جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید حسن دهقان طزره

فرازی از وصیت نامه:
شهید حسن دهقان طزره

درود و سلام بر رهبر كبير انقلاب اسلامي و بنيان‌‌گذار جمهوري اسلامي ايران و اميد مستضعفان و پيرجماران و با درود و سلام بر شهداي گلگون كفن ايران كه در جبهه‌‌هاي شرق و غرب جان خود را تقديم اسلام كرده‌‌اند و درخت پرفتوح اسلام را با خون خود رنگين كرده‌‌اند و با درود سلام بر مجروحين كه در روي تخت بيمارستان‌‌ها خوا بيده‌‌اند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :حسن دهقان طزره
نام پدر :محمد
تاریخ تولد :۱۳۵۱/۰۳/۱۰
محل تولد :روستای طزره دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۵ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۱۲/۲۴
محل شهادت :ماووت
نام عملیات :بیت المقدس ۳
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به پهلو و شکم

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :طزره
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای طزره

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حسن دهقان طزره فرزند محمد در تاریخ ۱۳۵۱/۰۳/۱۰  در روستای طزره از توابع دامغان دیده به جهان گشود. پدرش انسانی زحمتکش و شریف بود و در شرکت زغال سنگ کار می کرد و از این راه امرار معاش می کرد. حسن پس از گذراندن دوران کودکی اش در محیط پاک و باصفای روستا،در هفت سالگی مانند دیگر هم سالانش وارد دبستان شد و تا کلاس پنجم ابتدایی یه تحصیل ادامه داد.

اما به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی که بر سر راهش قرار داشت موفق به ادامه تحصیل نشد. او پس از مدتی در یک مغازه مکانیکی مشغول به کار شد تا درآمدی داشته باشد و به پدرش کمک کند. در جنگی نابرابر و ناجوانمردانه که ارتش عراق به راه انداخته بود و آرامش و امنیت را از ایرانیان گرفته بود.این متجاوزان و اشغالگران قصد غصب کردن خاک شریف کشورمان را داشتند اما با وجود جوانان غیور کشورمان هیچ گاه به این مقاصد شوم و پلید دست پیدا نکردند.

شهید در حالی که فقط پانزده بهار از زندگی اش را تجربه کرده بود،همیشه آرزو داشت او نیز اسلحه به دست گرفته و با دستان کوچکش او نیز به سوی دشمن حمله ور شده و آنها را از این مرز و بوم بیرون کند.

به همین منظور به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و رهسپار جبهه های نبرد حق علیه باطل شد. او در منطقه غرب در ماووت عراق در مقابل دشمن بعثی می جنگید و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۱۲/۲۴ در عملیات بیت المقدس ۳ ،از جام شیرین شهادت نوشید و تکلیفش را در قبال میهن خویش کامل کرد. پیکر پاک او در روستای طزره،در جوار دیگر شهدای آنجا به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياءعند ربهم يرزقون

و نپنداريد آنان كه در راه خدا كشته شدند مرده اند بلكه زنده اند و نزد پروردگارشان روزي مي‌‌خورند. با درود و سلام بر رهبر كبير انقلاب اسلامي و بنيان‌‌گذار جمهوري اسلامي ايران و اميد مستضعفان و پيرجماران و با درود و سلام بر شهداي گلگون كفن ايران كه در جبهه‌‌هاي شرق و غرب جان خود را تقديم اسلام كرده‌‌اند و درخت پرفتوح اسلام را با خون خود رنگين كرده‌‌اند و با درود سلام بر مجروحين كه در روي تخت بيمارستان‌‌ها خوا بيده‌‌اند.

من از مردم شهيدپرور خودمان كه روستاي طزره مي‌‌باشيد اميدوارم كه جبهه‌‌هاي نبرد عليه باطل را خالي نگذاريد و به حرف امام عزيزمان لبيك گويند پدر و مادرم شما بايد به بزرگي خودتان مرا ببخشيد كه من نتوانستم زحمت‌‌هاي زياد شما را جبران كنم حتي يك ذره و اي پدرم و مادرم اگر به موقع مرگ و شهادت مرا شنيده‌‌ايد ناراحت نباشيد افتخار كنيد كه پسرتان جان خود را در راه اسلام عزيز فدا كرده‌‌است مبادا كه شما گريه كنيد كه از گريه كردن شما دشمنان سوءاستفاده كنند و خوشحالي كنند.

و اي مادر و خواهران كوچك و بزرگم من از شما مي‌‌خواهم كه حجاب را سرلوحه زندگي خود قرار دهيد و از برادر كوچك و مهربانم ميخواهم كه ان‌‌شاءالله بزرگ شده درس خود را ادامه دهد و راه من را ادامه دهد و اسلحه از زمين افتاده مرا از زمين بردارد، مبادا اسلحه من را برندارد و از عموهايم و دخترعموهايم و از زن‌‌عموهايم وعمه‌‌هايم وخاله‌‌هايم مي‌‌خواهم كه به بزرگي خودشان مرا ببخشند و هميشه كه اولين كاري را مي‌‌خواهند انجام دهند حجاب اسلامي را سر لوحه زندگي خود قرار دهند من اگر يك موقع به لقاءالله پيوستم مرا در امامزاده اسماعيل بغل نورمحمد عبدالهي دفن نماييد براي من يك سال نماز ويك سال روزه بگيريد .

والسلام حسن دهقان طزره

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.