جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید علیرضا اکبر زاده

فرازی از وصیت نامه:
شهید علیرضا  اکبرزاده

شهادت، دریچه آزادی من از دنیا. شهادت، حرکت یک مسلمان. شهادت، آرزوی قلوب آرمان. شهادت، نهایت آرزوی مشتاقان عاشقان. 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :علیرضا  اکبرزاده
نام پدر :غلامرضا
تاریخ تولد :۱۳۴۱/۰۹/۲۷
محل تولد :روستای مومن آباد دامغان
شغل :پاسدار
وضعیت تاهل :متاهل
مسئولیت :مسئول توپ 106
سن :۲۳ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۵/۰۴/۱۰
محل شهادت :مهران 
نام عملیات :کربلای ۱
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت گلوله دوشکا

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :سمنان
شهر :دامغان
روستا :مومن آباد
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای روستای مومن آباد

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید علیرضا اکبر زاده. غلامرضا با دستان مهربانش پسرش را در بیست‌‌‌وهفتمین روز از آذرماه سال چهل‌‌‌ویک در حالی‌‌‌که ذکر خداوند را زیر لب زمزمه می‌‌‌کرد و نگاه مهربان و سرشار از سپاسش را نثار همسرش می‌‌‌کرد، در آغوش خود جای داد. نامش را علیرضا گذاشت تا در اعلاترین درجات بندگی خداوند تربیت یابد و به معنا، بنده شود و سربلند پیشگاه حق.

علیرضا کودکی‌‌‌اش را در روستای محل تولدش، مؤمن‌‌‌آباد گذراند و تحصیلاتش را تا پایان دورۀ ابتدایی همانند سه برادر و چهار خواهر دیگرش در همان روستا گذراند. پدر که راننده کامیون بود، چرخ‌‌‌های زندگی را بر مدار کسب روزی حلال می‌‌‌چرخاند و این چرخۀ سبز زندگی در زیر سایۀ قرآن و عترت پربرکت بود و در هاله‌‌‌ای از آرامش می‌‌‌درخشید و می‌‌‌چرخید.

روزهای سبز زندگی علیرضا با بهار سبز پیروزی و جوانی انقلاب دوچندان شد و او نوجوانی برومند و خداجو شده بود. دلش را به خاک خونین‌‌‌رنگ میهن سپرد و با جوانان میهن هم‌‌‌صدا شده بود و بهار وطن شکوفا شد. او هم کار می‌‌‌کرد و هم در کیمته‌‌‌های شهر و روستا فعالیت داشت. تحصیلاتش را تا سوم متوسطه ادامه داد.

پس از شروع جنگ، هم‌‌‌چنان به فعالیت‌‌‌های خود ادامه می‌‌‌داد و سه سال حضور سبزش در سپاه گیلان‌‌‌غرب ماندگار شده است. پس از آن به عضویت رسمی سپاه درآمد.

 گلوله و ترکش‌‌‌های خمپاره و زخم‌‌‌هایی که برمی‌‌‌داشت، دوستان همیشگی‌‌‌اش بودند اما این دردهای تن کجا و درد دوری کجا!… این مقابله هرگز در قیاس هم نمی‌‌‌گنجد این مهم را بارها و بارها علیرضا به تجربه نشسته بود.

بهمن‌‌‌ماه شصت‌‌‌ودو ازدواج کرد. او حالا پدری مهربان و هم‌‌‌سفری عاشق بود و مسافری بی‌‌‌قرار… سال شصت‌‌‌وچهار یک پلیس قضایی بود و هم‌‌‌چنان بی‌‌‌قرار سفری که باید می‌‌‌رفت برای رسیدن به قرار تمام بی‌‌‌قراری‌‌‌هایش…

روزهای پرخاطرۀ مهران و کربلای۱ فرا رسیده بود و سؤالاتی که علیرضا به دنبال پاسخش بود. مهران آغوش گشوده بود و بی‌‌‌صبرانه فرا می‌‌‌خواند. غربت سراپای مهران را پوشانده بود و این را فقط علیرضا و کسانی از جنس او می‌‌‌فهمیدند، پس شتاب کردند و کربلای۱ بهانۀ این مشتاقی و شتاب شد. تیرماه گرم مهران و گلوله‌‌‌های ملتهب و داغ دوشکا یکی پس از دیگری بر خاک سرخ مهران می‌‌‌نشست تا بالاخره یکی از آن‌‌‌ها پیکر پاک علیرضا را لمس کرد و برای همیشه جان بی‌‌‌تابش را بر تارک سرخ غروب خورشید مهمان کرد. غروب دهم تیرماه شصت‌‌‌وپنج علیرضا در حالی‌‌‌که لبخند می‌‌‌زد به دیدار یار شتافت. پیکر پاکش در شهیدآباد مؤمن‌‌‌آباد آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

