جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید نوروز قربانیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید نوروز قربانیان

خدایا پروردگارا تو خود می‌‌دانی که ما چقدر مشتاق شهادتیم و تو نیز می‌‌دانی که هدفمان شهادت نیست بلکه پیروزی در راه توست اگر توانستیم می‌‌کشیم و اگر نتوانستیم کشته می‌‌شویم و تو ای امام از ما راضی باش که برای احیای دین و دفاع از میهن اسلامی تمامی اعضا و دل و جانمان را هدیه می‌‌دهیم تا اسلام و قوانین حیات‌‌بخش آن در سراسر جوامع گسترش یابد.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :نوروز قربانیان
نام پدر :عبدالله
تاریخ تولد :۱۳۴۴/۰۴/۰۲
محل تولد :کردکوی - گلستان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :مجرد 
مسئولیت :مسئول تدارکات گروهان پیاده
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۰۲/۱۸
محل شهادت :جزیره مجنون
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید نوروز قربانیان، فرزند عبدالله، در تاریخ ۱۳۴۴/۰۴/۰۲ در کردکوی استان گلستان به دنیا آمد.وی تحصیلات خود را در زادگاهش آغاز کرد و دوره ی ابتدایی را با موفقیت به پایان رساند.اما وقتی دوره ی راهنمایی را آغاز کرد،زندگی شرایط دیگری را به خود گرفت.

او مقطع اول راهنمایی را می گذراند که متأسفانه سایه ی مهربان و دلسوز پدر را از دست داد.بعد از آن مسئولیت اداره ی خانواده به دوش او افتاد.بنابراین برای اینکه بتواند این بار سنگین را به دوش بکشد،به شغل کارگری روی آورد. او سخت کار می کرد تا خانواده جای خالی پدر را کمتر احساس کنند.

این روند تا زمانی ادامه داشت که جنگ تحمیلی توسط رژیم متجاوز عراق علیه کشورمان آغاز شد. در این وضعیت بسیاری از فرزندان وطن از پیر و جوان به منظور دفاع از خاک ایران اسلامی به سوی جبهه های نبرد حق علیه باطل می شتافتند. نوروز قربانیان هم یکی از آن جوانان مخلص بود که با مشاهده این اوضاع و احوال کار و زندگی را رها کرد و به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد.او از این طریق چند بار به صحنه ی نبرد اعزام شد. و بالأخره به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد.او حدود چهار ماه به عنوان پاسدار در این مجموعه خدمت نمود.

و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۳/۰۲/۱۸ در منطقه ی عملیاتی جزیره ی مجنون از ناحیه ی سر مورد اصابت ترکش  قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر پاک شهید پس از تشییع در گلزار شهدای روستای زردوان آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

ینجانب از آن‌‌جا که خود را یک فرد مسئول دانستم که دفاع از اسلام و میهن عزیز را یک وظیفۀ شرعی و اسلامی است به جبهه‌‌های جنگ آمده‌‌ام تا دست غارتگران را از سرزمین مسلمین کوتاه کنیم ما باید از رهبر عزیزمان امام خمینی تشکر کنیم که ما را از منجلاب فساد نجات داده و هدایتمان نموده و لازم نیست کسی از ما تشکر کند چرا که جنگیدن وظیفۀ شرعی می‌‌باشد خداوند ان‌‌شاءالله سایه این رهبر عزیزمان را از سر این ملت کوتاه نکند تا انقلاب مهدی(عج) او را نگه دارد.

خدایا پروردگارا تو خود می‌‌دانی که ما چقدر مشتاق شهادتیم و تو نیز می‌‌دانی که هدفمان شهادت نیست بلکه پیروزی در راه توست اگر توانستیم می‌‌کشیم و اگر نتوانستیم کشته می‌‌شویم و تو ای امام از ما راضی باش که برای احیای دین و دفاع از میهن اسلامی تمامی اعضا و دل و جانمان را هدیه می‌‌دهیم تا اسلام و قوانین حیات‌‌بخش آن در سراسر جوامع گسترش یابد.

