جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید محمدعلی قربانیان

فرازی از وصیت نامه:
شهید محمدعلی قربانیان

و اي پروردگارم مرا از بلاي غرور و خودخواهي نجات ده تا حقايق وجودم را ببينم و جهان زيباي تو را مشاهده كنم (خدايا) من كوچكم ضعيفم ناچيزم، پر كاهي در مقابل طوفان‌‌ها هستم به من ديده‌‌اي عبرت‌‌بين ده تا ناچيزي خود را ببينم و عظمت و جلال تو را به راستي بفهمم و تسبيح كنم.

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :محمدعلی قربانیان
نام پدر :محمدحسین
تاریخ تولد :۱۳۴۲/۰۶/۲۰
محل تولد :روستای زردوان دامغان
شغل :دانشجو
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :غواص
سن :۲۱ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۳/۱۲/۲۱
محل شهادت :شرق دجله
نام عملیات :بدر
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش به سر 

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :زردوان
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دیباج

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

 

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید محمدعلی قربانیان، فرزند محمدحسین، در تاریخ ۱۳۴۲/۰۶/۲۰در روستای زردوان، از توابع شهرستان دامغان چشم به جهان گشود. وی دوران کودکی را در همانجا سپری کرد و به مدرسه رفت اما تا مقطع چهارم دبستان در روستا بود و بعد به تبع شغل پدر که کارمند شرکت ذوب آهن دامغان بود،به اتفاق خانواده به شهر دامغان عزیمت نمودند.

او علاقه ی زیادی به درس و مدرسه داشت و با جدیت تمام مقاطع تحصیلی را پشت سر می گذاشت و بالاخره موفق شد مدرک دیپلم خود را هم دریافت کند.او از همان اویل دوران تحصیلی،علاقه ی زیادی به حرفه ی شریف معلمی داشت و تمام تلاش خود را هم به این سمت و سو معطوف ساخته بود. شهید پس از اتمام دوره ی دبیرستان برای اینکه به هدف خود دست پیدا کند،در آزمون ورودی تربیت مدرس شرکت کرد و موفق شد در این دانشسرا به عنوان دانشجو پذیرفته شود.این همان آرزویی بود که از مدتها قبل شهید آن را در ذهن می پروراند.

اما از طرف دیگر رژیم خودکامه ی صدام حسین،در پی جنگ تحمیلی که در ایران به راه انداخته بود،عرصه را بر مردم بی دفاع تنگ کرده بود.با بروز این شرایط فرزندان جان بر کف،از پیر و جوان،و از سراسر ایران برای اینکه به جبهه ی نبرد حق علیه باطل بشتابند،سر از پا نمی شناختند.

محمد علی قربانیان هم با اینکه تازه به رویای خود دست پیدا کرده بود،برای اینکه دینش را به کشورش ادا کرده باشد،به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان درآمد و از این طریق به جبهه ی نبرد اعزام گردید و سرانجام در تاریخ ۱۳۶۳/۱۲/۲۱ در منطقه ی عملیاتی بدر (شرق دجله) از ناحیه ی سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به فیض شهادت نایل آمد.

   “راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم الله الرحمن الرحيم

با حمد و سپاس به درگاه خداوند تبارك و تعالي و با سلام بر محمد(ص) و با سلام بر علي بن ابيطالب(ع) مرد خدا اولين شهيد محراب و با سلام بر حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا له الفدا و با درود بر نايب برحقش خميني كبير ماه تابان ولايت، حامي مستضعفان و درهم كوبنده ستمگران، ابراهيم زمان و با سلام بر ارواح طيبه شهدا راه حق و آزادي و با سلام بر اسراي جنگ تحميلي و با درود بر معلولين و مجروحين جنگ تحميلي و با درود بر رزمندگان پر توان اسلام كه دليرانه مي‌‌رزمند و مي‌‌خروشند كه تا آخرين تفاله‌‌هاي صهيونيست را از تخت مراد (تخت تابوت) به زير بكشانند.

