جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید اسماعیل صفدری

فرازی از وصیت نامه:
شهید اسماعیل صفدری

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :اسماعیل صفدری
نام پدر :علی اکبر
تاریخ تولد :۱۳۲۳/۰۲/۰۳
محل تولد :تهران
شغل :پارس خودرو
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :سرپرست بسیج کارخانه
سن :۳۸ سال
خانواده چند شهید :چهار شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۳/۲۲
محل شهادت :تهران
نام عملیات :ترور توسط منافقين
موضوع شهادت :پشت جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله به قلب شهید وسپس سوخته شدن بدن - ترور توسط منافقین

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :تهران
شهر :تهران
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :بهشت زهرای تهران

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید اسماعیل صفدری فرزند علی اکبردر سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد. او پس از دوران کودکی و گذراندن تحصیلات ابتدایی و راهنمایی ،تا سال چهارم دبیرستان تحصیل خود را ادامه داد. بعد از آن وارد ارتش شد و در آنجا راننده بود. در سال ۱۳۵۰ ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های داریوش و معصومه می باشد.

او از ارتش بیرون آمد چون عقاید و نظراتش با قوانین حاکم بر آنجا همخوانی نداشت. بعد از بیرون آمدن از ارتش، وارد شرکت جنرال موتورز شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی او در همین شرکت مشغول بود و در پاکسازی پرسنل این شرکت و شورای اسلامی کارکنان آنجا نقش بسزایی داشت.

و این گونه بود که مورد سوءظن عوامل آمریکایی قرار گرفت و آن ها تصمیم گرفتند این مهره فعال را از سر راه بردارند. او فردی انقلابی و پیرو خط امام (ره) بود و جزء اعضاء فعالی که مسئول شناسایی و اخراج افراد و اعضاء گروهکها و منافقین بودند قرار داشت. و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۳/۲۲ توسط عمال آمریکایی شناسایی شد.

آن ها در این روز در حالی که خواهرش به همراه شوهر و فرزندانش جهت دیدار و احوالپرسی به منزل آنها رفته بودند، منزل او را شناسایی و دو فرد مسلح به زور و گستاخانه وارد منزل آنها شدند و او را شناسایی و ترور کردند. البته در این جریان خواهر او یعنی خانم بتول صفدری و همسر و فرزند ۱۳ ماهه اش نیز شهید شدند. همسر خود او به شدت مجروح گردید و دو فرزند او و فرزندان خواهرش از این حادثه وحشیانه و کثیف عمال آمریکایی و منافق جان سالم به در بردند. منافقین پس از به شهادت رساندن آنها خانه را به آتش کشاندند. پیکر پاک او به همراه خواهرش در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد و شوهر خواهرش به همراه خواهر زاده او در شاهرود به خاک سپرده شدند.

“راهش جاوید باد”

یک دیدگاه برای “شهید اسماعیل صفدری”

  1. ناشناس گفت:

    با سلام لازم بذکر است که در این حادثه تلخ برادر شهید بنام خلیل صفدری در این حادثه حضور داشتند و یکی از اصلی ترین شاهدهای عینی در این حادثه بودند که جان سالم بدر بردند.واین گفته ها از زبان ایشان است که در مطالب بالا ذکر نشده.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.