جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمد قربانی

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمد قربانی

هدف از آمدن به جبهه اين است كه از اسلام دفاع كنيم و براي دفاع ميهن و كشور به جبهه آمدم و پيام من به مردم ايران اين است كه جبهه و جنگ را ترك نكنند و هميشه در صحنه پيكار جز اولين دسته كساني باشيد كه در راه اسلام كمك مي كنند

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمد قربانی
نام پدر :رضا
تاریخ تولد :۱۳۳۶/۰۹/۱۵
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده گردان پیاده
سن :۲۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۱/۰۸/۱۱
محل شهادت :عین خوش
نام عملیات :محرم
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمد قربانی، فرزند رضا در تاریخ ۱۳۳۶/۰۹/۱۵ در شهرستان دامغان دیده به جهان گشود.پدرش انسانی بزرگوار و زحمتکش بود و از طریق کار کشاورزی امورات خانواده ی خود را تأمین می نمود و به لطف خدا از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی داشتند. شهید تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در دامغان به پایان رسانید و بعد از اخذ مدرک دیپلم به خدمت سربازی رفت.وقتی یک سال از دوره ی اجباری او گذشته بود،انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) به پیروزی رسید.

در آن زمان اکثر سربازها به فرمان امام پادگانها را ترک کردند ولی بعد از پیروزی دوباره به فرمان رهبر فرزانه ی خود به پادگانها برگشتند تا از انقلاب نوپای خود دفاع کنند.او نیز بعد از پیروزی ادامه ی خدمتش را در مشهد گذراند. بعد از آن به دامغان آمد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و از طرف سپاه دو بار به کردستان اعزام شد و در آنجا در مقابل عمال آمریکایی جنگید. در زمان جنگ تحمیلی نیز او چندین بار در جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور پیدا کرد و دلاورانه در مقابل دشمن اشغالگر جنگید.

او سرانجام در تاریخ ۱۳۶۱/۰۸/۱۱ در منطقه عین خوش ،بر اثر اصابت ترکش به درجه ی والای شهادت نایل آمد. پیکر مطهرش در گلزار شهدای دامغان به خاک سپرده شد و در جایگاه ابدی خویش آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحیم

« ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون»

مپنداريد آنان كه در راه خدا كشته مي‌‌شوند مرده‌‌اند بلكه آن‌‌ها زنده‌‌اند و نزد پروردگارشان روزي مي‌‌خورند.

هدف از آمدن به جبهه اين است كه از اسلام دفاع كنيم  و براي دفاع ميهن  و كشور به جبهه آمدم  و پيام من به مردم ايران اين است كه جبهه  و جنگ را ترك نكنند  و هميشه در صحنه پيكار جز اولين دسته كساني باشيد كه در راه اسلام كمك مي كنند و وصيت من به مادرم اين است كه گريه نكنند چون باعث خوشحالي دشمنان مي‌‌شوند  و به خواهرم اين است حجاب را حفظ كنند و وصيت من  به پدرم اين است گريه نكنند و وصي و جانشين من پدرم است ديگر عرض نيست اگر از ما راضي نيستين راضي شويد و ما را حلال كنيد.

والسلام محمد قربانی 1365/09/20

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.