جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید یوسف راییجی

فرازی از وصیت نامه:
شهید یوسف راییجی

شهادت مرگ سعادت آميزي است كه شروع شدن زندگي پر بار و جديدي را نويد مي‌‌دهد و شهادت حد نهايي تكامل يك انسان است

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :یوسف راییجی
نام پدر :قنبرعلی
تاریخ تولد :۱۳۴۹/۰۱/۰۲
محل تولد :بندرگز
شغل :روحانی
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :آر پی جی زن
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۵/۰۵
محل شهادت :اسلام آباد غرب
نام عملیات :مرصاد
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید یوسف راییجی، فرزند قنبر علی، در سال ۱۳۴۹/۰۱/۰۲ در شهرستان بندر گز، دیده به جهان گشود. پدرش انسانی شریف و زحمتکش بود و در شرکت ذوب آهن کار می کرد و از این طریق چرخه ی زندگی را به حرکت در می آورد. یوسف در سنین کودکی به همراه خانواده به شهرستان دامغان نقل مکان کرده و در آنجا ساکن شدند. او در دامغان وارد دبستان شد و پس از اتمام دوره ی ابتدایی و راهنمایی وارد مقطع دبیرستان شد و تا سال اول دبیرستان به تحصیل ادامه داد.

به گفته ی دوستان و آشنایان شهید، او نوجوانی خوش اخلاق بود و در کارها بسیار سخت کوش و با اراده بود و پشتکار زیادی داشت . علاوه بر این بسیار معتقد و با تقوا بود و به همین دلیل چون علاقه ی زیادی به مسایل و احکام شرعی داشت ،برای ادامه تحصیل در ۱۶ سالگی وارد حوزه ی علمیه شد تا در آنجا هر چه بیشتر با مسایل دینی و فقهی آشنایی پیدا کند.

بعد از حدود یک سال به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد تا در اوضاع و احوالی که در کشورش به وجود آمده بود در صحنه حضور داشته باشد وبه تکلیف شرعی خود در قبال کشورش جامه ی عمل بپوشاند. در آن سال ها ارتش مزدور عراق به کشورمان حمله کرده و آسایش و امنیت را از هموطنانمان گرفته بود.

به همین دلیل جوانان و مردان غیور کشورمان به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافتند تا به هموطنان خویش یاری و کمک برسانند. شهید رائیجی نیز از سوی بسیج ، رهسپار میدان مبارزه شد و مدت زیادی را در جبهه حضور داشت و به کشورش خدمت می کرد. او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۷/۰۵/۰۵ در عملیات مرصاد،بر اثر اصابت ترکش به سر، از جام گوارای شهادت سیراب شد و به دیار حضرت حق شتافت. پیکر پاک او در فردوس رضا،گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

   “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم ا... الرحمن الرحيم

شهادت مرگ سعادت آميزي است كه شروع شدن زندگي پر بار و جديدي را نويد مي‌‌دهد و شهادت حد نهايي تكامل يك انسان است اين را خداوند در قرآن مجيد مي‌‌فرمايد ( ولاتحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون ) البته نپنداريد كه شهيدان راه خدا مرده‌‌اند بلكه زندگانند و در نزد خدا متنعم خواهند شد . (آل عمران آيه 169)

ما جان به خدا داديم تا زنده شما باشيد                       بر خـاك مزار مـا يكدم بـه دعا باشيـد

   از پيـچ و شكنـج دهر نوميد نبايـد شـد              مردانه دراين ميدان باشور و نوا باشيد

سپاه و ستايش بي حد سزاوار خداوندي است كه در ديده خود روشن‌‌تر از همه‌‌چيز و واضح‌‌تر از وضوح است سپاس بيكران او را كه انسان‌‌ها را نعمت روان و روان‌‌ها را نيروي خود و نفوس را لباس فضائل و آرايش كمالات زينت بخشيد و در ميدان عمر به مسابقه دانش وكمال فرمان داد پيشروان را پاداش نيكو و بيكراني و پليدان و زيانكاران را كيفر متناسب به جرمشان قرار داد و درود فراوان به فرستادگانش كه انديشه ‌‌اي درهمه عمر جز ابلاغ رسالت و تكميل نفوس و تطهير روانها در رساندن قافله بشري به قله كمال انساني نداشته‌‌اند خاصه به خاتم پيامبرانش محمد بن عبداله(ص) و جانشينان گرامي آن حضرت كه رهروان طريقه توحيد و رهبران جامعه توحيدي با درود و سلام به پيشگاه مقدس امام زمان(عج) و نايب بر حقش خميني عزيز و با درود و سلام به شهداي انقلاب اسلامي از شهداي صدر اسلام تا به كنون.