خدایا تو خود شاهد باش که به خاطر تو و رضای تو از این دنیا بریدم و راه خود را انتخاب کردم. خدایا تو خود شاهد باش موقعی که خبر شهادت برادران را شنیدم به یاد گفته‌‌هایشان افتادم که گفتند هادی تو بیا که آنجا ما هستیم باشیم ای شهید ای که همچون حر راه خود را انتخاب کردی آمدم که یا به زیارت قبر حسین مظلوم(ع) بروم و یا راهی که تو انتخاب کردی نصیب من هم بشود.  آمدم که این بار که با خون خود دشت کردستان را رنگین‌‌تر کنم آمدم که به ندای حسین زمان امام عزیزمان خمینی کبیر لبیک گفته باشم آمدم تا چون علی‌‌اکبر حسین جانم را فدا کنم و خلاصه آمدم تا مثل تو هم چون گل پرپر شوم.

آری ای برادران ما راه خودمان را با آگاهی هرچه بیشتر انتخاب کردیم و این شما هستید که باید راه شهیدان را ادامه دهید فقط شعار ندهید شعارهایتان همراه با عمل و آن هم عمل مخلصانه و صادقانه به خاطر خدا باشد همیشه دعا بخوانید دعای کمیل را هرچه باشکوه‌‌تر بجا بیاورید سنگر نمازهای جمعه را خالی نگذارید شما تا می‌‌توانید نمازهایتان را به جماعت بخوانید.

دوستان و رفقای خوبم اخلاق اسلامی را در همه جا رعایت کنید و آن را سرمشق خود قرار دهید همیشه به یاد خدا باشید و توکل به خداوند کنید همیشه با هم دوست و برادر و برابر باشید هیچ‌‌گاه بر سر مسائل جزئی اختلاف پیدا نکیند، ما رفتیم و این شما هستید که باید راه ما را ادامه دهید. ای دوستان، ایمان خود را به خدا زیاد کنید و از شما که جوان‌‌های این انقلاب هستید می‌‌خواهم که بسیج را تنها نگذارید و همه کارهای لازم را بکنید.

ای حسین جان قسم به خون پاکت و قسم به خون تمام پاکان و مظلومان که تا آخرین نفس و آخرین قطره خون با تو پیمان می‌‌بندم که با دوستان خود دوست و با دشمنان خود دشمن باشیم تا قیامت باقی است.

ای برادران عزیز شما باید الگوی باشید کاری نکنید که مفسدین از شما نقطه ضعف بگیرند شماها وظیفه سنگینی بر دوشتان است که باید آن را به خوبی انجام دهید به جلسات خود ادامه دهید و افراد بی‌‌تفاوت را به جلسه بکشید که خدا توبه‌‌پذیر است بر افراد زیاد سخت نگیرید و با آن‌‌ها به نرمی صحبت کنید ان‌‌شاءا... که شما برادران مرا حلال کنید و از خداوند بخواهید که گناهان مرا ببخشد.

« و چند نامه ای با مادر خود »

مادر مرا ببخش از این که نامه‌‌ام خون آلود است زیرا چیزی که باعث نوشتن این نامه شده یک تکه چوب و مقداری از خون جوانان تیرخورده  که روی دشت و بیابان سر به فلک کشیده می‌‌باشد نوشته شده.  مادر من با تمام قوای خود می‌‌جنگم گرمی آفتاب تابستان و باد سرد پائیز و برف و باران سنگین زمستان را در جنگ تحمل می‌‌کنم و خود را فدای اسلام و میهنم می‌‌کنم. مادر من از جبهه و جنگ نمی‌‌گریزم زیرا نمی‌‌خواهم مایۀ سرافکندگی تو باشم گرچه تو از کشته شدن من گریه می‌‌کنی اما همیشه سربلند هستی و افتخار می‌‌کنی که پسرت فدای تو و میهن اسلامی خود شد.

می‌‌گویی او شجاعانه جنگید و با افتخار کشته شد و تو ای خواهر مهربانم امیدوارم که چون بانوان صدراسلام  به اسلام و مسلمین خدمت کنید و اگر من به شهادت رسیدم عوض من هم قبر حسین(ع) را زیارت کنید.

نوروزعلی قربانیان

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.