وصیت نامه شهید

«و لا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله امواتا بل احیا ء عند ربهم یرزقون»

آن‌‌ها که در راه خدا کشته شده‌‌اند مپندارید که مرده‌‌اند بلکه زنده‌‌اند و نزد خدایشان روزی می‌‌خورند. شهادت، شهادت دریچه آزادی من از دنیا شهادت حرکت یک مسلمان شهادت آرزوی قلوب آرمان شهادت نهایت آرزوی مشتاقان عاشقان

ای ملت آزاده من چه می‌‌توانم برای شما بنویسم و چه سفارشی می‌‌توانم بکنم این شما بودید که ما را پرورش دادید و این شما بودید که ما را مشوق و راهنما بودید این شما بودید که ما را در ادامه راه امید دادید و اکنون این خون‌‌ها چه ارزشی دارد که در راه خدا و انبیا که راه هستی مطلق است ریخته‌‌ شود.

ای انقلاب عزیز ما سیراب شو از خون ما و به ایستادگیت ادامه بده. ای بازوان انقلاب عزیز بجوشید از خون ما و به تداوم انقلاب ادامه دهید. ای ملت، مسلمانان در نمازهایتان همیشه امام‌‌خمینی (ره) این پیر جماران و یاران او و رزمندگان جبهه‌‌های حق غلیه باطل را دعا کنید و همیشه امام را یاری نمایید که حق است. و همیشه جبهه‌‌ها را پر کنید و به جنگ صدامیان بروید زیرا که باطل هستند.

ای جوانان نکند که در رختخواب ذلت بمیرید که حسین در میدان نبرد شهید شد. ای جوانان نکند که در غفلت بمیرید که علی در محراب عبادت شهید شد و مبادا در حالت بی‌‌تفاوتی بمیرید که علی‌‌اکبر در راه حسین و با هدف شهید شد.

ای مادران مبادا از رفتن فرزندانتان به جبهه‌‌ها جلوگیری نمایید که فردا در محضر خدا نمی‌‌توانید جواب زینب را بدهید که تحمل 72 شهید را نمود و همه مثل خاندان وهب باشید و جوانانتان را به جبهه‌‌ها بفرستید و حتی جسد آن‌‌ها را تحویل نگیرید زیرا مادر وهب فرمود سری که در راه خدا داده‌‌ام پس نمی‌‌گیرم.

ای مادر مهربانم قامتت را بلند گیرو ندای «الله اکبر، خمینی رهبر» سر ده و سخن شهیدان در راه خدا را به مردم برسان که همانا ای برادرانم هوشیار باشید و چیزی غیر از اسلام و قرآن فکر نکنید هر چه خیر و صلاح انسان باشد در این کتاب نهفته‌‌ است.

مادرم کوشا باشی و چون کوه استقامت کن لحظه ای از یاد خدا غافل مباش و در راه دین بکوش که هرچه بکوشی کم است. خوهرانم زینب‌‌وار با ناملایمات زندگی دست‌‌وپنجه نرم کنید و هم‌‌چون زینب بردبار باشید.

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

1Z0-235 Certification important and proper preparation should be taken before sitting it. This will increase your A2180-188 Exam development. Your brief overview with our exam packages, makes you acknowledged that our exam HP2-B112 Dumps 000-M19 Study Guide CP0-110 Study Guide LOT-405 PDF been faster or easier, now with questions and answers, you absolutely can pass your exam on the VCP410 VCE M2070-640 650-195 Certification FC0-U11 VCE excellence of our products. packages are developed with an emphasis to sustain validity and quality. 117-202 Dumps 000-M06 Exam PDF C8060-220 Exam IC3-2 Dumps 920-170 1D0-61A Dumps 000-539 PDF CSTE 00M-244 VCE HP0-A24 VCE P2070-093 000-N28 Dumps HP2-E34 Dumps 050-888 Certification HC-031-431-ENU VCE 000-N52 Exam 9A0-059 Exam HP0-Y46 000-M80 Dumps 920-108 Exam find totally important at is the confidence that we offer you. Before buying the Exam study SZ0-250 Today, certification exam enjoyed by many people and it can measure your ability. With the certificate while going for actual purchase, keeps you away from falling blindly into a non-rationale decision. Exam demos include 4A0-100 Exam PDF should not take you a lot of time to master all the areas of . After your success you will C_TADM51702 Exam PDF 000-797 Dumps EX0-002 Exam HP0-281 Certification HC-035-311-ENU Exam PW0-200 NS0-156 Exam 090-602 VCS-254 IT-Exam 050-884 Certification CX-310-092 VCE E20-022 Exam PDF LOT-923 PDF E20-515 Dumps 3X0-203 Exam PDF 250-365 Certification HP0-755 VCE