بار خدايا؛ اكنون كه راه حق را شناخته‌‌ام ، اكنون كه مقام رهبري را شناخته‌‌ام مي‌‌خواهم بالاترين سرمايه خود را كه خدا به من هديه داده و آن جان بي‌‌مقدار و آخرين سرمايه من است به او بازگردانم و آن را در راهش هديه كنم.

اي همسنگرم تفنگم را بياور تا سينه دشمن را سوراخ كنم كه ديگر تحمل اين همه نامردي را ندارم آخر اين ملت آزادي‌‌خواه و حق‌‌پرست چه كرده است كه اين چنين ناجوانمردانه عليه‌‌اش بسيج گشته‌‌اند آخر مگر در اين دنيا استقلال و آزادي جرم است كه اين‌‌چنين ملت‌‌هاي اسلام را به محاصره اقتصادي و نظامي  مي‌‌كشند؟

اي مادرم مادر خوب و مهربانم كفنم را بياور تا بپوشم كه خون من از خون امام حسين(ع) و علي‌‌اصغر به خون خفته رنگين‌‌تر نيست به جهان‌‌خواران شرق و غرب بگوييد اگر خانه و كاشانه هم‌‌وطن عزيزم را به آتش بكشند و گودي چشم‌‌هايم را دشمن در اوج دردش از حلقه درآورد و دست‌‌هايم را قطع كند و پاهايم را از بدن جدا سازد و قلبم را آماج رگبارش كند و سرم را از تن جدا نمايد گرچه چشم‌‌ها و دست‌‌ها و پاها و قلب و سينه و سرم را از من گرفته‌‌اند اما يكي را نتوانسته‌‌اند كه بگيرند و آن ايمان و هدفم است كه عشق به شهادت، عشق به امام و اسلام است و آرزوي شنيدن يك كلمه ضعف و زبوني و آرزوي فروختن دينم را به گور خواهند برد و اي پدر بزرگوارم به آن‌‌ها بگوييد كه اگر پيكرم را زنده زنده پاره كنند اگر پاره‌‌هاي تنم را به آتش بسوزانند اگر خاكسترم را به دريا بريزند از دل امواج خروشان دريا صدايم را خواهيد شنيد كه فرياد مي‌‌زنم «اسلام پيروز است، كفر و نفاق نابود است»

و اي پروردگارم مرا از بلاي غرور و خودخواهي نجات ده تا حقايق وجودم را ببينم و جهان زيباي تو را مشاهده كنم (خدايا) من كوچكم ضعيفم ناچيزم، پر كاهي در مقابل طوفان‌‌ها هستم به من ديده‌‌اي عبرت‌‌بين ده تا ناچيزي خود را ببينم و عظمت و جلال تو را به راستي بفهمم و تسبيح كنم.

خدايا خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغاي كشمكش‌‌هاي پوچ غرق نشوم خدايا دردمندم روحم از شدت درد مي‌‌سوزد قلبم مي‌‌خروشد احساسم شعله مي‌‌كشد بند بند وجودم از شدت درد صيحه مي‌‌زند.

پدر و مادر عزيز فداكارم و خواهران و برادرانم، آشنايان و دوستانم احساس مي‌‌کنم كه اين دنيا ديگر جاي من نيست با همه وداع مي‌‌كنم و  مي‌‌خواهم فقط با خداي خودم تنها باشم. خدايا به سوي تو مي‌‌آيم مرا در جوار رحمت خود سكني ده.

خدايا هنگامي كه با دشمن روبرو مي‌‌شوم دنياي فريب‌‌كار و فريبنده را در دل من بفراموشان و وسوسه‌‌هاي شور انگيز مال دنيا را از لوح ضمير من بشوي.

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته 1362/11/16

محمدعلي قربانيان

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE