جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید قربانعلی غربا

فرازی از وصیت نامه:
شهید قربانعلی  غربا 

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :قربانعلی  غربا 
نام پدر :نوروز علی 
تاریخ تولد :۱۳۲۱/۰۱/۰۱
محل تولد :روستای طزره دامغان 
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۴۴ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۷/۱۷
محل شهادت :جاده خندق 
نام عملیات :پدافندی
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :طزره
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای طزره

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید قربانعلی غربا. اولین روز بهار، زمین و درخت و آسمان و خورشید هم‌قسم شده بودند. کلامشان از جنس رویش بود که خداوند قربانعلی را مهمان خاندان غربا کرد. نوروزعلی شناسنامه‌اش را در همان سال یعنی سال هزاروسیصدوبیست‌ویک گرفته است. روستای طزره و کوهستان‌های سربلندش گواه کودکی پاک قربانعلی می‌باشند. تحصیلاتش را تا سوم ابتدایی ادامه داد و بعد از آن در کنار پدر به کشاورزی مشغول شد. قربانعلی علاوه بر پدر دوست خوبی برای درختان، خاک و باغ‌ها نیز بود. سرسختی، ایمان به خدای آب و آفتاب و شکر خداوند در تمام لحظات، اموری بود که قربانعلی در طول این سال‌ها در کنار پدر و از هم‌صحبتی و هم‌نشینی با او آموخته بود.

او مردی شده بود که می‌توانست خود تشکیل خانواده بدهد پس همسری مهربان و شریکی مطمئن از روستای همسایه یعنی روستای بق دامغان انتخاب کرد و حاصل این ازدواج مبارک هفت فرزند شد.

قربانعلی مردی خانواده‌دار و متدین و مورد اعتماد اهالی روستا، سال‌ها از اعضای شورای روستا بود. در خدمت رسانی به مردم روستا از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کرد. از ان جمله می‌توان به ساختن حمام، آبیاری و سایر کارها اشاره کرد.

پس از شروع جنگ و عبور از روزهای سخت زندگی باید خود را در عرصه مبارزه نیز محک می‌زد پس به عنوان بسیجی راهی میدان نبرد شد. بیش از نود روز به‌عنوان تک‌تیرانداز درمیان آتش و گلوله در آسمان دل‌دادگی باران مخلص خداوند قرار گرفت و در نهایت در هفدهم مهرماه سال شصت‌وپنج بر اثر اصابت تیر در جادۀ خندق به اهالی سرخ شهادت پیوست و در جادۀ مسافران خوش‌نام و جاوید شهر نامش ثبت و ماندگار شد. پیکر پاکش در کنار شهدای روستای طزره هر غروب به آسمان پرغرور روستا سلام می‌کند.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.