جستجو در دایره المعارف شهدا

شهید عامر امین احمد

فرازی از وصیت نامه:
شهید عامر  امین احمد

 

ویدئو کلیپ مربوطه
Loading the player...

مشخصات فردی

نام و نام خانوادگی :عامر  امین احمد
نام پدر :امین محمد
تاریخ تولد :۱۳۴۶/۰۱/۰۱
محل تولد :عراق - خانقین
شغل :آزاد
وضعیت تاهل :مجرد
مسئولیت :تک تیرانداز
سن :۱۸ سال
خانواده چند شهید :یک شهید

شناسنامه شهادت

تاریخ شهادت :۱۳۶۴/۰۷/۲۷
محل شهادت :مریوان 
نام عملیات :کمین دشمن
موضوع شهادت :جبهه
نحوه شهادت :اصابت ترکش توپ

شناسنامه تدفین

کشور :ایران 
استان :کردستان
شهر :مریوان
روستا : 
تاریخ تدفین : 
گلزار :گلزار شهدای مریوان

نقشه محل تدفین

زندگی نامه شهید

“بسم رب الشهداءوالصدیقین”

شهید عامر امین احمد. جنگ شروع شده بود که خانوادۀ  سه نفرۀ امین‌‌احمد به همراه مهاجرین دیگر، کشور جنگ‌‌زدۀ خود را ترک کرده، به ایران پناه آوردند. خانوادۀ امین‌‌احمد از ساکنین خانقین عراق بودند و از قبیلۀ کرد عراق. نام فرزندشان عامر و متولد اولین روز فروردین سال هزاروسیصدوچهل‌‌وشش شمسی بود.

عامر کوچک وقتی شش سال داشت و هنوز خیلی خوب مهربانی‌‌های مادرش را تجربه نکرده بود که برای همیشه سایۀ گرم و مهربان مادر را از دست داد. رنج تنهایی و لحظه‌‌های خالی و بدون مادر هم برای عامر و هم برای امین‌‌محمد بسیار لحظات سختی بود.

سال پنجاه‌‌وسه وقتی به ایران آمدند، به قصر شیرین و از آنجا به کرمانشاه و سپس به دامغان مهاجرت کردند و روستای مهماندوست محل زندگی آنان شد. پدر عامر در شرکت ذوب‌‌آهن کار می‌‌کرد. چهار سال بعد خانم فلاحتی تنهایی آن‌‌ها را پر کرد. عامر تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در همان روستا گذراند و تا پایان تحصیلات دورۀ راهنمایی ادامه داد و پس از آن ترک تحصیل نمود.

پس از پیروزی انقلاب و شروع جنگ، عامر که نوجوانی بسیجی و عاشق ایران و انقلاب شده بود، از بسیجیان فعال روستای خود شده بود. داوطلبانه برای دفاع از مرزهای میهن به جبهۀ حق و حقیقت شتافت. سه مرحله در مرزهای دل‌‌باختگی و مردپروری حضور یافت و در مریوان و منطقۀ شیخ لطیف در بیست‌‌وهفتم مهرماه شصت‌‌وچهار بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ به آرزویی که داشت رسید. پیکر پاکش در همان شهر مریوان به خاک خون‌‌رنگ وطن آرام گرفت.

“راهش جاوید باد”

نظر خود را بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.