

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE