جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید سید مهدی تقوی

فرازی از وصیت نامه:
شهید سید مهدی  تقوی

شهادت افتخاري بس عظيم است كه نصيب هركس نمي‌‌شود و شهيد شاهد و آگاه است و مواظب باشيد كه پشت پا به خون شهدا نزنيد كه خون شهيد همواره مي جوشد و تو را دير يا زود خفه مي كند .

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :سید مهدی  تقوی
نام پدر :سید خلیل
تاریخ تولد :۱۳۳۰/۰۷/۰۳
محل تولد :روستای قاسم آباد دامغان
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :معاون گردان پیاده
سن :۳۴ سال
خانواده چند شهید :چهار شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۱۱/۲۵
محل شهادت :اروندرود
نام عملیات :والفجر ۸
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید حاج سید مهدی تقوی فرزند خلیل در تاریخ ۱۳۳۰/۰۷/۰۳  در روستای قاسم آباد،از توابع دامغان متولد شد. او پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی در روستا، به همراه خانواده به قم عزیمت نموده و در آنجا ساکن شدند. سید مهدی درس خود را تا سال ششم ابتدایی ادامه داد، ولی بعد از آن تصمیم گرفت وارد بازار کار شود و به حرفه ای مشغول شود.او شغل مغازه داری را انتخاب نمود و به این حرفه مشغول شد.

بعد از آن به دامغان نقل مکان کرده و در همانجا ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و حاصل این ازدواج پنج فرزند دختر به نام های فاطمه سادات ، زهرا سادات ، سمیه سادات ، طاهره سادات و مهدیه سادات یک فرزند پسر به نام سید محمد بود. او در دامغان مغازه پارچه فروشی داشت.

در زمان انقلاب او جزء کسانی بود که فعالیت زیادی داشت که انقلاب اسلامی به پیروزی برسد و بعد از پیروزی انقلاب نیز باز هم یه فعالیت خود ادامه داد و مسئول کمیته انقلاب اسلامی دامغان بود، و تلاش زیادی در زمینه ریشه کن کردن مواد مخدر، مبارزه با فحشاء و… داشت و در این زمینه ها خدمات ارزنده ای به جامعه ی مذهبی دامغان کرد.

او مدتی هم به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و در آنجا خدمت می کرد ، ولی از آنجا هم استعفاء داد و دوباره به مغازه داری مشغول شد.

شهید در سال هایی که کشورمان درگیر جنگ تحمیلی بود،چندین بار از طریق بسیج به جبهه های نبرد حق علیه باطل، رفت و داوطلبانه و جان بر کف در مقابل دشمن ایستادگی کرد تا باز هم در صحنه ای دیگر خدمات خود را به کشورش کامل کند.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۴/۱۱/۲۵ در منطقه عملیاتی والفجر ۸ در اثر اصابت ترکش به سر مجروح و به بیمارستان سینا منتقل شد و در آنجا به مقام والای شهادت نایل شد.

پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی اش آرام گرفت.

   “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

« بنام خداي شهيدان »

« فرازهايي از وصيتنامه سومين شهيد خانواده سردار دلاور اسلام » 1- ما كه پيرو امام حسين(ع) هستيم بايد در عمل هم نشان بدهيم صداقت خودمان را كه فرداي قيامت پهلوي مادر حسين(ع) رو سفيد باشيم.

2- همه بايد بروند به جبهه و خداوند  اين بهانه‌‌هاي واهي و حرف‌‌هاي مفت را قبول نمي‌‌كند كه من مقلد فلان مجتهد هستم و يا بچه‌‌ها تنها هستند و يا چك دارم اين‌‌ها همه بهانه‌‌هاي بني‌‌اسرائيلي مي‌‌شود.

3- شهادت افتخاري بس عظيم است كه نصيب هركس نمي‌‌شود و شهيد شاهد و آگاه است و مواظب باشيد كه پشت پا به خون شهدا نزنيد كه خون شهيد همواره مي جوشد و تو را دير يا زود خفه مي كند.

