جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حسن عزیزیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید حسن عزیزیان

برادران و خواهران من كوشش كنيد كه در هر جايي كه هستيد هر شغلي كه داريد هر نظامي كه هستيد با هر ایده‌‌ای كه هستيد شما توجه كنيد كه اين راه اسلام عزيز را به آن‌‌طوري كه خداي تبارك و تعالي امر فرموده است طي كنید كه با طي كردن اين راه شما پيروز هستيد پس در راه دين بايد به امام حسين(ع) اقتدا كرد امام حسين (ع) براي اسلام فدا شد رفت تا اسلام بماند و شهيد شد تا دين زنده شود.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حسن عزیزیان
نام پدر :میرزا
تاریخ تولد :۱۳۳۴/۰۱/۰۳
محل تولد :روستای محمدآباد دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :معاون گردان پیاده
سن :۳۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۵/۰۵
محل شهادت :اسلام آباد غرب
نام عملیات :مرصاد
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به سینه

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حسن عزیزیان.خانواده میرزاحسن ساکن روستای محمدآباد دامغان بودند و از اهالی خوب روستا. حسن در سال سی‌‌وچهار در سومین روز فروردین نامش در شناسنامۀ آقامیرزا ثبت شد. حسن در دامان پر مهر مادر و مردم مهربان و دریادلش روزگار گذراند. تحصیلات ابتدایی را تا پایان پنجم ادامه داد اما به علت عدم علاقمندی به درس از ادامۀ تحصیل بازماند. او کار می‌‌کرد و در اوقات فراغت به مطالعه کتاب‌‌های مذهبی مشغول می‌‌شد. سال پنجاه‌‌وسه به خدمت سربازی رفت. پس از پایان دورۀ سربازی در سال پنجاه‌‌وپنج او که با اهل‌‌بیت و ائمه معصومین از همان کودکی مأنوس شده بود با صبوری در زندگی گام برمی‌‌داشت. در مسائل روز سیاسی شرکت فعال داشت. هم‌‌زمان هم ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند شد.

پس از پیروزی انقلاب به عضویت رسمی سپاه درآمد و با آغاز جنگ، مسئولیت معاونت گردان را بر عهده گرفت. بارها حضور شجاعانۀ خود را در عملیات‌‌های مختلف نشان داد. هر چه جلوتر می‌‌رفت از دریای معرفت ناب سیراب‌‌تر می‌‌شد.

حسن با بیش از سی‌‌ویک ماه حضور خالصانه در سرزمین‌‌های عاشقی، دیگر قرار ماندن نداشت و تاب بودن در زمین. بیت‌‌المقدس، رمضان، خیبر، والفجر۸، کربلای۴ و ۵، نصر ۸ و آخرین عملیات یعنی مرصاد، صدای ضربان قلب حسن را می‌‌شمرد و گام‌‌هایش صدای رفتن داشت، نه هوای ماندن. استنشاق گاز خردل، ترکش‌‌های سربی هیچ‌‌کدام مانع رفتنش نشد و در آخر، پنجم مردادماه شصت‌‌وهفت و اسلام‌‌آباد غرب و تنگۀ چهارزبر و عملیات مرصاد محل عروجش شد و تیر بر سینۀ افلاکی‌‌اش نشست.

پیکر پاکش با هجده مهاجر عاشق دیگر، در فردوس‌‌ رضای دامغان، در یک غروب سرخ، وقتی که آسمان شهر خیلی دلش گرفته بود، روی دست غمگین شهر به آغوش مهربان خاک سپردیمشان تا یادشان در یادمان ماندگار شود.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

اين وصيت‌‌نامه‌‌ها انسان را مي‌‌لرزاند و بيدار مي‌‌كند. امام خميني

خدا جان و مال اهل ايمان را به براي بهشت خريداري كرده آن‌‌ها كه در راه خدا جهاد مي‌‌كنند

كه دشمنان دين اسلام را به قتل برسانند و يا خود كشته شوند اين وعده قطعي خداوند است

و عهديست كه در تورات و انجيل و قرآن ياد فرموده و از خدا با وفاتر به عهد كيست اي اهل