حضور محترم خدمت پدر بزرگوارم سلام عليكم فنعمه عقبي الدار. پدرعزيز خودت مي‌‌داني به جايي مي‌‌روم كه ملكوتش نامند به جايي مي‌‌روم كه بهشتش نامند. زندگي ذلت بار را هرگز قبول نخواهم كرد مرگ سرخ و شهادت رابر آن ترجيح  مي‌‌دهم.

پدرم اگر چه من فرزند خوبي براي شما نبودم و نتوانستم حق خودم را نسبت به شما ادا كنم ولي اميدوارم كه جان خود را فداي شما كنم. چرا براي اين كه راه شما همان راه خداست و اميدوارم كه به من هيچ وقت ناكام نگوييد زيرا من در نهايت كام (شهادت) را گرفتم كه بهترين نعمات است.

با عرض سلام خدمت مادر عزيزم كه بعد از خدا بهترين و عزيزترين پيش من هستي به وجودت افتخار مي‌‌كنم به من درس آموختي كه پاي خود را جاي پاي ياران امام حسين عليه السلام قرار دهم،  چه كشته شوم و چه سالم برگردم،  مادر براي تو افتخار بزرگي است.

با عرض سلام خدمت برادران خوبم اي عزيزان مرا ببخشيد نماز را به پاي داريد اسلحه گرم برادران شهيد را نگذاريد روي زمين سرد شود پاي خود را جاي پاي (خط) امام قرار دهيد. با عرض سلام خدمت خواهران بزرگوارم خواهرانم حجابتان را حفظ كنيد نماز اول وقت را فراموش نكنيد و صبر و ايثار و استقامت را سر لوحه زندگي خود قرار دهيد.

پيامي كه به امت حزب الله دارم اين است كه توكل در امور داشته باشيد و به ياد خداوند زياد باشيد چرا براي اين كه ( الا بذكر الله تطمئن القلوب ) هان كه به وسيله گفتن ذكر خدا دل‌‌ها آرامش مي‌‌گيرد. پشتيبان روحانيت باشيد و امام عزيز را تنها نگذاريد مسجدها را پر كنيد. چرا ؟ براي اين‌‌كه امام عزيز فرمودند مسجد سنگر است، سنگرها را حفظ كنيد . جبهه ها را گرم نگهداريد براي شماهايي كه آرزو مي‌‌كرديد كه در روز عاشورا بوديد و به نداي امام حسين(ع)  لبيك مي‌‌گفتيد و وي را ياري مي‌‌كرديد حال اين گوي و اين ميدان پاي در عرصه جنگ نهيد و در عمل ثابت كنيد و تو اي خواهر حزب‌‌الله حجاب را حفظ كن چرا براي اين كه تمامي شهدا گفته‌‌اند خواهرم حجاب تو كوبنده‌‌تر از خون سرخ من است.

برادران و خواهران گرامي شهدا، گريه نمي‌‌خواهند شهدا فقط كساني را مي‌‌خواهند كه راه آن‌‌ها را كه طريقه‌‌الله است ادامه داده شود و شهدا رهرو مي‌‌خواهند و در آخر اي عزيزان فرزانه‌‌ترين چيزي كه از آسمان به زمين فرود مي‌‌آيد توفيق است و مقبول‌‌ترين چيزي كه از زمين به آسمان صعود مي‌‌كند  اخلاص است، سعي كنيد در به دست آوردنش كوشا باشيد ازهمگي شما حلاليت مي‌‌طلبم .

والسلام

يوسف رایيجي 1367/04/08

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.