4- جا دارد كه ما آنقدر شهيد و معلول و اسير بدهيم تا اين اسلام عزيز زنده گردد پرچم پر افتخار الله اكبر و لا اله الا الله در تمامي روي زمين بر افراشته گردد.

5- پدر و مادر بسيار بزرگوارم سلام عليكم ، شما بايد صبر كنيد چرا چون جدمان حسين (ع) 72 قرباني در راه دين داد وليكن شما فقط چهار قرباني داديد.

6- همسر عزيز از شما توقع دارم كه براي بچه هايم  از قرآن و اسلام و امام عزيز و روحانيت مبارز سخن بگوييد كه اين مملكت چه وضعي داشت و اكنون گلستان است.

7- هيچ وقت از روحانيت خط امام جدا نشويد كه جدا شدن همانا و به هلاكت رسيدن همانا و بدانيد دشمن شرق و غرب دير يا زود نقشه دارد كه شما را از روحانيت جدا كند بايد بيدار باشيد.

8- بعد از هر نماز به امام عزيز دعا كنيد و به آمريكا و شوروي و اسرائيل لعن و نفرين كنيد . بچه هاي عزيز اخلاق اسلامي و حجاب اسلامي را پيشه خود سازيد.

- برادرم و خواهرم ما بايد شكرگزار نعمت رهبري باشيم و اينكه در عصري بوديم كه حاكمان از بهترين و سالم‌‌ترين و با تقوي ترين مردم روي زمين هستند اگر قدر نعمت رهبري را ندانيد و شكر گزار نباشيد جان شما فرداي قيامت محاكمه خواهيد شد و به عذاب الهي گرفتار مي شويد.

10- برادر تا فرصت را از دست ندادي توبه كن و بدرگاه الهي ناله كن و دعا كن كه خدا تو را ببخشد. 11- بايد به دو اصل قبولي و تبري توجه بيشتري شود و افرادي كه مي بينيم نه با انقلاب و نه با اسلام كار دارند آنها را طرد كنيم.

12- برادر و خواهر اداري ميزي كه پشت آن نشسته اي خونبهاي شهدا است حواست را جمع كن كه چه مي كني جواب مردم را سريعتر بدهيد و مردم را ناراضي و سرگردان ننمائيد.

13- كسبه و كشاورزان عزيز شما تنها نفع خود را در نظر نگيريد به فكر انقلاب و جامعه باشيد كاري كنيد كه خودكفا و آزاد بشويم . 14- خانم‌ها و خواهران شما با حجاب اسلاميتان مشت محكمي به دهان ياوه گويان شرق و غرب بزنيد .

15- يادم مي آيد كه قبل از انقلاب به فكر اين بودم كه چرا ما در زمان پيامبر و ائمه معصومين نبوديم كه آنها را ياري نماييم فرمانشان را به جان بخريم و ليكن بعد از پيروزي انقلاب اين مسئله براي حقير حل شد كه اگر آنها را نديديم لا اقل ولي فقيه و نايب به حق امام زمان ـ ـ را درك كرده و زيارت نمودم و فرمانش را لبيك گفتم.

16- خانمها و خواهران ارجمند شما كه آرزوي زيارت حسين (ع) را داريد و دست شما به قبر آن بزرگوار نمي رسد شب هر جمعه به زيارت شهدا برويد.

17- آنهايي كه پشت به انقلاب و امام و به حركت شهدا و رزمندگان سرد برخورد مي كنند و قبول ندارند دو چهره هستند در تشييع جنازه ها شركت نكنند و در عزاي ما هم نباشند.

سيد مهدي تقوي 1364/11/15

یک دیدگاه برای “شهید سید مهدی تقوی”

  1. علی گفت:

    ایشون فرزند دیگری هم دارند که زمان شهادتشون هنوز به دنیا نیامده بودن و چند ماه بعد از سهادت آخرین فررندشون به دنیا آمد خانم دکتر مهدیه السادات تقوی

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.