ايمان شما به خود در اين معامله بشارت دهيد كه اين معاهده با خدا در حقيقت سعادت و

پيروزي بزرگي است (سوره التوبه آیه 111)

شكر خداوندي را كه جهان را آفريد و انسان‌‌ها را خلق نمود تا به واسطه ايمان آوردن و اطاعت از خدا رهبري پيامبر و ائمه كه مسئوليت رسالت بزرگ وحدانیت انسان‌‌ها به‌‌سوی الله از طرف خداوند به عهدۀ آن‌‌ها گذاشته شده‌‌است و درود بر امام‌‌خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی كه دنبال حركت انبيا يعني ولايت فقيه مي‌‌باشند  و درود بر مومنين كه به واسطه اطاعت از ولايت امر مطيع امام معصوم و سپس رسول خدا و سرانجام در اطاعت كامل از خداوندي باشند و تنها به خداوند مي‌‌انديشند و فقط او را عبادت مي كنند سلام درود بر شهيدان زنده تاريخ، شهيداني كه سرور آنان حسين‌‌بن‌‌علي(ع) است شهيداني كه رهبر مستضعفين جهان نايب امام زمان(عج)، امام خميني فرمود كه آنان از همه افضل‌‌ترند سلام بر شمع محافل بشريت، تنها در مكتب اسلام‌ساز اسلام است كه شهادت معني پيدا مي‌‌كند و انسان راه سعادت خود را در فنا شدن در حق جستجو مي‌‌كند.

ياران همه سوي مرگ رفتند            بشتاب كه تاز ره نمانيم

اي خون حماسه در رگ دين         برخيز نماز خون بخوانيم

بار الها! اكنون كه قدم به جبهه نهاده‌‌ام جز رضاي تو هيچ عاملي مرا به اين سوي نكشانده است من آمده‌‌ام تا به سعادت ابدي دست يابم و آخرتم را آباد سازم آمده‌‌ام تا آخرت خود را تاًمين كنم آمده‌‌ام تا دشمنان تو و دين تو را منكوب و مقهور كنم آمده‌‌ام تا اسلام عزيز را زنده شود و جان بگيرد.

اگر در اين راه مرا لايق داشتي و سعادت شهادت را نصيبم كردي به فضل و كرم خودت مرا ببخش و از گناهانم در گذر. خدايا آرزو دارم اگر به لقاي تو دست يافتم با بدن قطعه قطعه شده تو را ملاقات كنم سلام من بر شما پدر بزرگوارم و عزيزم من نتوانستم از زحمات چندين ساله شما عزيزان تشكر و قدرداني كنيم  تاًسف مي‌‌خورم كه نتوانستم خدمات زيادي براي شما انجام دهم و از شما پدر عزيزم مي‌‌خواهم كه حق خود را بر من حلال كني چون به منزلگه يار مي‌‌روم هيچ چيز برايم جز او عزيز نيست.

اي پدر آيا از اين‌‌كه در زندگي خود يك شهيد پرورش داده‌‌اي و فرزندت توانسته به حال اسلام و قرآن  ذره‌‌اي مفيد باشد سربلند نيستي و افتخار نمي‌‌كني. آيا از اين كه  توانسته‌‌اي در حساس‌‌ترين لحظات زماني كه اسلام عزيز مورد حملات كفار و منافقين قرار گرفته فرزند خود را به پيشگاه حق تعالي هديه كني راضي و خشنود نيستي. از پروردگار عزيز براي شما صبر جميل و اجر جزيل آرزو مي كنم. سلام بر تو اي مادر عزيزم مادرم مي‌‌دانم كه اميدواري چهره‌‌ام را بار ديگر ببيني ولي اين انتظار را نداشته باش چون من گمشده خود را يافته‌‌ام و ديگر دست از او برنمي‌‌دارم من مي‌‌دانم كه دور سرم زند بسيار سخت است مادرم اما بايد براي رضاي خدا تن دهي و مقاوم و استوار ديگر فرزندانت را راهي جبهه نمايي و بايد به زينب كبري(س)  اقتدا  كني  كه داغ هفتاددوتن  از بهترين شهدا را در نصف روز تحمل كرده.

سلام  بر تو اي همسرم آري مي‌‌دانم شما در اين دنيا خيلي زحمت و سختي كشيده‌‌اي درود خدا بر شما باد كه همه زرق و برق اين دنيا را زير پا گذاشتي و به اسلام عزيز فكر مي‌‌كني اما همسرم بايد به نقش بزرگ مادري توجه بسيار نمايد كه مادر در زندگي و تربيت فرزند به جامعه بسيار نقش بزرگي دارد و بايد داشته باشد همسرم بايد در تربيت فرزندانمان چنان كوشا و دقيق باشي كه فرزندانمان فاطمه(ع) و امام حسين(ع) كوثر شوند تا شايد به واسطه ايشان در دنيا و آخرت رو  سفيد نزد خدا بزرگ قرار بگيريم همسرم از زحمات چندين ساله شما تشكر و قدرداني مي‌‌كنم و من تاًسف مي‌‌خورم كه نتوانستم خدمات زيادي براي شما و فرزندانم انجام دهم و اميد و یقین است که با شهادت من در پیروی از اسلام و قرآن کوشاتر بشوید با امید خداوند متعال.

و درود بر برادران و خواهران شما بدانید که ای برادران و خواهران خط سرخ شهادت خط آل محمد (ص) و علی است و ولايت به ذریۀ طيبه آن بزرگواران و به پيروان خط آنان به ارث رسيده است. برادران و خواهران من كوشش كنيد كه در هر جايي كه هستيد هر شغلي كه داريد هر نظامي كه هستيد با هر ایده‌‌ای كه هستيد شما توجه كنيد كه اين راه اسلام عزيز را به آن‌‌طوري كه خداي تبارك و تعالي امر فرموده است طي كنید كه با طي كردن اين راه شما پيروز هستيد پس در راه دين بايد به امام حسين(ع) اقتدا كرد امام حسين (ع) براي اسلام فدا شد رفت تا اسلام بماند و شهيد شد تا دين زنده شود.

برادران و خواهران خوب من دين خدا به بركت خون اين شهيدان پابرجا مانده است اللهم اغفرلي الذنوب التي تحسب الدعا. بار الها بيامرز گناهايي را كه نمي‌‌گذارد دعاهاي من مستجاب شود. پس برادران و خواهرانم در اين زمان بايد به ندا هل من ناصر ينصرني امام حسين (ع) و رهبر كبير انقلاب با جديت بيشتر پاسخ داده شود ان‌‌شاء الله شما عزيزان اين حقير و برادر كوچك خودتان را ببخشد برادران و دوستان عزيز اين را بدانيد امروز و فردا خواهيم مرد و چيزي از عمر ما باقي نمانده است.

بهتر نيست كه شمشيرهاي  و يا اسلحه‌‌هاي خود را برداريم و به رسول خدا(ص)  و امام حسين(ع) ملحق شويم پس عزيزان چه با شكوه است كه انسان شهادت را انتخاب كند تا در راه خداي تبارك و تعالي به سعادت ابدي برسد. اي عزيزانم و اي برادران و اي دوستان و اي آشنايان خداوند مي‌‌فرمايد (ان الله لا يغير ما بقوم حتي يغيروا ما با انفسهم ) خداوند اوضاع هيچ مردي را تغيير نمي‌‌دهد مگر آن‌‌كه خودشان صفات نفساني  و ملكات روحي خويش را  دگرگون  بسازند.

عزيزان بدانيد پشت جبهه بين سعادت و شقاوت است ولي در جبهه  بين اوج سعادت و اوج شقاوت است يا مي‌‌رويم بر سر قله يا در قعر مي‌‌افتيم ما بايد يكي از اين دو را انتخاب كنيم در پايان از خواهران و برادران و مردم خوب ايران و كليه اي دوستان  و آشنايان و حلاليت مي‌‌طلبم.

خداوند شفاعت امام حسين(ع) را در روز قيامت نصيبمان فرمايد و گام‌‌هاي حقيقت جويي ما را در درگاهت به همراهي حسين و ياران حسين استوار ساز. یارانی كه خون خود را در راه او نثار كردند و سلام به اميد پيروزي اسلام عزيز.

حقير حسن عزيزيان

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.