جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علی اکبر بابایی

فرازی از وصیت نامه:
شهید علی اکبر بابایی

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علی اکبر بابایی
نام پدر :رضا قلی
تاریخ تولد :۱۳۳۷/۰۱/۰۱
محل تولد :دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :فرمانده گردان پیاده فتح
سن :۳۰ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۷/۰۵/۰۵
محل شهادت :اسلام آباد غرب 
نام عملیات :مرصاد
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت تیر به گردن

شناسنامه تدفین

کشور :ایران
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای دامغان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداء و الصدیقین”

شهید علی اکبر بابایی. آن روز صبح هر کس قدم به عکاسی آقای بابایی می‌‌گذاشت با شیرینی از او استقبال می‌‌شد. آقارضاقلی در اولین روز فروردین سال سی‌‌وهفت، صاحب فرزند پسری شده بود که بهترین عکس زندگی‌‌اش را در دوربین عکاسی‌‌اش خداوند برایش به تصویر کشیده بود. آن روز اهل شهر و خانه به یمن ورود فرزند، کامشان شیرین بود و ذکرشان شُکر. نامش را علی‌‌اکبر گذاشتند.

علی‌‌اکبر دوران کودکی را در قاب خاطرات عکاس‌‌خانه می‌‌گذراند و در کنار تحصیل به هنر عکاسی نیز می‌‌پرداخت. تحصیلاتش را تا پایان دورۀ متوسطه و مقطع دیپلم با موفقیت گذراند و دیپلم خود را در رشتۀ علوم طبیعی (علوم تجربی) گرفت و هم‌‌چنان در رشتۀ نقاشی و عکس فعالیت می‌‌کرد. در این دو هنر نیز شهرۀ شهر شد و خدمات فرهنگی زیادی به مردم شهرش رساند.

قبل از پیروزی انقلاب، زمان خدمت نظامش بود که در سال پنجاه‌‌وشش به علت عدم نیاز از خدمت سربازی معاف شد. او علاوه بر عکاسی در یک شرکت ساختمانی نیز مشغول به کار شده بود. پس از انقلاب در چهاردهم تیرماه پینجاه‌‌ونه به عضویت رسمی سپاه درآمد. او در سپاه و در حوزۀ هنری سپاه مشغول فعالیت شده بود. از هنرمندی‌‌ها و توانایی‌‌های هنری و عکاسی او اثرهای زیادی به جای مانده است.

او هشت سال از عمر پربرکتش را در سپاه گذراند و سی‌‌ودوماه را در عملیات‌‌های مختلف شرکت کرد. حاصل عمر پر برکت و ازدواج نورانی‌‌اش در بیست‌‌وسه‌‌سالگی، سه فرزندش بودند که تنها با عکس‌‌ها و خاطرات پدر روزگار می‌‌گذرانند. علی‌‌اکبر سرانجام پنجم مردادماه سال شصت‌‌وهفت در اسلام‌‌آباد غرب، آن روزها که منافقان کوردل وارد خاک ایران می‌‌شدند، مردانه در تنگه مرصاد، جان بر کف مقابل دشمن ایستاد و پیکر پاکش را آماج ترکش‌‌ها قرار داد و نامش در خیل مشتاقان شهادت ثبت نمود. پیکر پاکش بعد از چند روز به زادگاهش بازگشت و در فردوس‌‌رضای شهرش در کنار باده‌‌نوشان شهادت آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.