جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید امیر جراح

فرازی از وصیت نامه:
شهید امیر  جراح

هر سر مويم ثناخوان تو باد اي چهره جميل و نامتناهي كه در آيينه آفرينش همه نقش‌‌ها و صورت‌‌ها و صورتگري‌‌ها از توست.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :امیر  جراح
نام پدر :شعبانعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۷/۰۶/۱۴
محل تولد :تهران
شغل :دانشجو
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :معاون دسته پیاده
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزیره مجنون
نام عملیات :تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش آرپی چی به کتف

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید امیر جراح، فرزند شعبانعلی،در تاریخ ۱۳۴۷/۰۶/۱۴  در تهران دیده به جهان گشود. پدرش کارمند بازنشسته شهربانی بود و از طریق حقوق بازنشستگی نیازهای خانواده را تامین می کرد. امیر دوران کودکی اش را در تهران گذراند و در هفت سالگی وارد دبستان شد. او به تحصیل بسیار علاقه داشت و با تلاش و کوشش زیاد درس می خواند. پس از اتمام دوره ی ابتدایی و راهنمایی وارد مقطع دبیرستان شد.

او با موفقیت دیپلم گرفت و در امتحان ورودی دانشگاه شرکت کرد و در این امتحان قبول شد و وارد دانشگاه شد.

در آن سالها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی بود و روزگار سختی به ملت ایران می گذشت.کشور عراق با پشتیبانی مدعیان حقوق بشر،به چندین شهر مرزی ایران حمله کرده و در شهریور ۱۳۵۹ جنگ تحمیلی آغاز شد.

از همان ابتدا جوانان و مردان غیور ایرانی به یاری ملت بی دفاع ومظلوم کشورمان شتافتند تا این مزدوران را از خاک مقدس ایران بیرون کنند. امیر که دانشجو بود و مشغول به تحصیل ،تصمیم گرفت به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآید و او نیز به یاری هموطنان خویش بشتابد و در دانشگاهی بزرگتر درس های بسیار بزرگتری فرا گیرد.

درس مقاومت و ایثار،درس شهادت و شهامت. شهید جراح نیز به جزیره ی مجنون اعزام گردید و در آنجا در کنار دیگر رزمندگان و سرافرازان سپاه حق به پاسداری از دین و آیین مقدس انقلاب اسلامی پرداختند.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ بر اثر اصابت ترکش آرپی جی به کتف ،از جام گوارای شهادت سیراب شد و نامش در زمره ی شهدای همیشه جاوید هشت سال دفاع مقدس قرار گرفت.

پیکر پاک این جوان رشید و سرباز دلاور، در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالي

هر سر مويم ثناخوان تو باد اي چهره جميل و نامتناهي كه در آيينه آفرينش همه نقش‌‌ها و صورت‌‌ها و صورتگري‌‌ها از توست. اي معشوق عاشق‌‌نواز اي شيرين‌‌كار شورآفرين اي تنها واژه پرستيدني اي كلام آغازين و واپسين، اي غزال همه غزل‌‌ها اي پژواك همه فريادها، اي دلرباي همه دلدادگان و اي بي‌‌آغاز بي‌‌پايان، پروردگارا، من همه هيچم هر چه هستي تويي من همه زوالم جاويد تويي، من نيازم، صمد تويي، آفريدگار معبودم، معشوقم.

اگر جنت بودي تو و گر دوزخ بـودي بـا تو                    ز جنت‌‌ها گريزانـم به دوزخ‌‌ها عـذابم كـن

با نام آن‌‌كس كه جان‌‌ها همه پروانه اوست.

با سلام و درود بيكران خدمت امام عزيز و با سلام به روان پاك شهيدان از كربلاي حسيني تا كربلاي ايران اينجانب امير جراح با چشمي باز و با آگاهي كامل هدفم را كه همانا دفاع از اسلام عزيز و لبيك گفتن به نداي رهبر كبير انقلاب است انتخاب كردم و ازخداوند متعال مي‌‌خواهم كه مرا در اين راه ثابت‌‌قدم نگاه دارد و اعمال مرا هر چند ناقص  و كم ارزش است مورد قبول درگاه احديتش  قرار دهد و مرا از سربازان واقعي امام زمان(عج) قرار دهد. از خداوند منان عاجزانه مي‌‌خواهم امام عزيزمان را تا انقلاب حضرت حجت(عج) روحي لمقدمه له الفداه  نگاه دارد و رزمندگان غيورمان هر چه سريع‌‌تر به پيروزي نهايي برساند و اما از امت شهيدپرور ايران مي‌‌خواهم هميشه در صحنه حضور داشته باشند و هيچگاه امام عزيزمان را تنها نگذارند.

از خانواده عزيزم مي‌‌خواهم كه اگر مشيت الهي بر اين قرار گرفته كه شهيد شوم در مرگ من زياد بي‌‌تابي نكنيد و صبر پيشه كنيد كه خداوند صابران را دوست دارد و اما از دانش‌‌آموزان به خصوص همكلاسی‌‌هايم مي‌‌خواهم كه درس بخوانند زيرا آينده اين مملكت به دست جوانان امروز است خدايا مي‌‌داني كه چه مي‌‌كشم پنداري كه چون شمع ذوب مي‌‌شوم اما از مردن  نمي‌‌هراسيم  اما مي‌‌ترسيم بعد از ما ايمان را سر ببرند و اگرسوزيم هم كه روشنايي مي‌‌رود و جاي خود را دوباره به شب مي‌‌سپارد پس چه بايد كرد؟ خدايا ، خدايا ستاره‌‌ها كه رفتند تو خورشيد را نگهدار .

والسلام

امير جراح  65/09/21

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.