جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حسین امینیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید حسین  امینیان

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حسین  امینیان
نام پدر :سیف اله
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۵/۲۴
محل تولد :دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :مردمی
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۵۷/۰۹/۲۱
محل شهادت :دامغان
نام عملیات : 
موضوع شهادت :شهدای انقلاب
نحوه شهادت :اصابت گلوله در تظاهرات

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بکیر ابن اعین دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حسین امینیان فرزند سیف الله در تاریخ ۱۳۳۶/۰۵/۲۴ در شهرستان دامغان در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدر ایشان به شغل کشاورزی و دامداری مشغول بودند و شهید نیز در کنار پدر خود کشاورزی می کرد.

اندیشه ها و طرز فکر خانواده روی تفکر شهید تاثیر بسزایی گذاشته و از او انسانی معتقد و مذهبی ساخته بود تا جایی که بسیاری از آشنایانش تعصب را ویژگی بارز او می دانستند.

همین پایبندی به اصول دینی و اعتقادات مذهبی باعث شده بود تحمل ظلم و ستم های رژیم پهلوی برایش سخت و دشوار شود زیرا اصول مملکتی و کشور داری شاهنشاهی با فرامین اسلام دارای تعارض بسیاری بود. محرم سال ۵۷ حال و هوای دیگری داشت ,گویی کربلا و عاشورا به شکلی دیگر تکرار شده بود.

در سراسر کشور طبق دستور حضرت امام خمینی (ره) تظاهرات مردمی انجام می شد. در این میان مردم دامغان نیز مثل همیشه در صحنه حضور داشتند و در روز یازدهم محرم تعداد زیادی از مردم متدین و مذهبی دامغان برای عزاداری به خیابان ها آمدند و در میان خیل جمعیت شهید امینیان نیز حضور داشت .

مردم همه برعلیه رژیم شعار می دادند , بعد از چندی مأمورین شهربانی واردصحنه شدند و به طرف عزاداران انقلابی تیراندازی کردند که در این میان شهید ,زخمی شد و به بیمارستان تهران اعزام شد و بعد از گذشت چند روز در  تاریخ  ۱۳۵۷/۰۹/۲۱ به درجه رفیع شهادت نایل آمد و در جوار آرامگاه بکیر ابن اعین در جایگاه ابدیش آرام گرفت.

دوستان و آشنایان شهید از او به عنوان فردی خوش اخلاق و مهربان یاد می کنند و او را دارای خصوصیات بارز انسانی و اخلاقی می دانستند.

 

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.