جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی اکبر مقدسی

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی اکبر مقدسی

از كليه دوستان و همشهري‌‌ها مي‌‌خواهم كه اين راه را كه راه جهاد و اسلام است ادامه دهند اميدوارم كه اسلام عزيز كه راه بر راه حق تعالي است و همين‌‌طور صاحب زمان امام مهدي (عج) ما را به عنوان سرباز حقير خود بپذيرد 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی اکبر مقدسی
نام پدر :محمد ابراهیم 
تاریخ تولد :۱۳۲۶/۰۷/۰۵
محل تولد :روستای غنی‌آباد دامغان 
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده دسته پیاده
سن :۴۰ سال
خانواده چند شهید :دو شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۳/۰۱
محل شهادت :ماووت 
نام عملیات :بیت المقدس ۶
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :غنی آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای غنی آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علی اکبر مقدسی. پاییز لبخند زردی بر لب داشت. پنجمین روزش را به تجربه نشسته بود از شادی آمدن نوزادی اهل خانۀ محمدابراهیم حتی گل‌های شیپوری حیاط از خواب سرد صبح‌گاهی زودتر بیدار شده بود و چقدر هم برگ‌هایشان زرد شده بود اما تو آمده بودی. نامت را علی‌اکبر گذاشتند و تمام اهالی روستای غنی‌آباد مثل همیشه غنی‌ترین شدند در خوشبختی. سال خوب بیست‌وشش شمسی، سال تولد علی‌اکبر بود. علی‌اکبر دوران کودکی را در روستا سپری کرد و خواند و نوشتن را آموخت. همراه پدر به مسجد می‌رفت و قرآن نیز می‌خواند. جوش‌کاری را بسیار دوست داشت پس به این حرفه روی آورد و آن را آموخت. در سن نوجوانی استادکار جوش‌کاری شد.

چند سالی گذشت و او تصمیم گرفت تا هم‌سفری مهربان در کنار خود داشته باشد و ایشان دختر‌عموی علی‌اکبر بود. این دو جوان پاک با هم هم‌پیمان شدند و حاصل این تعهد شش فرزند شد.

سال پنجاه‌وهفت پس از پیروزی انقلاب، علی‌اکبر دل به سخنان ناب امام سپرد. او که دلش مأمن کلام خداوند بود و گنجینۀ حقیقت، در مسیر انوار کلام نورانی امام قرار گرفت. با شروع جنگ، در دوره‌های آموزشی شرکت کرد و داوطلبانه با عضویت در بسیج عازم میدان مبارزه شد. چندی بعد به عضویت رسمی سپاه درآمد.

علی‌اکبر در پنج مرحله راهی میدان نبرد شد. این بسیج عاشق بیش از چهارصدوپنجاه روز در کنار هم‌رزمان و دوستان خود به مبارزه با دشمن پرداخت. او در تمام لحظات با ذکر و سجود دعای شهادت می‌خواند و در نهایت در عملیات بیت‌المقدس۶، منطقه غرب، ماووت بر اثر اصابت ترکش در اولین روز خردادماه سال شصت‌وهفت به دروازه‌های شهادت قدم گذاشت و بر آستان دوست قدم نهاد. پیکر پاک و مطهر این فرمانده دسته شجاع در شهیدآباد روستای غنی‌آباد آرام و جاودانه گشت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

بسم رب الشهدا والصدیقین

اول سلام به احمد و دوم به ساقي كوثر- سوم به فاطمه- چهارم به سبز پوش پيامبر(ص) سلام كرده‌‌ام و سلام با بركات كه بر حبيب خدا ختم انبيا صلوات سلام كرده‌‌ام كه تا شما سلامت باشيد و زير علم سبز محمد باشيد.

ربنا اتنا سمعنا منادياً ينادي الايمان ان امنوا بربكم فامنا ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و كفر منا سياتنا و توفنا مع الابرار آل عمران- 193

سلام من به پدر و مادر خودم كه مرا اين چنين و در اين راه پرورش داده‌‌ايد و از پدر و مادر خود مي‌‌خواهم كه بعد از شهادت من هم‌‌چون حسين(ع) و زينب(س) بردبار و كوشا باشيد شما بايد اين‌‌طور فكر كنيد از كي امانت گرفته‌‌ايد و حالا بدو برگردانده‌‌ايد. وصيت من به پدر و مادرم اينست كه وصي من پدر بزگوارم مي‌‌باشد اگر چيزي داشته‌‌ام خودتان همراه با خانواده‌‌ام آن را حل كنيد اميدوارم كه در اين كار مهم كمال دقت را نمایيد.

سفارش ديگر به مادر ارجمندم دارم كه در پرورش و رشد من سختي‌‌ها و بي‌‌خوابي‌‌ها و بی‌‌غذایی‌‌ها را تحمل نمود كه مرا حلال كند و همين‌‌طور در شهادت من كمال صبوري را داشته باشد. وصيت من به خانواده ام اينست كه اميدوارم كه مرا ببخشند كه اگر من براي شما سرپرست خوبي نبوده‌‌ام و در روز جزا خداوند به شما پاداش عظيمي مي‌‌دهد.

اميدوارم كه در تربيت بچه‌‌ها و نور چشم‌‌هايم كمال تلاش خود را بنمایي و در مورد درس خواندن آن‌‌ها تا جایي كه امكان دارد بكوشيد. از همسر خود مي‌‌خواهم كه مرا عفو نمایید چون شما بوديد كه ما را بدين راه پرفيض وا داشته ايد اگر من در راه خدا جهاد كردم شما مشكلات زيادي را متحمل شديد.

از بردارانم مي‌‌خواهم كه اين راه را كه راه سعادت است ادامه بدهند و مگذارند اسلحه من بر زمين افتد. از خواهرانم مي‌‌خواهم بردباري را پيشه خود نمايند همچون زينب محكم و استوار باشيد.

از كليه دوستان و همشهري‌‌ها مي‌‌خواهم كه اين راه را كه راه جهاد و اسلام است ادامه دهند اميدوارم كه اسلام عزيز كه راه بر راه حق تعالي است و همين‌‌طور صاحب زمان امام مهدي (عج) ما را به عنوان سرباز حقير خود بپذيرد. من براي احيا پرچم حق (لااله الا الله) در جهان و انجام تكليف الهي مبارزه با استعمارگران شرق و غرب و ياري كردن رهبر عزيزمان امام خميني پا به جبهه‌‌هاي نور عليه ظلمت نهادم.

برای من 20روز روزه ان‌‌شاءالله گرفته شود. پيام من به ملت شهيد پرور ايران اينست كه هم‌‌چون حسين نگذارند پرچم اسلام بر زمين افتد. و در یاری اسلام كوتاهي نكنيد والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته.

علي‌‌اكبر مقدسي

ما اگر شهيد بشويم، قيد و بند دنيا را از روح برداشتيم و به ملكوت اعلي و حق تعالي رسيديم.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.