جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد قریب بلوک

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد قریب بلوک

اولین پیام من به امت حزب‌‌الله این است که نمازهای جماعت را به پا دارند که ما برای نماز می‌‌جنگیم و دیگر این‌‌که هرچه بیشتر وحدت و انسجام خود را حفظ کنند و همیشه و در همه حال در صحنه باشند و پیروی خود را از مقام رهبری اعلا دارند و از نفاق و تفرقه دوری جویند.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد قریب بلوک
نام پدر :یدالله
تاریخ تولد :۱۳۴۹/۰۴/۲۰
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :محصل
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تيرانداز
سن :۱۷ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۶/۰۴/۲۹
محل شهادت :جزيره مجنون
نام عملیات :عملیات تک جنوبی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به سر و پا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای زردوان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد قریب بلوک، فرزند یدالله، در تاریخ ۱۳۴۹/۰۴/۲۰ در روستای زردوان (دیباج) از توابع شهرستان دامغان دیده به جهان گشود. او دوران پرشور کودکی را درمحیط باصفای روستا پشت سر گذاشت و درهفت سالگی وارد دبستان شد. محمد به تحصیل علم و دانش علاۀ زیادی داشت،به همین دلیل با جدیت درس می خواند و پس از اتمام دورۀ  ابتدایی و راهنمایی ، وارد مقطع متوسطه شد و تا سال چهارم دبیرستان به تحصیل ادامه داد.

بعد ازآن چون کشورمان در شرایط سخت و حساسی قرار داشت،تصمیم گرفت موقتاً درس و مدرسه را رها کند و در میدان مبارزه و نبرد حضور یابد. در آن سال ها کشورمان درگیر جنگ تحمیلی بود که عراق علیه کشورمان ایران شروع کرده و بسیاری از هموطنانمان در این اقدامات بی رحمانه به خاک و خون کشیده شدند. اما غیرت و حمیت سربازان و مردان سربلند کشورمان بود که به دشمن اجازه ی ادامۀ این گستاخی و بی شرمی را نسبت به کشورمان نداد و این غیرتمندان دیار کهن دلاورانه و جان بر کف مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کردند.

شهید قریب بلوک نیز وظیفۀ خود دانست تا او هم لباس رزم به تن کند و به یاری هموطنان خویش بشتابد.  به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و از سوی این نهاد به جبهه اعزام شد و در منطقۀ  جنوب به کشورش خدمت می کرد. این بسیجی دلاور سرانجام در تاریخ ۱۳۶۶/۰۴/۲۹ در منطقۀ جنوب (جزیرۀ مجنون) بر اثر اصابت تیر به بدن به درجۀ  رفیع شهادت نایل آمد و او نیز در صف مجنونیان  همیشه  جاوید جزیرۀ عشق و جنون جای گرفت. پیکر پاک او در زادگاهش روستای زردوان به خاک سپرده شد.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسمه تعالی

ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفاً کانهم بنیان مرصوص (سوره کهف 4)

خداوند آن مؤمنان را که در صف جهاد با کافران مانند سد آهنین همدست و پایدارند را دوست می‌‌دارد. با حمد و سپاس خدای عزوجل را که به ما جان داد و هستی و نیستی ما در دست اوست که اطاعت او موجب قربت است و به شکر ارزش مزید نعمت هر نفسی که فرو می‌‌رود مهد حیات است و چون بر می‌‌آید مفرح ذات و با درود و سلام فراوان به پیشگاه و محضر ولی عصر حجه ابن الحسن برافرازنده پرچم عدل و عدالت.

با درود و سلام فراوان به پیشگاه بت‌‌شکن تاریخ و حسین زمان حضرت امام خمینی. با درود و سلام بیکران بر شهدای عرصه‌‌های پیکار حق بر باطل که جانانه رفتند و جان خود را فدای اسلام عزیز نمودند. با درود بر رزمندگان سلحشور جبهه‌‌های نور علیه ظلمت که جانانه می‌‌رزمند وصیت‌‌نامه خود را آغاز می‌‌نمایم.

چند سطری من باب وصیت می‌‌نویسم اگر چنانچه این حقیر توفیق شهادت را یافتم و توانستم دین خود را به شهدای کربلا و دیگر شهدای تاریخ و انقلاب شکوهمند اسلامی ادا نمایم  از خدا می خواهم که مرا با شهدای کربلا محشور نماید.

اما مطلب اصلی؛ آیا می‌‌دانید برای چه می جنگیم بله ما برای آن می جنگیم که رضای خداوند متعال و قرب به او کمک به اسلام و مسلمین جهان و برافراشتن پرچم اسلام و احیای کلمۀ توحید و برای لبیک‌‌گویی به ندای امام حسین(ع) و پاسخ به ندای هل من ناصر حسین زمان خود عاشقانه و با علاقه و مهری که به ائمه معصومین دارم عازم جبهه رزم و پیکار شده‌‌ام و چند مطلب از پیامم را اشاره می نمایم.

اولین پیام من به امت حزب‌‌الله این است که نمازهای جماعت را به پا دارند که ما برای نماز می‌‌جنگیم و دیگر این‌‌که هرچه بیشتر وحدت و انسجام خود را حفظ کنند و همیشه و در همه حال در صحنه باشند و پیروی خود را از مقام رهبری اعلا دارند و از نفاق و تفرقه دوری جویند.

و دیگر آن که به جبهه‌‌ها بیشتر از پیش بروند و جبهه‌‌ها را پر کنند و نگذارید سلاح فرزندانتان به زمین بیافتد و سنگرهایشان خالی بماند اسلحه آن‌‌ها را در دست بگیرید و انتقام خون آن‌‌ها را از بعثیون کافر بستایند و راه بسته شده کربلا را باز نمایند.

پیام من به مادرم این است که مرا مورد عفو قرار دهد و شیرش را بر من حلال گرداند و باید افتخار کند که چنین فرزندی تربیت و تحویل جامعه اسلامی داده است و پیام دیگر به او این است که مانند زینب(س) که در صحرای کربلا درس شهادت و شجاعت را به زنان مسلمان داده است او نیز مانند او باشد و به او اقتدا نماید و دیگر این‌‌که از او می‌‌خواهم که بر من نگرید بلکه بر شهدای کربلا که با آن وضع فجیع به شهادت رسیدند بگرید.

و پیام من به برادرانم این است اگرچه سلاح گرم و آتشین من به زمین افتاد و سنگرم خالی ماند نگذارید اسلحه‌‌ام بر زمین باشد و بعثیون کافر به شرارت‌‌های خودشان ادامه دهند بلکه سلاحم را بردارید و بر دشمن زبون یورش برید و او را به عقب برانید و راه بسته شده کربلای معلی حسین(ع) و قدس شریف را باز نمائید.

والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

محمد قریب‌‌بلوک 1360/04/27

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE